مهر؛ (شرح آنلاین)-سریال‌های کمال تبریزی از «دوران سرکشی» تا «الف ویژه» همواره حاشیه‌ساز بوده است؛ حاشیه‌هایی که زمانی پس از پخش دامن‌گیر سریال می‌شد و در سال‌های اخیر تبدیل به دست‌انداز در مسیر تولید شده است

تازه‌ترین همکاری کمال تبریزی با تلویزیون سریال «الف ویژه» است که این روزها و در مرحله تولید گرفتار حاشیه‌هایی شده است. سریالی که پیش از این قرار بود محمدرضا هنرمند آن را بسازد اما به دلیلی این همکاری شکل نگرفت و این پروژه که ابتدا به عنوان سریال رمضان ۹۸ شبکه یک اعلام شده بود با سرعت به کمال تبریزی به‌عنوان کارگردان و محمد مسعود در مقام تهیه‌کننده سپرده شد تا طبق اعلام قبلی و سر موعد به آنتن برسد.

این همکاری هرچند در سکوت نسبی خبری کلید خورد اما خیلی زود با خبر غیررسمی «تعطیلی تولید» تبدیل به سوژه پیگیری رسانه‌ها شد.

کمال تبریزی و یک حاشیه تازه

«الف ویژه» به پیش تولید بلندمدت برای ساخت دکور نیاز داشت. سریال داستانی مربوط به زمان حال دارد اما قصه آن از جایی به زمان گذشته می‌رود و قرار است در آن حسین محجوب نقش سعدیِ شاعر را داشته باشد.

ضبط سریال هم با بازی حسین محجوب، نادر فلاح و فریبا متخصص کلید خورد اما بعد از مدتی متوقف شد تا پروژه دیگری از کمال تبریزی در مرحله تولید حاشیه‌ساز شود.

تکذیب‌های حاشیه‌ساز آقای کارگردان

تبریزی از همان ابتدای پذیرفتن کارگردانی سریال آن را وارد حاشیه‌هایی کرد. در حالی که زینب تقوایی تهیه‌کننده قبلی سریال در گفتگو با رسانه‌ها از تیم جدید تولید و کارگردانی کمال تبریزی سخن می‌گفت اما خود تبریزی این خبر را در پاسخ به پیگیری خبرنگارانی که با وی تماس می‌گرفتند، تکذیب می‌کرد و می‌گفت این خبر صحت ندارد! این در حالی بود که در سیما فیلم مذاکرات برای تولید این پروژه توسط او انجام شده بود.

وی در نهایت «الف ویژه» را در سکوت خبری کلید زد اما بعد از مدت کوتاهی تصویربرداری سریال متوقف شد.

مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی چند روز پیش در نشست خبری برنامه‌های نوروز ۹۸ علت این توقف را کیفیت پایین سریال دانست و عنوان کرد: ما از تهیه‌کننده و کارگردان آثار خواسته‌ایم بعد از چند صد دقیقه، تصاویر کار را برای ما بفرستند و اگر کیفیت بالا نباشد از آنها می‌خواهیم مسیر دیگری را بروند. سریال تبریزی هم سه قسمت ساخته و تدوین شد و تحت بازبینی سیما فیلم قرار گرفت و اکنون قرار است با در نظر گرفتن این ملاحظات تغییراتی داشته باشد.

بعد از این سخنان بود که بار دیگر تبریزی از در تکذیب درآمد و در صفحه مجازی خود نوشت که اطلاعات غلط به معاون سیما داده‌اند و کیفیت ۲۰۰ دقیقه اولیه سریال را با توجه به بودجه و زمان ضرب‌الاجلی تعیین‌شده از سطح استاندارد برنامه‌های تلویزیونی رایج در سیما بالاتر دانست.

این واکنش مجازی، البته بی‌پاسخ نماند و این بار نوبت حسین کرمی رئیس مرکز سیمافیلمبود که در گفتگویی مشروح با خبرگزاری ایسنا و با بیان جزئیات، اظهارات تبریزی را تکذیب و تأکید کند توقف این مجموعه صرفاً به لحاظ کیفیت پایین بوده و ارتباطی با مسائل مالی صداوسیما نداشته است.

تکلیف پرحاشیه‌ترین سریال تبریزی هنوز مشخص نیست

این سخنان و حاشیه‌ها بر سر سرانجام مجموعه در دست تولید «الف ویژه» در حالی است که هنوز تکلیف یکی از پرحاشیه ترین پروژه‌های کمال تبریزی با نام «سرزمین کهن» مشخص نشده است.

سریال قبلی تبریزی با نام «سرزمین کهن» و با عنوان جدید «سرزمین مادری» در سه فاز قصه‌ای را از سال ۱۳۲۰ تا مقطع انقلاب روایت می‌کند و به‌وقایع اجتماعی سیاسی دهه‌های ۲۰ تا ۵۰ می‌پردازد. این سریال ابتدا در دی ماه سال ۹۲ روی آنتن شبکه سه رفت اما بعد از پخش سه قسمت ابتدایی، دیالوگی از آن برای قوم بختیاری دلخوری‌هایی ایجاد کرد و باعث شد بخش‌هایی از فیلمنامه و تصاویر و صحنه‌ها تغییر کرده و حتی نام یکی از شخصیت‌ها در کل سریال عوض شود و دوبله دوباره‌ای روی برخی از دیالوگ‌ها صورت بگیرد.

با این حال این سریال همچنان به پخش نرسیده و علی‌رغم اینکه سال ۹۶ چند بار تیزرهای آن از شبکه سه سیما روی آنتن رفت و اعلام شد با اصلاحیه‌های انجام شده، مشکلات رفع شده اما هنوز نتوانسته رنگ آنتن را ببیند. هنوز هم تکلیف آن مشخص نیست که چه زمانی می‌تواند روی آنتن برود و اصلاً مجوز پخش برای آن صادر می‌شود یا خیر.

اما پیش از «سرزمین کهن» نیز تبریزی با حاشیه‌های دیگری در سریال‌های خود مواجه شده است حاشیه‌هایی که بیشتر در زمان پخش سریال به‌وجود آمدند و مخاطبان را به واکنش نسبت به سریال دیگر او با نام «شهریار» واداشتند که چندی پیش نیز بازپخش آن از شبکه چهار سیما روی آنتن رفت.

«شهریار» و حاشیه‌های دیگر

سریال «شهریار» که قصه‌ای درباره شاعر مشهور و برجسته ایرانی محمدحسین شهریار داشت سال ۸۶ از شبکه دو سیما پخش شد و در حین پخش با مواردی نسبت به زندگی این شاعر آذری زبان مواجه شد که برخی را به واکنش واداشت.

مهمترین این افراد اما خود فرزند شهریار بود که عنوان کرد این سریال بدون تحقیق و پژوهش ساخته شده و اساساً قصه‌اش، ارتباطی با زندگی شهریار ندارد. خود تبریزی اما در انتقادهای دیگری نسبت به سیمافیلم و مدیران وقت بیان کرده بود که سریال با سانسورهای زیادی مواجه شده؛ سانسورهایی که بعضاً مدعی شد تا ۵۰ دقیقه بوده و بدون اطلاع این کارگردان انجام می‌گرفته است.

«دوران سرکشی» و شروع حاشیه‌ها

اما این تمام حاشیه‌های تبریزی در همکاری با سیما نیست. از اولین سریال‌های کمال تبریزی می‌توان به «دوران سرکشی» اشاره کرد که سوژه‌ای حساس و جسورانه داشت و در سال ۸۰ که هنوز تلویزیون کمتر وارد سوژه‌های جدی برای دختران نوجوان آن هم در زمینه دختران فراری شده بود، به این حوزه پرداخت. سریالی که همان زمان پیرامون خود بحث‌ها و مسائلی را به‌وجود آورد و توانست در زمینه پرداختن به موضوعات واقعی و دغدغه‌ها و معضلات روز جامعه نقش آفرین باشد.

در این سال‌ها اما بیشتر از اینکه پروژه‌های کمال تبریزی پس از پخش جنجال به‌راه بیاندازد خودش اهل جنجال و حاشیه‌آفرینی بوده است. مثل شبی که یکی از فیلم‌های او در یک برنامه نقد سینمایی موردنقد و تحلیل قرار گرفت اما چون این مساله را برنتافت به صداوسیما انتقاد کرد و بعد در فاصله‌ای نزدیک، از سخنان خود نسبت به صداوسیما برگشت و با شروع این جمله که «این روزها مشغول ساخت یک سریال تلویزیونی هستم» سکوی پرش خود را «رسانه ملی» دانست.

حالا باید دید تبریزی برای سریال «الف ویژه» تغییرات موردنظر را لحاظ می‌کند یا خیر و اگر آنطور که معاون سیما گفته است کیفیت پایین سریال باعث این توقف شده نه تنها باید گفت که تلویزیون رویکردی حرفه‌ای را در پیش گرفته است بلکه انتظار می‌رود این رویکرد برای همه تولیدات به صورت یکسان پی گرفته شود تا بتواند تولیدات سیما را ارتقا دهد.

نکته جالب‌تر اما اصرار توأمان کمال تبریزی و مدیران تلویزیون برای ادامه همکاری در قالب سریال‌سازی است؛ قالبی که به نظر می‌رسد تبریزی و مسئولان تلویزیون مدت‌ها است اشتراک‌نظری بر سر آن ندارند و حاصل همکاری‌شان بیشتر «حاشیه‌های رسانه‌ای» به همراه داشته تا «سریال‌های تلویزیونی»!