آذربایجانی ها اولین در بازسازی عتبات عالیات

مدیر ستاد عتبات عالیات در آذربایجان شرقی با بیان اینکه این استان به عنوان اولین استان در ایران اسلامی به عرصه بازسازی عتبات عالیات در سال ۱۳۸۲وارد میدان و ستاد خودجوش مردمی در تبریز راه اندازی شد، گفت: مردم ولایی و متدین آذربایجان شرقی حتی در دوران جنگ داخلی عراق و حضور گروه های تکفیری در عتبات نیز فعالیت هایی را انجام دادند.
به گزارش شرح آنلاین علی داداش زاده ادامه داد: با تاسیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در سال ۱۳۸۴ و ابلاغ آن به استان های مختلف کشور، دفتر این ستاد در تبریز نیز راه اندازی و فعالیت های خود در حوزه های خدماتی و عمرانی را به طور رسمی آغاز کرد.
داداش زاده، فعالیت اصلی ستاد در سال های اولیه تشکیل را جمع آوری نذورات مردمی بیان و اظهار کرد: با فعال شدن دفتر ستاد در تبریز، این نذورات با چاپ قبوض همراه شد و فعالیت های ستاد سایر حوزه های خدماتی از قبیل پذیرایی از زائران ایرانی و خارجی و نیز فعالیت های عمرانی در عتبات را شامل شد.
وی با اشاره به اینکه دفتر نمایندگی ستاد عتبات استان در تمامی ۲۱ شهرستان آذربایجان شرقی فعال شده است، افزود: به دلیل استقبال مردمی و در نظر گرفتن برخی مسایل مربوط به تقسیمات کشوری دفاتر این مجموعه در شهرها و بخش هایی مثل سهند، ایلخچی، خسروشاه، باسمنج و سردرود ایجاد شده و در آینده نزدیک در اسپیران، مایان، ممقان و گوگان نیز این دفاتر ایجاد می شود.

علی داداش زاده  اظهار کرد: ستاد عتبات عالیات تاکنون ۲۰۰ طرح بزرگ و کوچک مختلف عمرانی، بازسازی و مرمت حرم های مطهر ائمه (ع) در شهرهای نجف، کربلا، سامرا و کاظمین را آغاز کرده و از این تعداد ۱۵۰طرح را به اتمام رسانده و بقیه نیز در دست اجرا می باشد.
وی، اجرای صحن حضرت فاطمه (س) در نجف اشرف در زمین به وسعت ۲۲۰ هزار مترمربع، صحن عقیله بنی هاشم با عنوان صحن حضرت زینب(س) در مساحت پنج هکتار در کربلای معلی و ترفیع گنبد امام حسین (ع) تا ۷٫۵ متر همراه با لاغرسازی ستون های اطراف ضریح با ظرفیت تحمل سه هزار تن بار را از جمله طرح های بزرگ ستاد عتبات عالیات بیان کرد که استان های مختلف کشور اجرای بخش هایی از آنها را عهده دار شده اند.
داداش زاده با بیان اینکه ستاد عتبات عالیات نهادی غیردولتی و مردمی بدون ردیف بودجه خاص است، افزود: تمامی درآمدها و هزینه های این ستاد از طریق کمک های مردمی تامین می شود و بر اساس برآوردهای صورت گرفته سرانه هر ایرانی جهت کمک به این ستاد سالانه حدود ۸۰۰ تومان می باشد که رقمی بسیار اندک و پایینی به شمار می رود.
وی با رد برخی شائبه ها درباره هزینه های ستاد عتبات، یادآور شد: تمامی این هزینه ها به وسیله رایزنی و عقد تفاهم نامه های مختلف با سازمان ها و نهادهای مردمی همچون هیات های مذهبی، مساجد، تکایا، اصناف و اتحادیه های صنفی جمع آوری می شود و با توجه به عشق و ارادت قلبی آحاد مردم به ائمه اطهار (ع) کمک های نقدی و غیرنقدی بدون هیچ چشم داشتی به ستاد ارسال می شود.
داداش زاده، ایجاد و گسترش شائبه های مربوطه را از جمله فعالیت های ضدشیعی جریان منحط وهابی در منطقه دانست و گفت: وهابیت برای جلوگیری از توسعه فرهنگ ناب تشیع در منطقه نسبت به زیارتگاه های مورد احترام شیعیان اقدام به شایعه پراکنی هایی می کند تا بلکه از این طریق اعتقادات پیروان علی (ع) را تحت تاثیر قرار داده و سست کند.
وی با بیان اینکه تمامی کالاها و مصالح مورد نیاز در طرح های عمرانی ستاد عتبات عالیات از ایران تامین می شود، اشتغالزایی و بهره مندی از متخصصان ایرانی در تمامی طرح ها را یادآور شد و اعلام کرد: در هیچ یک از طرح های ستاد نیروی انسانی غیر ایرانی به کار گرفته نمی شود.

داداش زاده، برگزاری دومین نمایشگاه فعالیت های ستاد بازسازی عتبات عالیات را از برنامه های مهم این ستاد طی ماه مبارک رمضان اعلام و اظهار کرد: این نمایشگاه با نام نشان ارادت از ۱۱ تا ۱۸ خرداد جاری از ساعت ۱۲ الی ۲۰ در محل مصلای اعظم امام خمینی (ره) تبریز برپا می شود.
وی با بیان اینکه آیین افتتاح این نمایشگاه ۱۰ خرداد برگزار خواهد شد، افزود: ساعات بازدید از نمایشگاه در شب های  قدر تا ۲۲ و ۳۰ دقیقه تمدید می شود.

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *