هند خرید نفت از ایران را ۱۸ درصد کاهش داد

هند در ماه مارس خرید نفت از ایران را در مقایسه با ماه قبل ۱۸.۷ درصد کاهش داده و به حدود ۵۲۶ هزار بشکه در روز رسانده است.

به گزارش پایگاه خبری شرح آنلاین به نقل از رویترز، در حالی که پس از لغو تحریم ها، خرید نفت پالایشگاه های هندی از ایران افزایش یافته، میزان صادرات نفت ایران به هند در سال ۱۷-۲۰۱۶۶ با عبور از نیم میلیون بشکه در روز، به رقمی بی سابقه رسید.

هند، بزرگترین مشتری نفت ایران پس از چین، در میان معدود کشورهایی بود که به رغم تحریم های غرب علیه ایران، خرید نفت از این کشور را همچنان ادامه داد.

آمارهای رفت و آمد تانکرها که از منابع آگاه و داده های تهیه شده توسط موسسه تامسون رویترز تهیه شده نشان می دهد که پالایشگاه های هندی در سال مالی منتهی به مارس، روزانه حدود ۵۴۱ هزار بشکه در روز از ایران نفت خریده ناد که حدود ۱۱۵ درصد نسبت به یک سال قبل از آن افزایش داشته است.

ایران قبل از تشدید تحریم ها، دومین تامین کننده بزرگ نفت هند بود، اما اکنون عراق این جایگاه را در اختیار دارد.

خرید نفت پالایشگاه های هندی از جمله ریلاینس اینداستریز از ایران سال گذشته پس از چند سال وقفه از سر گرفته شد و به تهران کمک کرد تا بخشی از سهم از دست رفته خود از بازار نفت را باز یابد.

این گزارش حاکی است، هند در ماه مارس خرید نفت از ایران را در مقایسه با ماه قبل ۱۸٫۷ درصد کاهش داد و به حدود ۵۲۶ هزار بشکه در روز رساند.

پالایشگاه های دولتی هند توافق کرده اند که به منظور فشار بر تهران برای اعطای امتیاز توسعه میدان گازی فرزاد ب به یک کنسرسیوم هندی، خرید نفت سالیانه خود از ایران را کاهش دهند، از این رو خرید نفت هند از ایان احتمالا در سال مالی جاری کاهش خواهد یافت.

در سه ماهه نخست سال جاری میلادی، خرید نفت هند از ایران با حدود ۹۲ درصد رشد به ۵۷۳ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز رسید.

انتهای پیام/

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *