×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
true
false
ما را در برزخ قرار داده اند تا به برجام امیدوار بمانیم

محمدصالح جوکار کارشناس مسائل بین الملل ، در خصوص وعده‌های متعدد اروپایی ها در ماه‌های اخیر در عین عدم پایبندی آنها به تعهدات برجام و در نهایت غیرقابل اعتماد بودن آنها، اظهار داشت: ما در شرایطی هستیم که اروپایی‌ها پس از گذشت ۹ ماه از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و در حالی که قصد ارائه برنامه‌ی مالی SPV را داشتند در نهایت به سازوکار مالی اینستکس رسیدند که محدودتر از SPV است.

وی گفت: اروپایی‌ها تا کنون به تعهدات برجامی خود در قبال ایران متعهد نبودند و به نظر می‌آید آنها تلاش دارند تا با اقدامات متعددشان، مانع از خروج ایران از برجام شوند.

وی افزود: آنها به نوعی حالتی از برزخ را برای ایران ایجاد کردند تا ما نسبت به برجام و وعده‌های آنها امیدوار بمانیم.

محمدصالح جوکار افزود: شما ببینید اروپایی‌ها اجرای برنامه مالی اینستکس را هم موکول به پذیرشلوایح و کنوانسیون‌های FATF از جانب ایران کردند که این در واقع نوعی گروکشی از طرف اروپا به حساب می‌آید.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: ایران تاکنون به کلیه تعهدات برجامی خود عمل کرده و این در حالی است که اروپایی‌ها همچون آمریکا پایبند به عهدی که در برجام داشتند نبودند.

وی با بیان اینکه اروپا و آمریکا هیچ گاه قابل اعتماد نبوده و نیستند و امروز هم با وقت کشی در پی از بین بردن فرصت‌های ایران در عرصه بین المللی هستند، ادامه داد: متأسفانه ما از توجه به کشورهای دیگر از جمله کشورهای همسایه خود غافل شدیم، ایران می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های گسترده‌ای که در کشورهای همسایه وجود دارد تبادلات تجاری خود را افزایش دهد و این می‌تواند یکی از راه‌های دور زدن تحریم‌ها به حساب آید.

جوکار در پایان خاطرنشان کرد: به اعتقاد من گره زدن تمام مشکلات اقتصادی کشور به کانال مالی اینستکس و دیگر وعده‌های اروپایی‌ها، می‌تواند مشکلات جدی را برای آینده کشور به همراه داشته باشد و در مقابل راهکار خروج از وضعیت فعلی را هم توجه به ظرفیت‌های داخل می دانم.

الف خ 72 /

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد