×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
true
false
اجرایی‌سازی ۵۵ پروژه به ارزش ۲۷ میلیارد دلار میان چین و قزاقستان

عسکر مامین، نخست‌وزیر قزاقستان در دیدار با هان ژنگ، معاون نخست‌وزیر چین پیرامون روابط اقتصادی و نیز تقویت همکاری‌های دو کشور از جمله توسعه مرکز مبادلات تجاری خورگوس بحث و تبادل نظر کرد. در این چارچوب در مجموع 55 پروژه مشترک میان چین و قزاقستان به ارزش تقریبی 27 میلیارد دلار به اجرا می‌رسد.

از سال 2015 تا 2018، 12 پروژه مشترک به ارزش 3.8 میلیارد دلار آغاز به کار کرده و انتظار می‌رود 5 پروژه دیگر به ارزش 310 میلیون دلار شامل ساخت و ساز نیروگاه‌های خورشیدی و هیدروالکتریکی و مجموعه‌های مدرن مربوط به صنایع گوشت، در سال 2019 شروع به کار کنند.

11 پروژه دیگر به ارزش 5.5 میلیارد دلار نیز به مرحله اجرایی سازه رسیده و کارهای آماده‌سازی برای باقی مانده پروژه‌ها به ارزش 18.1 میلیارد دلار در دست انجام است.

در مجموع، گفته می‌شود اجرایی سازی این پروژه‌ها حدود 20 هزار شغل جدید ایجاد می‌کند.

در راستای ارتقاء همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور، طرفین به اهمیت انجمن همکاری‌ درون منطقه‌ای چین- قزاقستان که امروز با حضور بیش از 400 نماینده آژانس‌های دولتی و ساختارهای اقتصادی دو کشور نظیر رهبریت استان‌های شیهوان و شاناخی و منطقه اویغوری خودمختار سین‌کیانگ چین، که در آلماتی برگزار می‌شود، اشاره کردند.

مامین همچنین بر مشارکت هیات چینی در دوازدهمین مجمع اقتصادی آستانه که انگیزه‌ای جدی به توسعه همکاری‌های دو کشور می‌دهد، تاکید کرد.

در این دیدار نخست‌وزیر قزاقستان همچنین به ضرورت تقویت همکاری‌های پکن و نورسلطان در زمینه توسعه حمل و نقل و لجستیک، کریدورهای ترانزیتی، انرژی، صنعت، مجموعه‌های صنعتی- کشاورزی، به ویژه توسعه محصولات کشاورزی قزاقستان تاکید کرد.

وی همچنین افزود: چین یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری قزاقستان است. در سال 2018 مجموع مبادلات تجاری میان دو کشور با 11.1 درصد افزایش به 11.7 میلیارد دلار رسید. در دو ماهه نخست سال 2019 نیز حجم تجارت دو کشور حدود 2 میلیارد دلار برآورد می‌شود که 12.1 درصد بیشتر از بازه مشابه در سال گذشته است.

منبع : تسنیم

الف – ب 66 /

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد