شرح آنلاین - عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در نامه‌ای خطاب به رئیس فدراسیون فوتبال اعلام کرد که مصاحبه متناقض جنابعالی را مطالعه کردم، طبق معمول همیشه با فرار رو به جلو، پاک کردن صورت مسئله و مقصر اعلام کردن افراد سطوح پایین مدیریتی، سعی در شانه خالی کردن داشتید.

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال چندی پیش و در یک نشست خبری درباره برخی اظهارات احسان قاضی‌زاده‌هاشمی رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی که گفته بود نیازی به مربی خارجی برای تیم ملی نیست، واکنش نشان داده و اعلام کرده بود که “ایشان به هر اتفاق فوتبالی واکنش نشان می‌دهد و هفته‌ای ۵ بار حرف می‌زند”.

حالا احسان قاضی‌زاده‌‌هاشمی عضو کمیسیون فرهنگى مجلس نسبت به اظهارات تاج واکنش نشان داده و بیانیه‌ای صادر کرده است.

متن بیانیه قاضی‌زاده‌هاشمی به شرح زیر است:

جای تعجب ندارد وقتی شخصی التزام عملی خود به نظام و کشورش را با مستمسک قرار دادن رئیس فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا، جهت حفظ میز و صندلی ریاست بر یک فدراسیون ورزشی زیر سؤال می‌برد و در آن هتل معروف شمال شهر به عنوان صحنه گردان اصلی، نیمه‌شب پشت دوربین آن برنامه ورزشی معروف نشسته و قانون مجلس کشورش را زیر سؤال برده و باعث می‌شود تا رئیس فیفا علیه قوانین مصوب کشورش موضع بگیرد، فرمایش بنیانگذار جمهوری اسلامی را نیز فراموش کند که “مجلس در رأس امور است”. همچنان که حضرت امام (ره) فرمودند ملاک حال فعلی افراد است، نه سوابق و خدمات گذشته‌شان.

آقای تاج برای آشنایی جنابعالی با مسائل سیاسی – اجتماعی و قانون اساسی کشور باید عرض کنم دید ما خادمین ملت در مجلس، کلان است و زمانی که حس کنیم مجموعه‌های تحت نظارت‌مان از وظایف خویش عدول کرده‌اند، براساس قوانین موجود ورود کرده و از اهرم نظارتی خویش استفاده به جا و لازم به عمل می‌آوریم. اینکه در سفر شما به فرانسه چه اتفاقاتی رخ داده که باعث شده در بدو ورود به کشور، ارکان نظام را زیر سؤال ببرید، احتمالا از مصونیتی خیالی و غیر واقعی نشأت گرفته است که در ذهن شما به‌وجود آمده یا شاید می‌خواهید فضا را آماده کنید که در صورت ترک پست‌تان اعلام نمایید در امور فدراسیون دخالت شده است، زیرا اگر ذهنیت مصونیت از تخلف در شما به‌وجود نمی‌آمد این حجم تخلفات گسترده از قوانین مصوب کشور و اساسنامه فدراسیون فوتبال در مجموعه تحت مدیریت جنابعالی به وقوع نمی‌پیوست که به طور مفصل به آن خواهم پرداخت.

مصاحبه متناقض و حاوی اطلاعات غلط جنابعالی را مطالعه کردم. طبق معمول همیشه با فرار رو به جلو، پاک کردن صورت مسئله و مقصر اعلام کردن افراد سطوح پایین مدیریتی، سعی در شانه خالی کردن از مسئولیت‌تان داشتید. از سویی دیگر متذکر شدید امنیت ورزشگاه‌ها دست فدراسیون نیست. اما مگر آن چیزی که دست شماست به درستی انجام می‌شود؟ آیا انتخاب ورزشگاه دست مسئولین انتظامی است؟ ورزشگاه محل برگزاری را چه شخصی انتخاب می‌کند؟ انتخاب غلط، ریشه و مسبب تمام مشکالت بعدی می‌باشد. در مورد بلیت فروشی بر خلاف اظهاراتی که داشتید در گزارش وزارت کشور و نیروی انتظامی عنوان شده است که بیشتر از تعداد اعلام شده در جلسه هماهنگی، بلیت فروخته شده است که این مسئله باید راستی آزمایی شود. اما تجربه مسابقه پرسپولیس و سپاهان در ورزشگاه آزادی نشان داده که سیستم بلیت فروشی شما مشکل دارد زیرا در ورزشگاه ۷۸ هزار نفره آزادی نیز بیش از ۹۰ هزار نفر حضور داشتند.

در کنار جامعه فوتبال مایلم بدانم کمیته انضباطی تحت نظارت جنابعالی و هیئت‌رئیسه محترمتان چه حکم بازدارنده‌هایی را برای بازی هفتم اردیبهشت و نهم خرداد پرسپولیس و سپاهان و یا دیگر مسابقات مورددار صادر کرده است؟

مجموعه تحت ریاست شما از انجام بدیهی‌ترین وظایف عاجز است. تا چه موقع مردم و نظام تاوان رخوت در امورات محوله مجموعه شما را باید بپردازند؟ چرا آبروی کشور با بی‌مسئولیتی شما باید در مجامع بین‌المللی ریخته شود؟

در مصاحبه خود عنوان کردید دولت باید دست از سر فوتبال بردارد، آیا زمانی که ۱۳ میلیارد تومان منابع مالی فدراسیون خود را از بودجه کشور می‌گرفتید هم اینگونه پرده‌دری می‌کردید؟ آیا زمانی که دو و نیم میلیون دلار، طلب سرمربی گذشته تیم ملی از بودجه کشور پرداخت شد نیز همین نظر را داشتید؟ آیا در خلال جام ملت‌ها که مسئولان وزارت ورزش با خود دلار به امارات آوردند تا به تیم تزریق شود و به خاطر این مسئله ساعت‌ها در فرودگاه دبی دچار مشکل شدند تا سرمربی تیم با اشارات شما، آبروی کشور و نظام را در امارات نریزد نیز همین عقیده را داشتید؟

ای کاش حداقل نیم ساعت روی حرف خود می‌ماندید و در همان مصاحبه نمی‌گفتید از مسئولان کشور می‌خواهیم کمک کنند چون وضعیت خوبی نداریم. شما می‌خواهید کشور پول و بودجه به مجموعه شما را پرداخت کند اما احدی مجموعه فوتبال را ممیزی نکند. در کدام کلاس و دوره مدیریتی این شیوه را به شما آموزش داده‌اند؟

نام بنده را آوردید که هفته‌ای ۵ بار مصاحبه می‌کنم. اینجانب نه به عنوان نماینده مردم در مجلس، بلکه به عنوان یک ایرانی هر جایی احساس کنم بی‌مبالاتی و بی‌مسئولیتی رخ داده قطعا صحبت می‌کنم و نیازی نیست بابت صحبت از شخصی اجازه بگیرم. اما بهتر است کتاب قانون اساسی کشور را مطالعه فرمایید و اگر توان تهیه آن را ندارید اطلاع دهید تا به عنوان هدیه برای‌تان از مجلس شورای اسلامی ارسال نمایم، اما برای کمک به فهم بهتر جنابعالی دو اصل از قانونی اساسی را یادآور می‌شوم:

اصل هفتاد و ششم: مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد.

اصل هشتاد و چهارم: هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید.

عنوان کردید دستاورد فدراسیون به مراتب از دیگر نهادهای کشور بهتر بوده است. ابتدا شما را به تفکر عمیق درآیه ۳۶ از سوره مبارکه نساء دعوت می‌کنم:

إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ مَنْ کَانَ مُخْتَالًا فَخُورًا

خدا کسى را که خیال‌پرداز، متکبر و فخرفروش است دوست نمى‌دارد.

آقای تاج، غرور و تکبر یکی از عادات زشت و قبیح و سرچشمه بداخلاقی مذهبی و اجتماعی است.

اما حال بررسی کنیم که آیا واقعا دستاورد شما از بسیاری از نهادهای کشور بهتر بوده است یا خیر؟؟

۱- تیم ملی نوجوانان (پسر) در مسابقات قهرمانی آسیا انتخابی جام‌جهانی در گروهی که تیم‌های هند، ویتنام و اندونزی حضور داشته‌اند حذف شده است.

۲ –تیم ملی جوانان (پسر) ضعیف‌ترین نتیجه ۱۶ ساله اخیر را رقم زده و نتوانسته است از گروهش در مرحله اول انتخابی به مرحله نهایی صعود کند که از دست رفتن میزبانی ایران در این مهم بی‌تأثیر نبوده است.

۳-میزبانی مسابقات جوانان با بی‌مبالاتی و بی‌فکری مجموعه تحت نظارت شما به علت جابجایی مکرر محل مسابقات از تهران به مشهد و سپس کیش از ایران گرفته شده و به اردن سپرده شد که آن ماجرا نیز جای بحث دارد.

۴- تیم ملی بزرگسالان نیز علی‌رغم تمام تمهیدات و حمایت‌های ارکان نظام، در جام ملت‌ها حذف شد. یادتان باشد در قانون جدید مقام سوم یا سوم مشترک نداریم. شکست در نیمه‌نهایی یعنی حذف.

۵ –تیم فوتبال ساحلی ایران برای اولین بار در تاریخ از مرحله یک چهارم نهایی در آسیا بالا نیامد و جام‌جهانی را از دست داد.

۶- تیم‌های ملی نوجوانان، جوانان و امید دختران نیز حذف شدند، چون تمرکز و خرج فدراسیون در جای دیگری بود که در انتها نیز نتیجه لازم حاصل نشد.

۷- تیم امید در بازی‌های آسیایی نتیجه لازم را نگرفت و در مسابقات مرحله انتخابی المپیک نیز با اینکه میزبان بود با تفاضل یک گل نسبت به مالزی به عنوان بهترین تیم دوم توانست جواز صعود به مرحله نهایی را دریافت کند؛ هنوز از خاطرمان نرفته که ساعت‌ها پس از پایان بازی ایران و عراق مطمئن نبودیم که صعود کرده‌ایم یا نه.

۸- تیم فوتسال جوانان در مسابقات المپیک جوانان در آرژانتین در مرحله گروهی حذف شد.

۹- برگزاری لیگ از رده برتر تا دستجات پایین تر (آقایان و بانوان) همانطور که همگان مشاهده کردند با چه خساراتی به پایان رسید و عکس درگیری‌های این مسابقات در تمام سایت‌ها و خبرگزاری‌های داخلی و خارجی منتشر شد و آبروی نظام و کشور را به چالش کشید، تا دشمنان با حوادث برگرفته از مدیریت جنابعالی و همکارانتان به نظام جمهوری اسلامی بتازند.

آقای تاج منکر تلاش‌های ملی‌پوشان عزیز و بازیکنان غیور کشورمان نیستم و دستشان را بابت زحماتی که کشیدند می‌بوسم زیرا از پرچم کشور تا حد توان دفاع کردند، اما باور کنید اگر هریک از مجموعه‌های مدیریتی کشور که تحت نظارت مستقیم مجلس شورای اسلامی قرار دارند این افتضاح را از هر نظر به بار می‌آوردند و بابتش هزاران بار عذر‌خواهی می‌کردند، بی‌شک از استیضاح نمایندگان جان سالم بدر نمی‌بردند. چه رسد به اینکه بخواهند طلبکارانه و از موضع قدرت مانند شما سخن بگویند. رئیس محترم فدراسیون فوتبال، تیتر یک خبر ساده که از ابتکار ژورنالیستی مسئولین بخش خبری فیفا نشأت می‌گرفت و برای خوشحالی فوتبال‌دوستان ایرانی تهیه شده بود را به صورت یک اتفاق بسیار بزرگ و شگرف به خورد مسئولین کشور دادید و تا توانستید روی آن مانور کردید و با عنوان ۵ ستاره پروپاگاندای خبری راه انداختید، در حالیکه اهم این دستاورد مربوط به تلاش مدیران گذشته بود و شما میوه حاضر و آماده نفرات قبلی را نوش‌جان فرمودید. خروجی عملکرد جنابعالی همان حذف در تمامی رده‌های سنی بود که برای پوشش آن بسیار زیرکانه از آمار رنکینگ استفاده می‌کنید، اما بدانید ممکن است یک بار با یک تیتر خبری و چاپ تابلوها و بیلبوردها اذهان عمومی را منحرف کنید اما این بار دیگر نمی‌شود.

ماجرای شکل‌گیری جدول رنکینگ فیفا در سال ۱۹۹۲ و به دلیل اتفاقات تعیین سرگروه در جام جهانی ۱۹۹۰ به وجود آمد. فرانسه تیم سوم جام جهانی ۱۹۸۶ نتوانسته بود به جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا صعود کند و بین اسپانیا، انگلیس و هلند فیفا تصمیم گرفت انگلیس را با توجه به نتایج این تیم در جام‌های جهانی ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ به عنوان سرگروه انتخاب کند و این انتخاب تا مدت‌ها حرف و حدیث به همراه داشت. در نهایت فیفا تصمیم گرفت در سال ۱۹۹۲ با ابداع رنکینگ، سرگروه‌ها و تیم‌ها را براساس رتبه آنها، در قرعه‌کشی جام‌جهانی قرار دهد، این فلسفه به‌وجود آمدن رنکینگ بود. می‌دانید که به تیم‌های داخل رنکینگ جام و مدال اهدا نمی‌شود؟ بگذارید مثال بزنم تا بهتر متوجه شوید:

بعد از به‌وجود آمدن رنکینگ، برزیل در سال ۱۹۹۴ قهرمان جام جهانی شد و در سال ۱۹۹۶ آلمان در اروپا و عربستان در آسیا قهرمان جام ملت‌ها شدند. فرانسه نیز قهرمان جهان در ۱۹۹۸ شد، کسی به خاطر می‌آورد که ترتیب تیم‌ها در رنکینگ فیفا در آن سال‌ها به چه صورت بوده است؟

ما رنکینگ اول آسیا در فوتبال هستیم بابت آن از تمام جامعه زحمتکش فوتبال اعم از بازیکنان، مربیان و داوران تشکر می‌کنیم و به غیرت‌شان درود می‌فرستیم. اما آیا بابت آن به ما جام و مدالی دادند؟ چه تیمی قهرمان جام ملت‌ها در سال ۲۰۱۹ شد؟ قطر تیمی که در رنکینگ در جایگاه شصت و چندم قرار داشت، پس با آمار بی‌فایده عدم نتیجه‌گیری فدراسیون تحت نظارت خود را تطهیر نفرمایید. یادتان باشد با تناسب درآمد کشور، بودجه و پول مناسبی در اختیارتان بوده است که عدم مدیریت‌تان چنین نتایجی را به بار آورد. آیا مقصر حضور نزدیک به ۱۸ نفر غیر ایرانی در کادر فنی تیم ملی و هزینه‌های سرسام‌آور برای ایشان، چیزی جز سوء‌مدیریت است که از آن به عنوان مدارا یاد می‌کنید؟ این مدارای جنابعالی و اعضای هیئت‌رئیسه باعث از بین رفتن میلیاردها تومان پول بیت‌المال شد و تیم‌های ملی دیگر را در مضیقه قرار داد. حداقل می‌توانستید با جایگاه تیم‌مان در رنکینگ درآمد‌زایی کنید اما آوردن تیمی آماتور از سیرالئون و پرداخت کلیه هزینه‌های آن در حالیکه فدراسیون‌شان در تعلیق بود، از دیگر مداراهای مدیریتی شما بوده است که باعث زیر سؤال رفتن اعتبار فوتبال ایران در افکار عمومی جهان شد. از این دست شاهکارهای مدیریتی، مجموعه شما کم نداشته است که گرفتن لباس تیم ملی از بازیکنان رده پایه در بدو ورود به کشور پس از اتمام مسابقات‌شان را باید به آن اضافه کرد.

حرف امام راحل سرلوحه کارمان قرار دارد، آقای تاج بدانید مردم ولی‌نعمت ما هستند و امثال بنده نه برای منفعت شخصی، بلکه برای نفع عمومی و پیشرفت و آبادانی ایران عزیز، خدمت‌گذاری به مردم را به عنوان یک افتخار تلقی می‌کنم. برای ورود به مقوله فوتبال نیز دغدغه هواداران و مردم و عدم مدیریت شفاف و اصولی شما و مجموعه تحت نظرتان باعث شده است که جهت اصلاح امور ورود داشته باشم.

سؤال مهم و اساسی خادمین ملت از شما این است که چرا تا حرف شفاف‌سازی می‌شود شما برآشفته می‌شوید و پای نهادهای بین‌المللی را وسط می‌کشید؟ بنده گمنام،کوچک و خدمتگزار ملت که بنا به گفته شما قصدم این است تا از نردبان شهرت بالا بروم و شهرت به دست آورم. شما که در بالای نردبان و در اوج قرار دارید، بگویید آیا این شهرت شما با خوشنامی همراه است یا بدنامی؟؟

باید اذعان داشت فوتبال برای برخی از افراد آنقدر منفعت داشته است که حتی حاضر می‌شوند نهادهای قانونی و رسمی کشورشان را زیر سؤال ببرند.

عقیده بنده این است اگر به جای آنکه تمام انرژی و تلاش خود را برای مجاب کردن سران فوتبال آسیا و فیفا از کوالالامپور تا شیخ‌نشین‌های خلیج فارس و زوریخ سوئیس جهت حمایت از جنابعالی برای ادامه کار در فدراسیون فوتبال، معطوف به احقاق حق پخش می‌کردید، امروز این مشکل نیز بر طرف شده بود، اما بهتر است این مطلب مهم را برای یادآوری جنابعالی متذکر شوم:

اینجانب در کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه پیشنهادی را ارائه دادم که دولت را ملزم به تهیه لایحه‌ای برای حق پخش می‌کرد که این بند به شرح زیر می‌باشد:

برنامه ششم توسعه

بخش ۱۷ :فرهنگ، هنر و ورزش – ماده ۹۲

بند پ: دولت مکلف است تا پایان سال اول اجرای برنامه با مشارکت صدا‌و‌سیما و وزارت ورزش و جوانان، تمهیدات قانونی الزام درباره نحوه تقسیم درآمدهای ناشی از حق پخش مسابقات ورزشی را پیش‌بینی نماید.

پیشنهاد بنده در مورد حق پخش به صورت ماده قانونی درآمد، اما شما چند بار بابت پیگیری آن به شخص بنده یا دیگر نمایندگان مراجعه کردید؟ البته بارها شما و اعضای هیئت‌رئیسه محترم‌تان را در مجلس رؤیت کردم، از جلسه با ریاست محترم مجلس و معاونت محترم قوانین تا دیگر نمایندگان محترم، اما نه برای احقاق حق پخش بلکه برای دور زدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مصوب مجلس شورای اسلامی.

در جلسه‌ای که چندی پیش در مجلس برگزار شد عنوان کردید که رتبه و مقام شما در نایب رئیسی آسیا بالا است و تصمیمات عمده فوتبالی آسیا با مشورت و سپس امضای شما گرفته می‌شود، پس اگر اینگونه است، چرا در انتخابات کمیته‌های انضباطی، اخلاقی، استیناف و تأیید صلاحیت‌های آسیا که ایران در گذشته ۳ نماینده داشت امسال ۲ نماینده داریم؟ این کم شدن یک کرسی چگونه موفقیت‌آمیز تلقی می‌شود؟ البته عادت شما وارونه جلوه دادن شکست‌هاست. این چه قدرت و نفوذی است که تیم فوتبال ذوب‌آهن برای مسابقه به عراق سفر می‌کند، تیم عربستانی عزیمت نمی‌کند و کنفدراسیون فوتبال آسیا نامه لغو مسابقه را صادر می‌کند و هزینه‌های اضافی به باشگاه ایرانی تحمیل می‌شود. شما چگونه قرار است از منافع ایران دفاع کنید در حالیکه کمترین آشنایی را به زبان انگلیسی دارید؟ توضیح دهید در جلسات محرمانه و خصوصی که امکان حضور مترجم وجود ندارد چگونه از حق فوتبال کشور دفاع می‌کنید؟ آقای تاج فوتبال با شعار و یا چرخیدن به سمت بیگانگان درست نخواهد شد. یادتان باشد در این کشور کاپیتولاسیون جایی ندارد، همانگونه که حضرت امام خمینی(ره ) پایه انقلاب اسلامی۵۷ را بر مبارزه با کاپیتولاسیون بنا نهادند.

در پایان عرایضم باید عنوان کنم پرونده‌هایی از تخلفات گسترده شما و همکارانتان در فدراسیون، به دست نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است که در مرحله راستی‌آزمایی می‌باشد؛ به محض اینکه مرحله راستی‌آزمایی آن به پایان رسید، آن را توسط رسانه‌ها و سایت‌های خبری به آگاهی عموم مردم عزیز و شریف کشورمان نیز خواهیم رساند و در صورت اثبات اتهامات وارده، بابت این تخلفات گسترده، علاوه  بر جنابعالی و مجموعه مدیریتی تحت نظرتان، وزیر محترم ورزش نیز باید پاسخگو باشد.

با احترام

سید‌احسان قاضی‌زاده‌هاشمی

 

منبع : تسنیم