میانگین سنی جمعیت ایران در سال ۱۳۹۵ برابر ۳۱.۱ سال محاسبه شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۰ برابر ۱.۳ سال افزایش نشان می­دهد. به گزارش پایگاه خبری شرح آنلاین، مرکز آمار ایران اعلام کرد: در سال ۱۳۹۵ میانگین سنی مردان برابر ۳۰٫۹ و زنان ۳۱٫۳ سال بوده است. میانه سنی جمعیت ایران در سال ۱۳۹۵ برابر […]

میانگین سنی جمعیت ایران در سال ۱۳۹۵ برابر ۳۱.۱ سال محاسبه شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۰ برابر ۱.۳ سال افزایش نشان می­دهد.

به گزارش پایگاه خبری شرح آنلاین، مرکز آمار ایران اعلام کرد: در سال ۱۳۹۵ میانگین سنی مردان برابر ۳۰٫۹ و زنان ۳۱٫۳ سال بوده است. میانه سنی جمعیت ایران در سال ۱۳۹۵ برابر ۳۰ سال است که در مقایسه با سال ۱۳۹۰ حدود ۳ سال افزایش نشان می­دهد.
از شاخص‌های مهم در بررسی ساختار سنی جمعیت کشور میانگین و میانه سنی جمعیت است که تصویر واضح‌تری از جوانی جمعیت را نمایش می­دهد.

الف- میانگین سنی

میانگین سنی، متوسط سن افراد یک جامعه است و از تقسیم مجموعه حاصل ضرب­های هر یک از سنین منفرد در فراوانی افراد در آن سن، به کل جمعیت حاصل می­شود.
برای هر دو جنس مرد و زن این میانگین در نقاط شهری به مراتب بیشتر از نقاط روستایی است.
میانگین سنی مردان و زنان در نقاط شهری به ترتیب برابر ۳۱٫۳ و ۳۱٫۶ سال و در نقاط روستایی ۲۹٫۷ و ۳۰٫۵ سال است.
میانگین سنی زنان اندکی از میانگین سنی مردان بالاتر است.
این موضوع به دلیل بالاتر بودن امیدزندگی زنان در مقایسه با مردان است.
انتظار می­ رود در سال­های آتی با افزایش شکاف امید زندگی بین زنان و مردان و زنانه شدن سالمندی جمعیت، میانگین سنی زنان از میانگین سنی مردان همچنان سرعت بیشتری به خود بگیرد.

ب- میانه سنی

میانه سنی، سنی است که در آن دقیقا نصف جمعیت پیرتر و نصف دیگر در سنین جوان‌تر از آن قرار دارند. یافته ­های سرشماری ۱۳۹۵ در مقایسه با نتایج سرشماری سال­های قبل، نشان از کاهش جوانی جمعیت دارد.
میانه سنی در نقاط روستایی ۲ سال کمتر از نقاط شهری است. در مناطق شهری و نیز مناطق روستایی میانه سنی هر دو جنس با هم برابر است.
از منظری در مطالعات جمعیت شناسی، جمعیتی را که میانه سنی آن زیر ۲۰ سال باشد ؛ جوان، جمعیتی را که میانه سنی آن بین ۲۰ تا ۳۰ سال باشد میانسال و جمعیتی را که میانه سنی آن ۳۰ سال یا بیشتر باشد پیر به حساب می‌آورند.
با این تعبیر مناطق شهری دارای جمعیت پیر و مناطق روستایی جمعیت میانسال دارند.

انتشار نسخه الکترونیکی چکیده نتایج سرشماری عمومی نفوس ومسکن ۱۳۹۵

هشتمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن کشور از سوم مهر ۱۳۹۵ در سراسر کشور به اجرا در آمد که نسخه الکترونیکی چکیده نتایج ان هم منتشر شده است.
دستاورد سرشماری فراهم آوردن اطلاعات وسیعی است که در قالب جدول­های متعدد در سطوح مختلف جغرافیایی قابل ارائه است.
سرشماری با ارائه آمار و اطلاعات صحیح درباره اندازه، ساختار و ویژگی‌های جمعیت کشور، از جمله منابع اصلی برنامه ­ریزی در زمینه­ های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به­ شمار می اید و با ترسیم وضعیت موجود ابزار مناسبی برای تهیه برنامه­ های توسعه، در اختیار برنامه‌ریزان، سیاستگذاران و مسئولان کشور قرار می‌دهد.
همچنین سرشماری، به دلیل ارائه چارچوب‌های لازم برای اجرای طرح‌های آمارگیری نمونه‌ای در حوزه‌های مربوط به جمعیت و خانوار، یکی از ارکان اصلی و زیربنایی نظام آماری کشور محسوب می‌شود.

افراد ۳۰ ساله بیشترین جمعیت را در کشور دارند

بر اساس این نتایج افراد ۳۰ ساله با داشتن یک میلیون و ۸۲۱ هزار و ۳۲۹ نفر جمعیت، ۲٫۳ درصد از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده‏اند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵، جمعیت کل کشور ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۲۷۰ نفر است.
جمعیت کل کشور در سال ۱۳۹۵ بر حسب جنس و سن بر روی درگاه ملی آمار قرار گرفته است.

۵۰ درصد جمعیت کشور زیر ۳۰ سال سن دارند

میانگین سنى کشور به ۳۱٫۱ و میانه سنی جمعیت از ۲۷ سال به ۳۰ رسیده است و ۵۰ درصد جمعیت زیر ۳۰ سال قرار دارند .
علیرضا زاهدیان معاون طرح‌های آماری مرکز آمار ایران با بیان اینکه جمعیت ایران در سال ۹۵ به ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار رسید، گفت: ۵۱ درصد جمعیت ایران را مردان و ۴۹ درصد را خانمها تشکیل می‌دهند.
زاهدیان افزود : رشد جمعیت از ۳٫۹۱ در سال ۶۵ به ۱٫۲۴ در سال ۹۵ رسیده البته روند کاهشی در سالهای اخیر کند تر شده است و اگر با روند سال ۹۰ تعداد موالید کاهش پیدا می‌کرد نرخ رشد جمعیت به یک می‌رسید اما اکنون این عدد ۱٫۲۴ بوده و نشان از مثبت بودن سیاستهای جمعیتی در چند سال گذشته است.
معاون مرکز آمار ایران گفت: از سال ۵۵ تا ۶۵ سالانه ۱٫۵ میلیون نفر جمعیت کشور یافته، در سال ۸۵ تا ۹۰ برابر ۹۳۰ هزار و در سال ۹۰ تا ۹۵ معادل ۹۵۰ هزار نفر سالانه به جمعیت کشور افزوده شده است.
زاهدیان با بیان اینکه رشد جمعیت در استان های مختلف متفاوت است، گفت : این رشد متوازن نیست و در خراسان شمالی و همدان رشد منفی داریم البته در استان‌های البرز ،‌بوشهر و خراسان جنوبى رشد بالاتری نسبت به میانگین داشته‌ایم.

۴۵ درصد جمعیت کشور در رده سنى ۳۰ تا ۶۴

وی با اشاره به تغییر جمعیت در رده سنی مختلف از سال ۶۵ تا ۹۵گفت: گروه‌سنی ۰ تا ۱۴ سال از ۲۴ در سال ۶۵ به ۴۵ درصد در سال ۹۵، رده سنى ۱۵ تا ۲۹ از ۲۶ به ۲۵ درصد در سال ۹۵، رده سنى ۳۰ تا ۶۴ از ۲۵ به ۴۴٫۸ درصد و رده سنی بالای ۶۵ سال از ۳٫۱ به ۶٫۱درصد در سال ۹۵ رسیده و این میزان نشان از افزایش جمعیت سالمندی در کشور است.
معاون مرکز آمار ایران افزود: نرخ باروری در سال ۶۲ حدود ۶٫۸ بوده و ‌در سال ۹۰ به ۱٫۸ و سال ۹۵ به ۱٫۹ رسیده است و اگر بخواهیم نرخ باروری را به ۲٫۱ برسانیم باید ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تولد در سال داشته باشیم که با توجه به تعداد موالید در سال گذشته به نظر می‌رسد به میزان مطلوب نزدیک شدیم.
زاهدیان با اشاره به نرخ باروری در زنان با سواد، بی‌سواد ، ‌شاغل و غیر شاغل بیان کرد: تعداد فرزندان بین مادران با سواد و بی سواد متفاوت بوده و در مادران باسواد ۱٫۱۵ و بی‌سواد ۳٫۱ است همچنین نرخ باروری در مادران با سواد ۱٫۲ و بی سواد ۲٫۶ است که این امر در کیفیت جمعیت تاثیر منفی می‌گذارد؛ در مادران شاغل نرخ بارورى ۱٫۱ و در مادران غیر شاغل ۱٫۹ است.
وی با بیان اینکه اقتصاد در نرخ باروری تاثیر گذار بوده اما عوامل دیگری مانند فرهنگ نیز در آن نقش دارند، گفت: مادران در خانواده سطح اقتصادی پایین نرخ باروری ۲٫۳ نفر و در خانواده با موقعیت بالا نرخ باروری۱٫۴ نفر دارند و این نشان دهنده آن است که اقتصاد نرخ باروری را به تنهایی کاهش نداده است.

انتهای پیام/