سرمربی تیم ملی کشورمان مهمترین عامل پیروزی تیم کشورمان را در مقابل چین نظم و انضباط داخلی تیم عنوان کرد.

به گزارش شرح آنلاین، کارلوس کی روش در این مصاحبه خبری که پیش از بازی کشورمان در مقابل چین دقایقی پیش در امارات برگزار شد به خبرنگاران گفت: در ابتدا تشکر می‌کنم که یادآوری کردید. تفاوت عمده ما این است که هوشیارتر شدیم. فکر نمی‌کنم بعضی موقع‌ها بد باشد که با لبخند به برخی مسائل نگاه کنیم. البته باید این مسئله را بگویم که تمام مسابقات متفاوت هستند و هیچ دو مسابقه‌ای شبیه هم نیست. بازی فردا مقابل چین است و یک داستان و بازی متفاوت است. این یک ماجراجویی جدید برای تیم ملی ایران است و ما بهترین تلاش را می‌کنیم که با اتکا به درس‌هایی که در این چند سال چه شیرین و چه تلخ گرفتیم بازی را با برد پشت سر بگذاریم.

مهمترین عامل پیروزی نظم و انضباط بازیکنان است

سوال دوم از کی روش در مورد صحبت های مارچلو لیپی بود که در مورد رنکینگ ایران صحبت کرد و از عملکرد تیم ملی تمجید کرده بود؛ یک خبرنگار ایرانی از کی روش در این مورد پرسید که سال ها تیمش رتبه اول رنکینگ آسیا است و اینکه این موضوع چقدر می تواند در بازی بعدی به تیم ملی ایران برای رسیدن به نیمه نهایی کمک کند که سرمربی پرتغالی اینگونه پاسخ داد: شنیدن این صحبت ها و تعریف ها بسیار قابل افتخار است. من سال ها شاگرد مارچلو لیپی بوده ام. من شاگرد این مربی بزرگ هستم. تمام بازی ها برای ما حکم فینال دارد. در اینگونه بازی های حذفی، هیچ تاریخچه ای به شما کمک نمی کند و هیچ آمار و رنکینگی به کمک شما نمی آید و مهم ترین شخصیت، کاراکتر و نظم و انضباط بازیکنان در داخل زمین است و اینکه در آن روز بازیکنان چقدر می توانند احساساتشان را کنترل کنند. امروز هم به بازیکناننم گفتم که فوتبال یک بازی ساده است؛ باید لذت ببرند، بجنگند و سعی کنند گل بزنند. این تاکتیک ما هست و اگر بتوانیم آزادانه و با انگیزه لازم این کار را انجام دهیم، فرصت های خوبی خواهیم داشت و تلاش می کنیم به پیروزی برسیم.

چین تیمی است که به لحاظ روحی و روانی بسیار محکم است

وی در خصوص بازی فردا با تیم ملی چین و ضعف دفاعی آن‌ها نیز گفت:مطمئن باشید وظیفه من این است که به عنوان حریف تمام جزییات را مطالعه و نقاط ضعف و قدرت‌ آن‌ها را آنالیز  کنم. چین تیمی است که به لحاظ روحی و روانی بسیار محکم است. آن‌‎ها دو مرتبه عقب افتادند و هر بار به بازی برگشتند که این نشان از روحیه بالای آن‌ها می‌دهد. ولی برای من بهترین بازیکن تیم ملی چین همبستگی تیمی آن‌ها است و نمی‌توانیم بر روی آن چشم بپوشانیم. فلسفه من این است که به تمام تیم‌ها احترام بگذاریم. ولی واقعیت این است که تیمم آنقدر خوب است که به حریف اهمیت نمی‌دهم. مهم‌ترین مطلب این است که بازیکنان بهترین عملکرد خود را داشته باشند. افتخار این را دارم کنار بازیکنی مانند مسعود شجاعی بنشینم که سه جام جهانی را تجربه کرده است و چهارمین حضور در جام ملت‌های آسیا را دارد. در داخل ایران به مردم این نکته را می‌گویم که به این قضیه توجه کنند و احترام بازیکنی مانند مسعود را نگه دارند و قدردان آن باشند.

خبرنگاری ایرانی سوال بعدی از کی روش را پرسید؛ او از کی روش در این مورد پرسید که با توجه به گل نخوردن تیم ملی در چهار بازی پیاپی، باید انتظار یک بازی تدافعی از شاگردانش داشته باشیم یا باز هم اولویت کارهای دفاعی خواهد بود و کی روش اینگونه پاسخ داد: امیدوار هستیم که فردا هم گل نخوریم و این روند همچنان ادامه داشته باشد. ولی واقعیت این است که من رابطه گل نخوردن و ارائه یک فوتبال هجومی را متوجه نمی شوم. همیشه سعی کردم یک نگاه ساده به فوتبال داشته باشم. دو حالت دارد؛ یا شما توپ را دارید که باید با ذهنیت مثبت بازی کنید و یا ندارید که باید باز هم با ذهنیت مثبت بازی کنید و به دنبال بازپس گیری توپ باشید. ۳۷ سال است که تجربه مربیگری دارم و قبلش هم که فوتبال بازی می کردیم، همیشه نگاهم همین بوده و سعی کردم همیشه به بازیکنانم همین را بگویم؛ اینکه اگر توپ دارید با ذهنیت مثبت بازی کنید و اگر ندارید هم با ذهنیت مثبت بازی کنید و توپ را پس بگیرید و سپس با همین ذهنیت گل بزنید.

علاقه نداریم کت یک تیم مدعی را بر تن کنیم

کارلوس کی‌روش هم‌چنین درباره بازی با چین و اینکه به عنوان مدعی برابر شاگردان لیپی قرار می‌گیرند گفت: به هیچ عنوان علاقه نداریم کت یک تیم مدعی را بر تن کنیم. برعکس همیشه تلاش می‌کنیم لباس یک تیم را بر تن کنیم که به تمام حریفان احترام می‌گذارند. سعی می‌کنیم با عملکرد خود نشان دهیم که هر تیمی یک نقطه ضعف و قدرتی دارد. آن هنر بردن را تلاش می‌کنم در این گونه از مسابقات حذفی به بازیکنانم یادآوری کنم. همیشه گفتم همه چیز برای برنده است و بازنده چیزی نصیبش نمی‌شود. من بر روی تجربه بازیکنانم حساب ویژه‌ای باز کردم و باید از لحاظ روحی روانی محکم باشند و احساسات خود را کنترل کنند. مهم ترین نکته این است که با آزادی عمل بازی کنند و خطر ریسک را بپذیرند. به بازیکنانم گفتم این مسابقه دیگر تکرار نمی‌شود و باید با آزادی عمل از آن لذت ببرند.