مهر ،(شرح آنلاین) - رئیس سازمان هواشناسی، در خصوص احتمال وقوع سیلاب در ایام نوروز، گفت: یک منشأ سیلاب‌ها بارش‌های زیاد است که امسال نیز شدت بارش‌ها زیاد است اما سیل آسا نیست.

سحر تاجبخش رئیس سازمان هواشناسی کشور ،امروز در نشست اعلام شرایط جوی کشور در نوروز ۹۸، اظهارداشت: از نظر ما شرایط جوی در ایام عید خوب خواهد بود و بارش خواهیم داشت.

وی توضیح داد: برنامه‌های سازمان هواشناسی تحولات عظیم نخواهد داشت و هدف ما ارائه سرویس به کاربران مرتبط و عامه سازمان هواشناسی است و برنامه من نیز در راستای خدمات بهتر است.

تاجبخش افزود: هدف اصلی ما در راستای اسناد بالادستی و تأکیدات رهبر معظم انقلاب در گام دوم، ارائه سرویس‌های بهتر است و یکی از این موارد بهبود کیفیت اعداد خروجی ما است البته مدل‌های اعداد خروجی به عوامل متعددی بستگی دارد. قراردادی نیز برای اجرای مدل‌های جهانی با دانشگاه تهران منعقد شده و امیدواریم در این زمینه با همکاری دیگر دستگاه‌ها، موفق عمل کنیم.

وی  در خصوص اینکه آیا سازمان هواشناسی همچون گذشته برنامه‌ای برای دریافت ایستگاه سنجش آلودگی از سازمان محیط زیست دارد یا خیر، گفت: تفاهم نامه و صحبت‌هایی با سازمان محیط زیست در این باره انجام شده و ما از سازمان محیط زیست برای همکاری استقبال کنیم. هدف جمعی تجمیع داده‌ها است و امیدواریم صحبت‌های انجام شده با سازمان محیط زیست در این باره به نتیجه برسد.

تاجبخش در پاسخ به سوالی مبنی بر موضع سازمان هواشناسی در برابر بحران آب و راه کارهایی مثل باروری ابرها، اظهار داشت: متولی این امر سازمان هواشناسی نیست اما به عنوان پیش بینی کننده هوا، بارورسازی ابرها امکان پذیر است اما هدف مهم است و با اهداف بزرگ این امر امکان پذیر نیست. به طور کلی بارورسازی امکان پذیر است و زیرساخت‌های آن نیز موجود است ما نیز از انجام این امر با همکاری دیگر دستگاه‌ها استقبال می‌کنیم.

وی در خصوص احتمال وقوع سیلاب در ایام نوروز، گفت: یک منشأ سیلاب‌ها بارش‌های زیاد است که امسال نیز شدت بارش‌ها زیاد است اما سیل آسا نیست و بارش‌ها لحظه‌ای است. اما عواملی از جمله قطع درختان و خشکی حوزه آب ریز از عوامل سیل زا ست. در حال حاضر نمی‌توان پیش بینی قطعی انجام داد اما بارش‌ها حاکی از سیل آسا بودن نیست مگر عوامل محیطی دیگر موجب وقوع سیل شود.

تاجبخش اظهار داشت: در حال حاضر سامانه چرخنده‌ای در نوار شرقی و شمال تا شمال شرق کشور فعال است و تا اواسط امروز نیز این سامانه از نوار شرقی عبور می‌کند. بخش شمالی سامانه بارشی تا ساعاتی دیگر سبب تقویت فشاری بین سواحل شمالی و جنوب تا شرق البرز می‌شود، به تدریج در شرق سواحل خزر شامل مازندران، گلستان و خراسان شمالی، با گذر تدریجی شاهد بارش باران، برف و وزش باد شدید در سواحل و در ارتفاعات با کولاک همراه خواهد بود.

وی ادامه داد: تا روز سه‌شنبه در این مناطق شاهد کاهش قابل توجه دما، وزش باد و مواج شدن دریای خزر خواهیم بود. از چهارشنبه و پس از یک توقف بارشی، سامانه جدید از دریای سیاه وارد شده و شمال کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد البته دامنه‌های شمالی البرز، بیشتر تحت تأثیر این سامانه قرار خواهند گرفت و دامنه‌های جنوبی شامل کردستان، زنجان، قزوین، بخش‌های شمالی تهران، سمنان و خراسان رضوی، شاهد کاهش دما و در ارتفاعات بارش برف را خواهند داشت.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: صبح پنجشنبه (اول فروردین ۹۸) شاهد کاهش قابل ملاحظه دما در شهرها خواهیم بود و بارش‌ها در برخی استان‌ها نیز به شکل برف خواهد بود البته این بارش‌ها موقتی است. هموطنان در این روز تجهیزات گرمایشی را به همراه داشته باشند.

تاج‌بخش تصریح کرد: به طور کلی در روز اول فروردین ۹۸ هوا در غالب نقاط کشور مطلوب است و آسمان تهران صاف خواهد بود و پدیده بارشی وجود ندارد.

وی با اشاره به وضعیت آب و هوای روزهای چهارم تا ششم فروردین ۹۸ توضیح داد: در این روزها از سمت غرب کشور، سامانه جدیدی وارد شده و علاوه بر غرب، سواحل خزر و شمال‌شرق را تحت تأثیر بارش قرار خواهد داد. طی این چند روز تقریباً در تمامی نقاط کشور به جز جنوب‌شرق یعنی استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان، شاهد بارش باران و در نقاط سردسیر، بارش برف خواهیم بود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: البته بارش‌ها در دامنه مرکزی زاگرس، سواحل دریای خزر و دامنه شمالی البرز، شدیدتر است. همچنین استان‌های ایلام، کرمانشاه و کردستان به شدت تحت تأثیر این سامانه قرار خواهند گرفت. در نقاط سردسیر تهران و دامنه جنوبی البرز نیز شاهد بارش پراکنده برف خواهیم بود.

تاجبخش با توضیح در خصوص آب و هوای روز هفتم تا دهم فروردین ۹۸ اظهار داشت: در این ایام هوای کشور صاف و آفتابی است اما مجدداً برای روزهای ۱۱ و ۱۲ فروردین ماه سامانه بارشی دیگری وارد کشور خواهد شد و تناوب بارش را به همراه خواهد داشت.

وی درباره شرایط جوی روز ۱۳ فروردین که روز طبیعت است، گفت: در این روز هوا در اغلب نقاط کشور بخصوص نوار شمالی، شمال‌شرق و نقاط مرکزی، بارانی خواهد بود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط جوی متناوب در ایام نوروز، لازم است مسافران بخصوص در مناطق کوهستانی و جاده‌های منتهی به شمال کشور، علاوه بر همراه داشتن تجهیزات گرمایشی، توصیه‌های ایمنی را رعایت کنند.

 

منبع : مهر

س ر ۷۰/