×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
true
false
انقلاب

در این مراسم واصف طالب اف رییس مجلس عالی، نخست وزیر و وزیران جمهوری خودمختار نخجوان و مسوولان و نمایندگان علمی ، فرهنگی ، هنری و رسانه ای نخجوان ، سرکنسول و دیپلمات های کشور ترکیه حضور داشتند.

پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و نواخته شدن سرود ملی ایران و جمهوری آذربایجان، منصور آیرم سرکنسول کشورمان در جمهوری خودمختار نخجوان طی سخنانی انقلاب ایران را الگویی متفاوت برای برون رفت از بن بست های جهان پر آشوب بر مبنای نفی سلطه پذیری و حفظ استقلال دانست.

وی با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام، تاکید کرد که ایران نه از اصول خود در رعایت قواعد بین المللی عدول کرده و نه اجازه خواهد داد دیگران اراده ناصواب خود را بر ملت ایران تحمیل کنند .

سرکنسول کشورمان در نخجوان گفت : در رابطه با حقانیت موضع جمهوری اسلامی ایران، امروز ایالات متحده آمریکا در مسیر تحریم غیر قانونی، ظالمانه و تهدید، به جز معدودی از کشورها، همراه دیگری ندارد و حتی اتحادیه اروپا نیز با ایجاد کانال مالی مستقل برای تجارت با ایران (SPV) نشان داد که آمریکا را در مسیر اشتباه همراهی نخواهد کرد.

آیرم تصریح کرد: با وجود دشمنی های بیهوده آمریکا و تحریم های غیر قانونی و غیر اخلاقی اعمال شده از سوی این کشور، امروز توسعه ایران در عرصه های مختلف مانند علوم فضایی، فنآوری های پیشرفته، تجهیزات پیشرفته نظامی، پزشکی، هسته ای و کشاورزی نه تنها متوقف نشده، بلکه دستاوردهای قابل توجهی نیز داشته است.

وی، با اشاره به سفر دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به نخجوان و میزبانی شایسته و صمیمانه رئیس مجلس عالی از ایشان، این رویداد را تداوم بخش روابط نزدیک در همه زمینه ها دانست و از سفر معاون وزیر فرهنگ ایران به نخجوان و شرکت در مراسم افتتاحیه رویداد نخجوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی، برگزاری دو نشست گمرکی در جلفا و نخجوان با حضور روسای گمرکات دو کشور، تبادل هیات های متعدد تجاری، فرهنگی و علمی، برگزاری نمایشگاه های هنری و دو نشست مشترک پزشکی در ارومیه و نخجوان به عنوان برنامه های مهم اجرا شده در بستر تعاملات جاری دو طرف نام برد.

واصف طالب اف رئیس مجلس عالی نخجوان نیز در این مراسم برای مردم و دولت ایران توسعه و ترقی آرزو کرد .

وی سفر رسمی مرحوم حیدر علی اف در سال 1993 میلادی به ایران را آغاز پیشرفت روابط دوجانبه در زمینه های مختلف دانست.

طالب اف، با اشاره به همجواری نخجوان با دو استان ایران، همکاری های شکل گرفته در زمینه بهداشت، ترانزیت، گردشگری، و انرژی را در روابط دوجانبه مهم دانست.

با برنامه ریزی وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نخجوان، مجموعه ای از عکس های دوران انقلاب اسلامی و زندگی حضرت امام خمینی (ره) و همچنین آثار هنری، صنایع دستی و کتاب و فیلم های مختلف تولید کشورمان در حاشیه این مراسم به نمایش گذاشته شد.

همچنین در این مراسم سرکنسول کشورمان در سخنانی با تشکر از حمایت ها و خدمات رئیس مجلس عالی نخجوان در جهت توسعه مناسبات دو جانبه، با اهدای تابلویی نفیس از آثار هنرمند ایرانی غلامرضا رهپیما از وی قدردانی کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد