امام جمعه تبریز گفت: برای بار سوم به حکام جمهوری آذربایجان تذکر می‌دهم دست از آزار ملت خود برداشته و اجازه میدان‌داری به وهابیت را ندهند و مسلمانان محبوس را آزاد کنند و بدانند که فشار بر مردم نتیجه‌ای جز سقوط نخواهد داشت.   شرح آنلاین – آیت‌الله محسن مجتهد شبستری امروز در خطبه‌های نماز […]

امام جمعه تبریز گفت: برای بار سوم به حکام جمهوری آذربایجان تذکر می‌دهم دست از آزار ملت خود برداشته و اجازه میدان‌داری به وهابیت را ندهند و مسلمانان محبوس را آزاد کنند و بدانند که فشار بر مردم نتیجه‌ای جز سقوط نخواهد داشت.

 

شرح آنلاین – آیت‌الله محسن مجتهد شبستری امروز در خطبه‌های نماز جمعه تبریز در مصلای امام خمینی(ره) این شهر با اشاره به طرح اخیر تصویب شده در مجلس نمایندگان آمریکا، مبنی بر ممنوعیت ورود بدون روادید به آمریکا برای افرادی که به ایران و چند کشور دیگر سفر کرده اند، عنوان کرد: این طرح یک مانع تراشی تحریم گونه است در برابر مناسبات تجاری و اقتصادی بازرگانانی که قصد سفر به ایران را دارند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با بیان مصوبه اخیر کنگره آمریکا در مورد ممنوعیت ورود سفر کنندگان به ایران طی ۵ سال گذشته به این  آمریکا، تصریح کرد: این مصوبه عجیب مانع تراشی تحریم گونه است تا سرمایه گذاران را جهت سرمایه گذاری در ایران مایوس کنند.

وی تاکید کرد: آمریکا بداند که ملت ایران تاکنون در برابر تمام توطئه‌های مستکبران ایستادگی کرده‌اند و در مقابل این مصوبه و مانع تراشی نیز مقاوم خواهند بود و با این بادها نخواهند لرزید.

خطیب جمعه تبریز در بخش دیگری از سخنان خود به شهادت مظلومانه شیعیان در بلاد شیعه‌نشین از جمله نیجریه، نارداران جمهوری آذربایجان، پاکستان اشاره کرد و اظهار داشت:  شهادت مظلومانه شیعیان در ابن بلاد داغ سنگینی بر جهان اسلامی بوده و عواطف شیعیان جهان و آزادگان جهان را جریحه‌دار کرد.

وی افزود: یکی از ترفندهای وهابیت شیعه هراسی است که توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی هدایت و رهبری می‌شود که با مطرح شدن خاورمیانه بزرگ طرح آمریکا و هلال بزرگ شیعه توسط ایران، عراق و سوریه برای ترساندن کشورها و تفرقه‌افنکی بین کشورها را آغاز و دنبال می‌کنند و این طرح از توطئه‌های وهابیت بوده که می‌خواهند شیعه‌هراسی را در جهان تشدید کنند.

آیت‌الله شبستری با اشاره به فعالیت ۱۰۰ شبکه ماهوار‌‌ه‌ای علیه شیعه با بودجه سلانه ۱۰ میلیارد دلار گفت: علاوه بر تبلیغات سنگین علیه شیعه هر کجا شرایط را مناسب می‌بینند دست به کشتار می‌زنند.

خطیب جمعه تبریز ادامه داد: ارتش نیجریه، ناجوانمردانه صدها شیعه بی‌دفاع و مظلوم را به شهادت رسانده و شیخ زکزاکی رهبر مقاوم شیعیان این کشور را مجروح و دستگیر کرده است.

وی هشدار داد: ما نمازگزاران تبریز این جنایات هولناک را محکوم کرده و  از جلادان مزدور آمریکا و وهابیت در سراسر جهان می‌خواهیم این جنایات خود را ادامه ندهند.

امام جمعه تبریز یادآور شد: آنچه که امروز  علیه شیعیان در نیجریه، آذربایجان، سوریه، لبنان، بحرین، عراق و سایر بلاد می‌گذرد، نشان از نفوذ تشیع و ترس استکبار از این واقعیت است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی به تحولات کشور جمهوری آذربایجان نیز اشاره‌ای کرد و گفت: در سال‌های اخیر مسائل مذهبی در جمهوری آذربایجان توسعه یافته و عزاداری سالار شهیدان به ویژه در منطقه نارداران این کشور سال به سال باشکوه‌تر برگزار می‌شود.

وی افزود: حاکمیت جمهوری آذربایجان خفقان ایجاد کرده و از طرفی دست وهابیت را باز گذاشته هر کار دلش می‌خواهد انجام می‌دهد و مردم شیعه خود را اذیت می‌کند.

عضو خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: در دو هفته اخیر دینداران و روحانیون را در منطقه نارداران دستگیر کردند  و سه روز قبل هم یک عده دیگری را دستگیر کردند، من برای بار سوم تذکر می دهم که حاکمیت جمهوری آذربایجان از خشونت دست بردارد و صلاح‌تان نیست که ملت خودتان را اینگونه اذیت می‌کنید.

وی تاکید کرد: برای بار سوم به حکام جمهوری آذربایجان تذکر می‌دهم دست از آزار ملت خود برداشته و اجازه میدان‌داری به وهابیت را ندهد و مسلمانان محبوس را آزاد کند و بداند که فشار بر مردم نتیجه‌ای جز سقوط نخواهد داشت.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی در ادامه به سالروز شهادت دکتر مفتح اشاره کرد و اظهار داشت: سالروز شهادت شهید مفتح به نام روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است، حوزه و دانشگاه به عنوان دو سنگر مهم و تأثیرگذار در پیشرفت و سعادت کشور و جامعه تلقی می‌شوند.

وی اضافه کرد: دو قشر عظیم حوزوی و دانشگاهی گل سرسبد جامعه و اعضای آن متفکر جامعه هستند و ائتلاف حوزه و دانشگاه در حقیقت ائتلاف همه ملت است چون هر دو قشر حوزوی و دانشگاهی قشر اثرگذار جامعه هستند.

آیت‌الله شبستری تصریح کرد: قدم‌های بعد از پیروزی انقلاب به توصیه امام (ره) و عنایت مقام معظم رهبری برای وحدت بیشتر حوزه و دانشگاه برداشته شده ولی کافی نیست و باید همه جای کشور وحدت بیشتر این عزیزان را شاهد باشیم.