وزیر امور خارجه آمریکا به اظهارات دولت چین درباره اینکه ممکن است ویروس کرونای جدید نتیجه جنگ بیولوژیک واشنگتن باشد واکنش نشان داد.

«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا به موضع‌گیری چین درباره اینکه ممکن است آمریکا عامل انتقال ویروس «کرونای جدید» به شهر «ووهان» برده باشد واکنش نشان داد.

«مورگان ارتاگوس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته پامپئو در گفت‌وگوی تلفنی با همتای چینی خود اعتراض خودش را نسبت به این موضع‌گیری ابراز کرده است.

ارتاگوس گفت: «وزیر خارجه پامپئو اعتراض شدید آمریکا را به تلاش‌های جمهوری خلق چین برای تغییر دادن ملامت‌های مربوط به کووید-۱۹ به سمت آمریکا اعلام کرد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد الان وقت انتشار اطلاعات گمراه‌کننده و شایعات عجیب و غریب نیست بلکه وقت آن است که همه کشورها برای مقابله با این تهدید مشترک کنار هم باشند.»

به نوشته خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه آمریکا از چین خواسته از انتشار «شایعات عجیب و غریب» درباره ویروس کرونا خودداری کند. وی با وجود این توضیحی درباره سئوالاتی که دولت چین پنجشنبه گذشته از آمریکا مطرح کرده ارائه نکرد.

دولت چین پنج‌شنبه از آمریکا خواسته بود در مورد سابقه ابتلا به بیماری «کووید-۱۹» بر اثر ویروس کرونای جدید در آمریکا و احتمال انتقال این ویروس به چین توسط ارتش آمریکا، شفاف‌سازی کند.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در این مورد در توییتر نوشت: «شروع [ابتلای] بیمار صفر (اولین مورد ابتلا) در ایالات متحده چه زمان بوده است؟ چه تعداد مبتلا شده‌اند؟ نام بیمارستان‌ها چیست؟»

وی افزود: «شاید این ارتش ایالات متحده بوده که این همه‌گیری را به “ووهان” برده است. شفاف باشید! داده‌های خود را علنی کنید! ایالات متحده به ما یک توضیح بدهکار است.»

او در مورد احتمال انتقال ویروس توسط ارتش آمریکا به ووهان که فعلا نقطه اولیه انتشار ویروس کرونا شناخته می‌شود، توضیحی نداد، اما در روزهای گذشته مقام‌های چینی در مورد اینکه این شهر واقعا کانون اولیه شیوع ویروس بوده، ابراز تردید کرده‌اند.

هفته گذشته وزارت خارجه چین از «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا به دلیل آنکه از ویروس کرونا تحت عنوان «ویروس ووهان» یاد کرد، انتقاد کرد و اظهارات وی را در تضاد با توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت خواند.

در پی این موضع‌گیری، وزارت امور خارجه آمریکا جمعه سفیر چین در واشنگتن را به دلیل اظهارات مقامات چینی درباره انتقال ویروس کرونا به ووهان توسط ارتش آمریکا فراخواند.

«یوری تاورُفسکی» شرق‌شناس و اندیشمند روسیه‌ای هم به این موضع‌گیری چین واکنش نشان داد و گفت: « «این مسئله‌ای است که می‌تواند عواقب بسیار غیرقابل پیش‌بینی داشته باشد. این [اظهارات] جبهه جدیدی برای وقوع جنگ سرد بین دو کشور (چین و آمریکا) ایجاد می‌کند».

به نوشته ریانووستی، تاورفسکی در ادامه توضیح داد، اگر آمریکا واقعا توانسته این ویروس را به ووهان منتقل کند، پس این امر را می‌توان به عنوان شروعی برای جنگ بیولوژیک علیه چین دانست که آنهم به نوبه خود مقدمه جنگ جهانی سوم است.

کرونای جدید یکی از ۷ نوع ویروس شناخته شده «کرونا» است که باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شود. ۴ گونه از این نوع ویروس‌ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می‌کنند و سه گونه دیگر باعث ایجاد بیماری‌های حاد تنفسی می‌شوند که در مواردی به مرگ منجر می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت بعد از ابتلای بیش از ۱۲۱ هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری آن را «همه‌گیر جهانی» اعلام کرد.

  • منبع خبر : فارس