مدیر منطقه ۸ عملیات انتقال گاز ایران گفت: در ۶ ماهه امسال ۶ میلیارد متر مکعب گاز از طریق این منطقه به کشورهای همسایه صادر شده است. به گزارش شرح آنلاین یداله بایبوردی در گفت و گو با ایرنا با اعلام اینکه در نیمه نخست سالجاری بیش از ۱۳ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از […]

مدیر منطقه ۸ عملیات انتقال گاز ایران گفت: در ۶ ماهه امسال ۶ میلیارد متر مکعب گاز از طریق این منطقه به کشورهای همسایه صادر شده است.

به گزارش شرح آنلاین یداله بایبوردی در گفت و گو با ایرنا با اعلام اینکه در نیمه نخست سالجاری بیش از ۱۳ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از طریق تاسیسات و خطوط لوله منطقه منتقل شده است، گفت: این میزان انتقال گاز افزایش ۲۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.
وی گفت: در ۶ ماهه امسال ۷ میلیارد متر مکعب گاز به شرکت های گاز استانی جهت مصارف خانگی، نیروگاه ها و صنایع تحویل شده است.
بایبوردی با اشاره به اجرای عملیات پیگرانی های تمیزکننده و هوشمند به منظور افزایش ضریب ایمنی و پایداری خطوط تحت پوشش منطقه، اعلام کرد: در آستانه فصل سرما بیش از ۲ هزار کیلومتر از مجموع خطوط فشار قوی این منطقه بازنگری و نقاط آسیب دیده احتمالی شناسایی، مرمت و بازسازی می شود.
وی رسالت مناطق عملیاتی را حفاظت از سرمایه های ملی و انتقال بهینه گاز طبیعی دانست و اظهار کرد: در کنار پیگرانی با اورهال تاسیسات، حفاظت از زنگ، تسطیح و بازسازی مسیرهای خطوط برای تردد ماشین آلات، ساخت ابنیه فنی مناسب در مسیر خطوط لوله، بازرسی و تعمیرات دوره ای تأسیسات تقویت فشار گاز، برای افزایش ضریب ایمنی در جهت پایداری انتقال گاز بویژه در زمان پیک مصرف تلاش می شود.
بایبوردی با اشاره به اینکه به دلیل حساسیت و اهمیت مصرف گاز طبیعی در بخش های مختلف، فعالیت در واحدهای عملیاتی این منطقه با نظم و هماهنگی به صورت شبانه روزی انجام می شود، از تلاش کارکنان برای پیشگیری از قطع و افت فشار گاز در فصول مختلف سال قدردانی کرد.
وی با توجه به افت دما در اوایل نیمه دوم سال و کوتاه بودن فصل کاری در مناطق سردسیر، بر ضرورت استفاده بهینه از نعمت گاز طبیعی و جلوگیری از هدر رفت این انرژی پاک تاکید کرد.
ماموریت منطقه ۸ عملیات انتقال گاز، دریافت گاز طبیعی از مناطق ۳، ۷ و ۹ و منابع خارجی (جمهوری آذربایجان) و انتقال ایمن، پایدار، بهره ور و پاک به مبادی مصارف داخلی کشور و پایانه های صادراتی (کشورهای ترکیه، جمهوری خود مختار نخجوان و جمهوری ارمنستان) است و همچنین وظیفه بهره برداری و نگهداری خطوط لوله است.

منطقه هشت انتقال گاز از مناطق ۱۰ گانه شرکت انتقال گاز ایران است که با ۳۷۰۰ کیلومتر خط انتقال و ۹ تاسیسات تقویت فشار، گاز تحویلی از مبادی تولید را به استان های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و بخشی از استان های زنجان، کردستان و گیلان انتقال می دهد.
مجموعه تاسیسات تقویت فشار گاز احداث شده در منطقه هشت در چلوند، اردبیل، سراب، زنجان، هشترود، تکاب، تبریز، مرند و مرگنلر ساخته شده است.