×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
true
false

محسن مهر علیزاده در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری شرح آنلاین در حاشیه برگزاری ششمین اجلاس جهانی جاده ابریشم در همدان ضمن بیان این مطلب ابراز داشت: آیین پهلوانی یکی از میراث های فرهنگی ناملموس ایران است که تبلور آن در این دو ورزش باستانی کشورمان است.

وی افزود: هم اکنون با به رسمیت شناخته شدن این دو ورزش از طریق فعالیت های فدراسیون در ایران شاهد توسعه و آموزش آن در 85 کشور جهان هستیم و مسابقات و آموزش های لازم در این خصوص در حال برگزاری است.

نایب رئیس کمیته توسعه هنرهای رزمی ثبت شده در یونسکو در خصوص اجلاس جاده ابریشم و ارتباط آیین پهلوانی با آن گفت: اجلاس جاده ابریشم همه ساله از طرف یونسکو با هدف احیای فرهنگ راه ابریشم به عنوان پل ارتباطات فرهنگی کشورها و شهرهای تاریخی این مسیر امسال در همدان برگزار شده و در این فرصت پیش آمده در خصوص تجارب ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی به عنوان حافظان فرهنگ فتوت و جوانمردی در بین انسان ها نیز رایزنی هایی صورت گرفت.

مهر علیزاده اضافه کرد: بر همین اساس مقرر شده است تا تلاش های لازم در به رسمیت شناخته شدن این ورزش، تثبیت قطعی آن به نام ایران و کمک به توسعه این رشته با برنامه های آموزشی مدون از ورود کشورهای مدعی به این بحث جلوگیری و برای ترویج هر چه بهتر آن اقدامات لازم صورت گیرد.

وی با بیان اینکه آیین پهلوانی قدمتی چهار هزار ساله در کشورمان دارد ابراز داشت: تواضع، فروتنی، ایثار و احترام به بزرگان، مأمن و معتمد مردم بودن و از همه مهمتر مروج فرهنگ صلح و دوستی بودن این آیین، هدیه ای ارزشمند برای انسان های قرن جدید است تا به اصل انسانی خویش بازگشت داشته باشند.

رییس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی کشور افزود: تلاش ها برای ورود این دو ورزش به المپیک در حال انجام است و مرام این ورزش برخلاف دیگر ورزش های رزمی در زدن و امتیاز گرفتن نیست بلکه به نمایش گذاشتن انسانیت یک انسان ورزشکار در هنگام غلبه بر حریف و رعایت فروتنی و تواضع در برابر فرد بازنده است.

فدراسیون ورزش های زورخانه ای و پهلوانی از سال 83 فعالیت خود را در کشور آغاز کرده و هم اکنون این دو ورزش در 85 کشور جهان مورد آموزش ورزشکاران قرار می گیرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد