هشدار ورود موج آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به آذربایجان شرقی

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی نسبت به ورود موج جدید بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به این استان هشدار داد و گفت: این بیماری علاوه بر پرندگان می‌تواند برای انسان نیز خطر ایجاد کند.

به گزارش شرح آنلاین  امیرحسین بهداد در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به آمادگی برای مقابله با این بیماری افزود: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان همراه با ویروس H5N8 و برای انسان نیز خطرآفرین است.
وی بر لزوم آمادگی سازمان های مسئول و مردم آذربایجان شرقی برای مقابله با موج جدید این بیماری تاکید و اظهار کرد: این استان جزو هشت استان درگیر به صورت مستقیم با این بیماری بوده و باید در مقابله با آن سهل‌انگاری نشود.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با بیان اینکه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در پی مهاجرت پرندگان به کشور و استان به پرندگان بومی انتقال می‌یابد، یادآوری کرد: با توجه به اینکه پرنده‌های مهاجر در اکثر نقاط استان پراکنده می‌شوند باید تمامی جوانب احتیاط را در نظر گرفت تا با بحران جدی روبرو نشویم.
بهداد ادامه داد: آذربایجان شرقی بیشترین مرغداری‌های تخم‌گذار کشور را دارد و به لحاظ اینکه این بیماری سریع‌تر به مرغداری‌های تخم‌گذار سرایت می‌کند می‌تواند به تلف شدن میلیون‌ها قطعه مرغ منجر شود.
وی از پلمپ ۱۰۰ واحد مرغداری غیرمجاز از سال گذشته تاکنون در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: در راستای سامان‌دهی مرغداری‌های غیرمجاز استان برای ۲۱۵ واحد مرغداری غیرمجاز نیز حکم پلمپ از سوی مراجع قضایی صادر شده است.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی اظهار کرد: امسال بر اثر شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه مرغ به لحاظ سرایت این بیماری در استان تلف شدند؛ بنابراین باید برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی با این بیماری مقابله کرد.

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *