مهر، ( شرح آنلاین ) - سیل ها داغ از دست دادن هموطنان را به دل مردم ایران گذاشت، اما باید دید مسئولان استان‌های دیگر مانند آذربایجان شرقی از خاطره تلخ گلستان،لرستان و سایر مناطق سیل زده تجربه خواهند گرفت.

۱۳۹۸ شمسی، سالی که از همان ابتدا سر به ناسازگاری با ایرانیان نهاد؛ سیل، مهمان ناخوانده ای بود که خواسته یا ناخواسته هشتمین سین از سفره سنت مردمان کهن سرزمین شد و عیدی سیل خیز را برایشان رقم زد.

صدای پای بهار از نزدیکی‌ها به گوش می‌رسید. مردم در تلاطم شادی‌های عیدانه غرق شده بود، اما در این میان بغض آسمان در سینه ابر سنگینی می‌کرد؛ داغ زلزله ۶.۳ ریشتری کرمانشاه هنوز تازه بود، تا که بالاخره آن شب آسمان دوام نیاورد.

ترنم مادرانه بهار که روزی ساز زندگانی را کوک می‌کرد جای خود را به آوای خشم آسمان داد.

رهایی بغض آسمان رودخانه‌های گلستان را به جوش و خروش واداشت، آب سدهای گلستان و بوستان و نرماب به پا خواست، خیلی زود باد و طوفان گلستان را در نوردید، و خیلی زودتر از آنچه انتظار می‌رفت، سیلاب مرگباری جاری شد.

عیدانه آسمان به ایرانی‌ها، ابتدا سر گلستان را زیر آب کرد، و بعد نوبت به شیراز رسید، حالا هم مهمان ناخوانده ایرانیان قدم به خوزستان و لرستان گذاشته است و احتمال این بلای طبیعی فردا نوبت تبریز و یا دیگر شهرهای آذربایجان شرقی باشد.

مهره باز اصلی در شطرنج سیل؛ مسئولان، مردم یا هوا

شاید باران قسمت کوچکی از مسئولیت سیل مرگ آسای گلستان را بر عهده داشته است، خسارت جبران ناپذیر سیل ۱۳۹۸، موجب شده که امروزه مردم ایران به دنبال مقصر بگردند، اما سوال اصلی اینجاست، چه کسی مقصر است، بی تدبیری دولت‌ها در طول سال‌های متوالی و بی توجهی به اخطارهای کارشناسان مبنی بر سیل پیشرو، بی اعتنایی مردم به هشدارهای پی در پی مسئولان، یا بارانی که با دعا و نذر و نیاز شبانه روزی مردم و گلایه شأن از خشکسالی شروع به باریدن کرده است.

هلال احمر استان آذربایجان شرقی آماده خدمت رسانی در مقابله باسیل احتمالی

حضور جمعیت هلال احمر به عنوان یک نهاد عملیاتی در صحنه سیل و سایر بلایای طبیعی تا حد زیادی می‌تواند از خسارت‌های این بلایا بکاهد. حال باید دید با توجه به ورود سامانه‌های بارش‌ها در روزها و ماههای آتی به استان، و احتمال جاری شدن سیلاب، جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی چه اقداماتی را تدارک دیده است. در همین راستا سعید کنعانی، رئیس جمعیت هلال احمر استان در گفتگو با خبرنگار مهر از آماده باش کامل نیروهای خود خبر داده و می‌گوید: موفقیت در مهار سیل و کاهش خسارات آن در گرو فرماندهی واحد و هم افزایی دستگاه‌ها است، چرا که از هم گسیختگی نیروها موجب آسیب‌های جبران ناپذیری می‌شود.

رئیس جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی ادامه می‌دهد: علاوه بر باران، هلال احمر با چالش بزرگ‌تری به نام برف و تگرگ نیز روبرو است، به گونه‌ای که در برخی مناطق استان اعم از، چاراویماق و ورزقان، با انسداد راه‌ها در چند روز قبل مواجه بوده‌ایم.

کنعانی همچنین می‌افزاید: برخی از خانه‌های تبریز که بیشتر در معرض سیل قرار دارند، تخریب شده و ساکنانشان در ورزشگاه‌های معین، اسکان موقت یافته‌اند.

وی تصریح می‌کند: انبارهای هلال احمر برای اسکان موقت دیگر همشهریانی که به تشخیص شهرداری خانه‌هایشان را تخریب یا به طور موقت ترک کرده‌اند، نیز آمادگی کامل دارد.

مشکلی به نام امکانات هلال احمر را تهدید نمی‌کند

کنعانی در بخش دیگری از سخنانش ابراز می‌کند: امکانات جمعیت هلال احمر استان، همانند سایر ارگان‌های دیگر با استانداردهای جهانی فاصله قابل توجهی دارد.

وی می‌افزاید: هر چقدر یک بلای طبیعی فرامنطقه ای تر باشد، نیازمند حضور استان‌های مجاور و معین در صحنه خواهیم بود، حال آنکه در کل کشور با مشکلی به نام کمبود امکانات مواجه نیستیم.

نگرانی به دلتان راه ندهید

رئیس جمعیت هلال احمر استان در ادامه سخنانش تصریح می‌کند: با توجه به شلو غی های پمپ بنزین‌ها در زمان وقوع بلایا طبیعی، باک‌های وسایل ترابری نیروهای امداد پر است، و این یعنی هلال احمر در صورت جاری شدن سیلاب با تمام قوا و با چنگ و دندان آماده به صحنه این بلای طبیعی خواهد شتافت.

کنعانی در ادامه سخنانش می‌افزاید: کمک‌های مردم و اقداماتشان برای مقابله با سیل احتمالی پیشرو ستودنی است.

وی ادامه می‌دهد: مردم چند روستای شهرستان شبستر اعم از روستای علیشاه، بطور داوطلبانه و خودجوش اقدام به لایروبی مسیل ها و حذف بیش از ۱۰۰ درخت از مسیر تجمع سیل کرده‌اند.

رئیس جمعیت هلال احمر استان در ادامه با تاکید بر همراهی رعد و برق با باران یادآور می‌شود: با تمرکز کامل روی باران، نباید از رعد و برق غافل شد، چرا که رعد و برق نیز دست کم به اندازه سیلاب خطرناک است.

کنعانی تاکید می‌کند: به منظور جلوگیری از آسیب‌های رعد و برق در مواقع بارش‌های بهاری، باید از تردد در ارتفاعات تا حد امکان جلوگیری شود.

وی می‌افزاید: شهروندان باید در هنگام بارش باران تا حد امکان از پنجره‌های آپارتمان‌ها دوری کنند.

کنعانی در ادامه با بیان اینکه سیل تماشا کردنی نیست، تاکید می‌کند: کاهش تجمع، امداد رسانی نیروهای هلال احمر را تسهیل می‌کند.

رئیس جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی همچنین ضمن قدردانی از کمک‌های مردمی به مناطق سیل زده عنوان می‌کند: قدرت اصلی هلال احمر مردم است، و این تشکل بدون حضور مردم معنی خاصی را تداعی نمی‌کند.

کنعانی در بخش پایانی سخنانش با تاکید بر نقش مهم رسانه‌ها در ایجاد آرامش در جامعه عنوان می‌کند: ارائه اطلاعات درست از سوی مسئولان و اعتمادشان به رسانه‌ها تا حد زیادی می‌تواند از شیوع جو روانی غلط در جامعه بکاهد.

آستین‌های همت برای مقابله با سیل احتمالی پیشرو

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان می‌کند: با توجه به اتفاقات ناگوار چند استان کشور، و با عنایت به دستور صادره از سوی وزارت کشور، از ششم فروردین ماه سال جاری تمامی نیروها با تمام قوا و تا اطلاع ثانوی در حالت آماده باش به سر می‌برند.

محمد باقر هنربر در ادامه سخنانش با تاکید بر حساسیت مسئولان ارشد استانی به بحث سیل و خسارت‌های آن می‌افزاید: با توجه به حساسیت استاندار آذربایجان شرقی و معاونت عمرانی وی به سیل و خسارت‌های آن، جلسات متعددی به این موضوع اختصاص یافته و در بازدیدهای صورت گرفته شده از مناطق مختلف استان، اکثر نقاط حادثه خیز مشخص شده است.

وی عنوان می‌کند: با دستور استاندار آذربایجان شرقی قرار است، اقداماتی که در جهت جلوگیری از سیل احتمالی پیشرو انجام می‌دهیم، همانند طرح لایروبی مسیل ها، در طول سال نیز تداوم یابد.

اتحاد همه دستگاه‌ها در مقابل سیل پیشرو

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی در ادامه سخنانش از اتحاد همه نهادهای دخیل در مهار سیل خبر داده و می‌گوید: جو هم افزایی قدرت‌ها و مدیریت واحد در بین همه دستگاه‌های اجرایی استان حاکم است.

هنربر ادامه می‌دهد: اعلام تقاضای کمک از برخی دستگاه‌ها به مکاتبه هم نرسیده و از طریق تماس تلفنی حل می‌شود.

وی می‌افزاید: از زمان صدور اطلاعیه شرکت آب منطقه‌ای استان مبنی بر احتمال جاری شدن سیلاب، بخش خصوصی در امدادرسانی اعلام آمادگی کرده است.

متن حاشیه در خطر سیلاب

هنربر در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه حاشیه نشینان بیش از ساکنان سایر مناطق در خطر جاری شدن سیل هستند عنوان می‌کند: پنج خانه محله شهید بهشتی تبریز و چند خانه دیگر از محله عباسی تبریز تخریب شده و ساکنانش در مدارس مشخص شده به طور موقت اسکان یافتند.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنانش ابراز می‌کند: سعی می‌کنیم با رعایت اصول ایمنی آسیبی به مردم نرسد، چرا که حفظ جان مردم از هر چیز دیگری مهم‌تر است.

هنربر همچنین ابراز می‌کند: در طول سال نیز سعی شده است تا با برگزاری جلسات متعدد، کارگروه ۲۱ گانه ستاد مدیریت بحران استان همیشه آماده ارائه خدمات باشد.

وی می‌افزاید: در طول سال مانورهای بلایای طبیعی از جمله سیل، زلزله و… در دستگاه‌های مختلف اجرا شده است.

سیل تماشا کردنی نیست / فیلمی به قیمت جان فیلم بردار

مدیرکل مدیریت بحران استان در ادامه با بیان اینکه سیل تماشا کردنی نیست ابراز کرد: خواهشمان از مردم این است که از فیلم برداری و عکس برداری از سیل اکیداً خودداری کنند.

هنربر می‌افزاید: حفظ آرامش در زمان وقوع سیل شاه کلید مدیریت بحران است.

حال باید دید آیا تدابیر دولت تدبیر و امید خواهد توانست امید را در بطن جامعه ترویج دهد، یا باید در انتظار تکرار فاجعه گلستان و لرستان در استان‌های دیگربود.