ثبت ۱۰۴ هزار اختراع در دو دهه اخیر در کشور

در کمیسیون نخبگان کشور اعلام شد که طی سال‌های ۱۳۷۳ تا ۹۳ بیش از ۱۰۴ هزار اختراع در کشور به ثبت رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری شرح آنلاین به نقل از تسنیم، شصت و ششمین جلسه کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه که به ادامه گزارش «بررسی روند توسعه شاخص های علم، نوآوری و فناوری جمهوری اسلامی ایران و مقایسه با سایر کشورها» اختصاص داشت، بحث برون داده های فناوری جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار گرفت.

در این بخش با توجه نتایج آماری حاصل از پروژه‌های تحقیقاتی کارگاه‌های دارای فعالیت تحقیق و توسعه براساس اطلاعات مرکز آمار ایران،تعداد اختراعات ثبت شده در واحدهای مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد علم و فناوری ارائه شد.

در ادامه این گزارش تعداد اختراعات ثبت شده کشورمان در سازمان جهانی مالکیت فکری، وضعیت اختراعات ثبت شده کشور در فناوری‌های مختلف و میانگین ۳ ساله تعداد اختراعات ایران و کشورهای منتخب به تفکیک مخترع مقیم، غیرمقیم و خارج کشور نیز مورد بررسی قرار گرفت.

در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به این موضوع که تعداد کل اختراعات ثبت شده طی سال‌های ۱۳۷۳-۱۳۹۳ بالغ بر ۱۰۴۱۴۹ بوده، ارزش صادرات خدمات فنی و مهندسی براساس آمار سازمان توسعه تجارت و حجم صادرات محصولات با فناوری برتر براساس آمار بانک جهانی در مقایسه با کشورهای ژاپن، ترکیه، مالزی و برزیل در سال‌های ۲۰۰۱-۲۰۱۳ مورد مقایسه قرار گرفت.

پس از ارائه این گزارش اعضای کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ رعایت نظام طبقه‌بندی گروه‌های علمی در پروژه‌های تحقیقاتی، ارائه تعریف دقیق از مفهوم برون داد فناوری و لحاظ  کردن شاخص‌های مهم و اثرگذار به منظور بررسی وضعیت توسعه علم و فناوری در کشور، بررسی علت عدم تطابق تعداد اختراعات ثبت شده  کشورمان در سازمان مالکیت فکری (WIPO) و تعداد اختراعات ملی ثبت شده در کشور،  ارائه آمار دقیق از  تعداد اختراعات ثبت شده مربوط به  کشورمان که در بعضی از کشورهای دیگر به ثبت رسیده­‌اند، لزوم تعریف دقیق از مفهوم فناوری برتر، تدوین نظام استاندارد جذب و اشتغال فارغ التحصیلان در حوزه‌­های تخصصی مربوطه و ایجاد شرکت‌های واسط کارگزاری جهت مدیریت عرضه و تقاضای منابع متخصص در کشور براساس یک برنامه ملی مدون از جمله این پیشنهادات بود.

انتهای پیام/

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *