گروهی از پژوهشگرانِ دانشگاه واشنگتن بر مبنای یک مدل پیش بینی تخمین می زنند که تا اواسط مرداد بیش از ۱۳۷،۰۰۰ شهروند آمریکایی بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا جان خود را از دست می دهند.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از اسپوتنیک، همزمان با لغو تدریجی برخی مقررات سختگیرانه در دهها ایالت آمریکا برای مقابله با شیوع ویروس کووید -۱۹، گروهی از پژوهشگران در دانشگاه واشنگتن طبق یک مدل پیش بینی تخمین می‌زنند که تا اوایل ماه آگوست ۲۰۲۰ (اواسط مرداد) بیش از ۱۳۷ هزار تن از شهروندان آمریکایی بر اثر ابتلاء به ویروس جدید و به شدت مسری «کووید -۱۹» جان خود را از دست می‌دهند.

«مؤسسه معیار و ارزیابی بهداشت» وابسته به دانشگاه واشنگتن روز یکشنبه با به روزرسانی مدل پیش بینی کننده خود تخمین زد که در مقایسه با برآورد چهارم ماه مه (۱۳۴،۴۷۵ قربانی تا اوایل آگوست) شمار قربانیان تا تاریخ مزبور هزاران نفر بیشتر خواهد بود (۱۳۷،۰۰۰ نفر).

دکتر «کریستوفر موری» مدیر این مؤسسه در اطلاعیه خبری مورخ دهم ماه مه اعلام کرد که «این افزایش [شمار قربانیان] در وهله اول بر حسب تحرک و جابجایی افراد قابل توضیح است».

گفتنی است که این مدل پیش بینی می‌کند که تا چهارم آگوست در ایالت جورجیا حدود ۳۵۹۶ نفر قربانی این بیماری ویروسی می‌شوند که در مقایسه با پیش بینی چهارم ماه مه (۴۹۱۳ نفر) به مراتب کمتر است. در مقابل، این مدل در چهارم ماه مه پیش بینی کرد که شمار قربانیان کرونا در ایالت فلوریدا تا ماه آگوست ۳۹۷۱ نفر خواهد بود، اما مدل به روزرسانی شده روز یکشنبه پیش بینی کرد که فلوریدا تا آن تاریخ رقم ۵۴۴۰ قربانی را ثبت خواهد کرد.

این مدل پیش بینی همچنین نشان می‌دهد که در هفته‌های گذشته، چندین ایالت آمریکا- جورجیا، مونتانا، داکوتای شمالی، مینه سوتا و داکوتای جنوبی- دست کم یک افزایش ۲۰% را در الگوهای جابجایی افراد شاهد بوده اند.

سیزده ایالت- آلاباما، آلاسکا، آیداهو، آیووا، کانزاس، لوئیزیانا، می سی سی پی، اوهایو، اوکلاهاما، کارولینای جنوبی، تنسی، ویسکانسین و وایومینگ- نیز شاهد افزایشی ۱۵% و ۲۰% در میزان جابجایی افراد بودند.

با این حال، دکتر موری همچنین گفت که این مدل «بازگشت به رشد تصاعدی» شیوع کووید -۱۹ در ایالات متحده را پیش بینی نمی‌کند.

این مؤسسه همچنین به این یافته جدید اشاره کرد که همزمان با افزایش دمای فضای بیرونی به میزان یک درجه سلسیوس، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد میزان سرایت این ویروس جدید به میزان ۲ تا ۳ درصد کاهش یافته است که این می‌تواند یک خبر امیدوارکننده باشد.

گفتنی است که آخرین داده‌های وبگاه «وُردُمیتر» نشان می‌دهد که بیش از ۱.۳ میلیون مورد ابتلاء به ویروس کرونا در سرتاسر ایالات متحده تأیید شده است که تاکنون بیش از ۸۱،۰۰۰ نفر از این مبتلایان جان خود را از دست داده اند.

  • منبع خبر : اسپوتنیک