نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بامداد جمعه در دو شبکه تلویزیونی جداگانه به بیان مواضع خود پرداختند.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دوئل انتخاباتی «دونالد ترامپ» و «جو بایدن»، نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا آغاز شده است. ترامپ در شبکه «ان‌بی‌سی» حضور پیدا کرد و «جو بایدن» در شبکه «ای‌بی‌سی».

این روش بعد از لغو دومین مناظره میان نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری انتخاب شد و در جریان آن بایدن و ترامپ به سئوال‌های حاضران در جلسه درباره موضوعات مختلف پاسخ دادند.

در زیر محورهای اصلی مربوط به این دوئل تلویزیونی آورده شده است.

ترامپ و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این سئوال که آیا در صورت باخت در انتخابات به صورت مسالمت‌آمیز قدرت را تحویل خواهد داد یا خیر به تخلفات در برخی حوزه‌های رأی‌گیری در ایالت‌هایی که رأی‌گیری در آنها آغاز شده اشاره کرد.

او سپس با بیان اینکه دموکرات‌ها از ستاد انتخاباتی او جاسوسی کرده‌اند گفت: «بعد از این صحبت می‌کنند که آیا قدرت را به صورت مسالمت‌آمیز تحویل خواهی داد؟ پاسخ مثبت است، اما می‌خواهم که انتخابات صادقانه باشد.»

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه مدعی شد که هزاران برگه رأی که نام او در آنها نوشته شده به سطل‌های زباله انداخته شده و از این موضوع خشنود نیست.

ترامپ از اظهارات «کریستوفر رای»، رئیس‌ اف‌بی‌آی که ماه پیش گفته بود شواهدی درباره احتمال بروز تخلفات انتخاباتی مشاهده نکرده هم انتقاد کرد و گفت: «او کارش را درست انجام نداده است.»

موضع بایدن درباره واکسن کرونا

جو بایدن مدعی شد اطلاعاتی که دونالد ترامپ درباره واکسن کرونا می‌دهد غلط است و او تنها زمانی از این واکسن استفاده خواهد کرد که دانشمندان آن را تأیید کنند.

بایدن گفت در صورتی که واکسن کرونا هر سه مرحله آزمایش بالینی را پشت سربگذارد و دانشمندان آن را تأیید کنند او از این واکسن استفاده خواهد کرد و مردم را نیز به استفاده از آن ترغیب خواهد کرد.

دفاع ترامپ از عملکرد اقتصادی خود

رئیس‌جمهور آمریکا ضمن حمایت از طرح خود برای کاهش مالیات‌ها گفت که دولت او بیشتر از تمامی دولت‌های ما قبل خود اشتغال ایجاد کرده است.

ترامپ گفت که شرکت‌ها در حال ورود به آمریکا هستند و دلیل بازگشت سریع اقتصاد آمریکا به وضعیت نرمال بعد از شیوع کرونا بنیان‌های اقتصادی محکمی است که او بنای آنها را گذاشته است.

ترامپ گفت در صورتی که جو بایدن رئیس‌جمهور شود سیاست کاهش مالیات‌ها را کنار خواهد گذاشت.

بایدن: طرح ترامپ برای کاهش مالیات را حذف نمی‌کنم

جو بایدن گفت که قصد ندارد طرح کاهش مالیات را که رئیس‌جمهور ترامپ آن را اجرایی کرده برای همه آمریکایی‌ها لغو کند. او در عین حال گفت که قصد دارد مالیات‌های مربوط به ۱ درصد ثروتمند جامعه را افزایش دهد.

«کاملا هریس»، معاون بایدن در مناظره قبلی با معاون ترامپ گفته بود که جو بایدن در صورت ورود به کاخ سفید در نخستین روز طرح کاهش مالیات که به تصویب کنگره و امضای ترامپ رسید را لغو خواهد کرد. او در عین حال گفت که دولت احتمالی بایدن مالیات را برای افرادی که درآمدشان کمتر از ۴۰۰ هزار دلار است زیاد نخواهد کرد.

ادعای ترامپ درباره ماسک و کرونا

ترامپ در ادعایی اثبات‌نشده گفت افرادی که ماسک می‌زنند «همیشه» به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند.

رئیس‌جمهور آمریکا این اظهارنظر را در پاسخ به سئوالی درباره اینکه گردهم‌آیی مورخ ۲۶ سپتامبر در کاخ سفید موجب ابتلای شمار زیادی از حاضران در آن جلسه از جمله ترامپ و همسرش به عفونت کرونا شده مطرح کرد. اکثر حاضران در آن جلسه ماسک نزده بودند.

ترامپ ابتدا تصریح کرد «مشکلی با ماسک ندارم» و در ادامه افزود: «آدم‌هایی که ماسک می‌زنند هم همیشه مبتلا می‌شوند.»

انتقاد بایدن از سیاست خارجی ترامپ

معاون سابق رئیس‌جمهور آمریکا در انتقاد از سیاست خارجی ترامپ گفت که آمریکا بیش از هر زمان دیگر منزوی است، ایران به بمب هسته‌ای نزدیک‌تر شده، کره شمالی بیش از هر زمان دیگر موشک دارد، متحدان آمریکا به این کشور اعتماد ندارند و رئیس‌جمهور آمریکا در تریبون‌های جهانی مورد تمسخر واقع می‌شود.

ترامپ بالاخره نژادپرستی سفیدپوستان را محکوم کرد

یکی از مسائل جنجالی از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید امتناع او از محکوم کردن نژادپرستان سفیدپوست بوده است.

خودداری ترامپ از محکوم کردن نژادپرستان سفیدپوست جنجال‌های زیادی به پا کرد اما ترامپ در جلسه شامگاه پنجشنبه بالاخره مجبور شد این گروه را محکوم کند، هر چند که به سرعت موضوع را تغییر داد و از «چپ‌گرایان افراطی» انتقاد کرد.

ترامپ تحت فشار مجری ان‌بی‌سی گفت: «من سفیدبرترپنداری را محکوم می‌کنم. من سال‌ها است سفیدبرترپنداری را محکوم کرده‌اند.»

حمله بایدن به ترامپ بابت مدیریت کرونا

جو بایدن از مدیریت ترامپ در مهار شیوع کرونا انتقاد کرد و گفت: «وظیفه رئیس‌جمهور رهبری است». او اضافه کرد: «ترامپ چنین کاری انجام نداده است.»

جو بایدن گفت که ترامپ صرفاً روی مسئله بازار سهام تمرکز کرده و توجهی به اثرات این بیماری روی سلامت مردم نداشته است.

طفره ترامپ از پاسخ به سئوالی درباره تست کرونا

رئیس‌جمهور آمریکا از پاسخ دادن به سئوالی درباره اینکه آیا در روز برگزاری مناظره اول تست کرونا داده یا خیر طفره رفت.

بعد از آنکه مجری چندین بار سوالش را تکرار کرد ترامپ گفت «احتمالاً» در روز برگزاری مناظره با جو بایدن تست کرونا داده اما به خاطر نمی‌آورد.

«کمیسیون مناظره‌های ریاست‌جمهوری» که متولی برگزاری مناظره‌ها میان نامزدها است از بایدن و ترامپ خواسته بود قبل از انجام مناظره اول تست کرونا بدهند. ترامپ دو روز بعد اعلام کرد که به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده است.

  • منبع خبر : فارس