مهر ، (شرح آنلاین) - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مراحل آماده‌سازی مصلی امام خمینی برای میزبانی از نمایشگاه کتاب تهران بازدید کرد.

سید عباس صالحی صبح امروز در حاشیه بازدید از مصلای حضرت امام خمینی (ره) تهران به منظور آخرین وضعیت آماده سازی سازه‌های سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار داشت: نمایشگاه کتاب صرفاً یک نمایشگاه متداول در کشور نیست زیرا این نمایشگاه یک اتفاق خاص و بزرگ برای اهالی فرهنگ است، بنابراین اهتمام نسبت به این نمایشگاه و همکاری دستگاه‌های هم خانواده و سایر دستگاه‌ها با این هدف است که در یک رویداد ملی همکاری می‌کنیم.

وی ادامه داد: نمایشگاه بینالمللی کتاب تهران همیشه از زوایای مختلف مهم بوده است، اما این رویداد در سال ۹۸ خیلی اهمیت بیشتری دارد، این نمایشگاه در اقتصاد نشر تأثیر خواهد داشت، هر ساله بخشی از منابع ناشران در این نمایشگاه به عنوان یک فرصت اقتصادی محسوب می‌شود، امسال با توجه به شرایط اقتصادی که کشور به خاطر بدعهدی پاره‌ای از کشورها تحمل می‌کند تبعا ناشران امید بیشتری به نمایشگاه دارند پس نمایشگاه امسال باید بهتر از گذشته برگزار شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: جریان نشر به عنوان پشتوانه فرهنگ به نمایشگاه کتاب امید دارد، البته باید مخاطب را هم در این میان در نظر گرفت تا تسهیل حضور مردم و فرصت سازی بیشتر برای عموم فراهم شود، رونق معطوف به کتاب با ایجاد شرایط مناسب برای مخاطب فراهم می‌شود.

صالحی یادآور شد: یکی دیگر از کارکردهای نمایشگاه کتاب این است که در کنار حوزه اقتصادی جریان فرهنگ هم میچرخد، تنها نگاه صرف اقتصادی مناسب نیست، در کنار این کار اقتصادی، تولید فکر و فرهنگ هم شکل می‌گیرد، پشت صحنه این تولید علم همان ناشران هستند که برای این تولید علم تلاش کردند، وقتی اقتصاد نشر مطرح می‌شود در دل آن تولید فرهنگ و علم را هم به همراه دارد.

وی با اشاره به دیگر کارکردهای نمایشگاه کتاب گفت: جنبه نمایشگاهی این رویداد که در حاشیه آن پدید می‌آید به رشد و شکوفایی فرهنگ مردم کمک می‌کند، نمایشگاه کتاب باید بتواند آنچه در سال گذشته و سال آینده رخ خواهد داد را به عنوان یک نقطه ارتباط داشته باشد، در سال‌های پیش اتفاقات خوبی رخ داده و امسال هم امید است همین مسیر ادامه پیدا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: کارکرد سوم نمایشگاه، دیپلماسی فرهنگی و بینالمللی بر مبنای نشر و کتاب است، اینکه براساس نشر و کتاب ما یک وجهه بینالمللی پیدا کنیم بسیار حائز اهمیت است، هرساله حضور میهمان ویژه خارجی در نمایشگاه به بعد بینالمللی کمک کرده است و امسال نیز کشور چین به عنوان میهمان نمایشگاه کتاب خواهد بود، هرچه ایران در فضای فرهنگی پرشورتر باشد تلاش برخی کشورها برای انزوای ایران را کمتر می‌کند.

صالحی خاطرنشان کرد: هرچه در فضای بینالملل پررنگ‌تر عمل کنیم ارتباط خود را با دنیا بیشتر خواهیم کرد، در این چند سال میهمانان خارجی کاملاً مجذوب این نمایشگاه شدهاند و این رویداد در ذهن آنها باقی مانده است، درواقع این هیجان فرهنگی افراد بیرونی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد: می‌توانیم نمایشگاه کتاب را یک فرصت تعامل فعال با عرصه جهانی قرار دهیم که بر حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ما تأثیر خواهد گذاشت.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی تصریح کرد: نمایشگاه کتاب یک باشگاه فرهنگی برای خانواده‌های ایرانی است، در این فضا خانواده‌های ایران وارد این رویداد می‌شوند و یک فضای فرهنگی را تجربه می‌کنند، ما هم شاهد هستیم طیف خانواده‌های تهرانی و شهرستانی در این نمایشگاه حضور خوبی دارند.

صالحی ادامه داد: این موضوع این فرصت را در امر فرهنگ با محور کتاب فراهم می‌کند و این کارکرد امسال با توجه به شرایط اجتماعی و تنگناهای اقتصادی که مردم دارند و به تبع آن نشاط اجتماعی و همگرایی‌های اجتماعی را تحت شعاع قرار می‌دهد کاملاً مورد نیاز است، بنابراین این نمایشگاه می‌تواند از این منظر به مردم کمک کند زیرا این فضا بخشی از نشاط اجتماعی را فراهم می‌کند.

وی ابراز داشت: امسال چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی است و مردم انتظار دارند حاکمیت، دولت و دستگاه‌های مرتبط کارکردهایشان بیشتر نمایان شود، بنابراین چهلمین سالگرد انقلاب، مسئولیت ما را بیشتر می‌کند و باید خدمات رسانی ما به مردم بیشتر شود. خیلی از مواقع انتظارات مردم به جا است زیرا با کمترین هزینه و اندیشه بیشتر، می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی با اشاره به واگذاری مسئولیت‌ها به مردم افزود: رویکردی که در دولت با عنوان واگذاری رویدادها به مردم است موضوعی است که امکان پذیر است و ما هم به عنوان وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و دستگاه‌های همکار می‌توانیم به سمت این اتفاق برویم.

صالحی در پایان گفت: از تمام دستگاه‌های همکار به ویژه مصلای تهران و شهرداری تهران که تلاش‌های زیادی در این چندساله داشته اند تشکر وقدردانی می‌کنم.

 

منبع: مهر

س الف 81/