گزارش/سرگیجه بورس از نوسانات ارزی

مجموعه اقتصاد هر کشور از بخش‌های متفاوتی تشکیل شده است که چگونگی روابط بین این بخش‌ها، تعیین کننده سمت وسوی اقتصاد آن کشور است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشورها بازار سرمایه است که دارای ارتباطی نزدیک با ساختار اقتصادی کشور بوده و قوت و ضعف آن می‌تواند شاخصی برای تحلیل وضعیت اقتصادی کشور باشد.

شرح آنلاین – فارس/موسی کاظم زاده: در واقع به باور تحلیلگران این حوزه بورس اوراق بهادار به عنوان یکی از ارکان اصلی بازار سرمایه، مانند کانالی وجوه اضافی را از پس‌انداز کننده‌ها به سمت سرمایه‌گذاران و صاحبان بنگاه‌های تولیدی هدایت می‌کند.

در اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار، نخستین و مهم‌ترین عاملی که فراروی سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد، شاخص قیمت سهام است.

حال برای رسیدن به این حقیقت اینکه آیا واقعا  نرخ ارز از جمله عوامل اثرگذار بر شاخص تعیین قیمت سهام است و برای رسیدن به جواب این پرسش به نتیجه مطالعه دو نفر از فعالان و محققان یکی از دانشگاه‌های شهر تبریز خواهیم پرداخت که در مطالعه حاضر عبور نامتقارن نرخ ارز بر قیمت سهام در ایران طی سال های۱۳۷۰- ۱۳۹۵ را مورد بررسی قرار داده‌اند.

کاهش ارزش پول داخلی منجر به افزایش قیمت‌های بازار سهام در بلند مدت می‌شود

حسین اصغرپور، پژوهشگر و فعال حوزه علوم اقتصادی در این باره معتقد است: نرخ ارز از جمله عوامل اثرگذار بر شاخص قیمت سهام است که این متغیر با نااطمینانی و بی‌ثباتی خود تغییراتی را در شاخص قیمت بورس سهام ایجاد کرده است.

وی در همین زمینه در ادامه با تاکید اینکه بنابراین شناسایی نوسانات بازار سهام و عوامل اثرگذار بر آن، ابزار قدرتمندی برای مدیریت ریسک‌هایی که سرمایه‌گذاران و بنگاه‌ها با آن مواجه می‌شوند، فراهم می‌کند، می‌افزاید: نوسان نرخ ارز به خاطر الزامات خود در بازارهای مالی به خصوص بازار سهام، در اقتصاد مالی کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته بسیاری را به خود جلب کرده است.

به عقیده این محقق بین نوسان نرخ ارز و بازدهی‌های بازار سهام روابط مختلفی مشاهده شده است.کاهش در ارزش پول داخلی منجر به افزایش قیمت‌های بازار سهام در بلند مدت می‌شود، در حالی که در کوتاه مدت بازدهی‌های بازار سهام را کاهش می‌دهد.

از سوی نتایج مطالعه این پژوهشگران حاکی از این است که بین دو متغیر نرخ ارز موثر واقعی و شاخص قیمت سهام رابطه معکوس وجود دارد، به طوریکه به ازای یک درصد افزایش نرخ ارز، شاخص قیمت سهام ۵۷٫٫/. درصد کاهش و به ازای یک درصد کاهش نرخ ارز، شاخص قیمت سهام ۳۵٫٫/. درصد افزایش می‌یابد و همچنین این اختلاف اثرات افزایش و کاهش نرخ ارز موثر واقعی بر شاخص قیمت سهام به لحاظ آماری معنادار است و همچنین یافته‌ها نشان می‌دهد که شاخص قیمت مصرف‌کننده اثر مثبت و معنادار بر شاخص قیمت سهام دارد.

اصغرپور، همچنین با بیان اینکه تغییرات نرخ ارز تأثیرات نامتقارنی بر بازده سهام دارند برای مثال کاهش و افزایش ارزش پولی اثر مشابهی بر بزرگی بازده سهام ندارد، اضافه می‌کند: با اینحال دلیل چندانی برای اینکه بازار سهام اینگونه رفتار کنند، وجود دارد به عنوان مثال افزایش ارزش پولی دارای اثرات متفاوتی بر بزرگی بازده سهام نسبت به کاهش ارزش پولی دارد.

سپیده باذل، محقق و دانشجوی تحصیلات تکمیلی حوزه علوم اقتصادی نیز در این ارتباط می‌گوید: شاخص قیمتی سهام همواره تحت تأثیر متغیرهای کلان اقتصادی مانند تورم و نرخ ارز در دوره‌های مختلف قرار داشته است و رکود و رونق اقتصادی بورس اوراق بهادار را به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بر اساس فرضیه برابری قدرت خرید، تغییرات نرخ ارز از طریق سطح عمومی قیمت‌های نسبی بین دو کشور تعیین می‌شود، بر این باور است: این ارتباط با فرض اینکه مقدار کالاهای سبد ثابت باشد، همیشه برقرار خواهد بود. بنابراین تنها راه تغییر قیمت سبد بازار، تغییر قیمت کالاهاست. در نتیجه، تغییر سطح قیمت‌ها بیانگر نرخ تورم است.

این پژوهشگر می‌افزاید: بنابراین تغییرات نرخ تورم، براساس تئوری برابری قدرت خرید، موجب تغییرات نرخ ارز خواهد شد. تغییرات نرخ ارز و قدرت خرید پول‌ها در مقایسه با یکدیگر، اهمیت و شدت تأثیرگذاری نوسانات نرخ ارز در اوضاع اقتصادی هر جامعه را روشن می‌سازد.

سایه روشن نوسانات ارز بر قیمت سهام

این فعال حوزه علوم اقتصادی می‌گوید: همانطور که گفته شد بر اساس فرضیه برابری قدرت خرید، تغییرات نرخ ارزبر قیمت تمام شده کالاها و سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اثر می‌گذارد.

طبق این تغییرات نرخ ارز از طریق تغییر سطح عمومی قیمت‌های نسبی دو کشور تعیین می‌شود. حال اگر بخواهیم این ارتباط را معکوس ببینیم، تغییرات نرخ ارز بیانگر تغییرات در نسبت سطح عمومی قیمت‌های دو کشور خواهد بود.

در هر صورت، محققان و تحلیلگران این حوزه معتقد هستند که نوسانات نرخ ارز باعث تغییر در قیمت کالاها و خدمات، تولید و عوامل تولید می‌شود و از این رو در اثر نوسانات نرخ ارز تولید و درآمد بنگاها تغییر یافته و در اثر آن قیمت سهام شان نیاز تغییر می‌کند. در واقع تغییر در قیمت سهام شرکت‌ها به نوسانات شاخص کل بازار سهام که مجموعه از قیمت سهام شرکت‌هاست، منجر می‌شود.

به عبارت دیگر به عقیده متخصصان این بخش بازار سهام یکی از بخش‌‌های مهم اقتصادی است که تحت تأثیر نوسانات نرخ ارز قرار دارد و با توجه به میزان و درجه وابستگی شرکت‌‌ها به ارز خارجی، تغییر نرخ ارز می‌تواند تأثیر شگرفی بر سودآوری و از آن طریق بر قیمت سهام شرکت‌‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار داشته باشد.

 

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *