رئیس جمهور آذربایجان پس از دیدار با صدر اعظم آلمان در برلین از افزایش چشمگیر عرضه گاز به اروپا در سال‌های آینده خبر داده و کشورش را جایگزین خوبی برای واردات از روسیه دانست.

آذربایجان مایل است در آینده گاز بیشتری به اروپا برساند. این کشور قفقاز که از نظر مواد خام غنی است، خود را به عنوان تامین کننده گاز و انرژی های تجدیدپذیر به آلمان نیز عرضه می کند.

“الهام علی اف”، رئیس جمهور آذربایجان روز سه شنبه پس از دیدار با “اولاف شولتز“، صدراعظم آلمان در برلین گفت: آذربایجان شریک قابل اعتمادی برای اروپا است.  به گفته وی انتظار می رود تا سال ۲۰۲۷ حجم گازی که باکو به اروپا عرضه می کند از ۱۲ میلیارد متر مکعب در سال جاری به ۲۰ میلیارد متر مکعب افزایش یابد.  وی تاکید کرد: این نیمی از کل صادرات ما است.

علی اف از کشورش به عنوان جایگزینی برای تامین کننده قبلی روسیه تمجید کرد. به گفته وی حداقل ۱۰ کشور اروپایی از زمان حمله به اوکراین به تامین گاز از طرف این کشور ابراز علاقه کرده‌اند.

 به همین دلیل، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، تابستان گذشته به آذربایجان سفر کرد و در مورد مشارکت انرژی جدید با این کشور تصمیم گرفت. فون در لاین البته  به خاطر این موضوع مورد انتقادهای زیادی قرار گرفت. زیرا علی اف اعضای اپوزیسیون را در کشورش حبس می کند و  با مطبوعات با قلدری رفتار می کند. علاوه بر این، آذربایجان در سال های اخیر چندین بار – از جمله از طریق رشوه – تلاش کرده است تا بر اعضای پارلمان آلمان تأثیر بگذارد.

شولتز هم  آذربایجان را شریکی با اهمیت رو به رشد توصیف کرد، اما همچنین بر اهمیت جامعه مدنی پویا تاکید کرد. او در مناقشه قره باغ کوهستانی خواستار راه حلی سریع و مسالمت آمیز شد.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز سه شنبه در ایروان گفت: احتمال تشدید تنش بسیار زیاد است. او دولت باکو را به لفاظی هایی متهم کرد که هر روز «تهاجمی تر» می شد. انسداد تنها جاده قره باغ کوهستانی توسط آذربایجان باعث فاجعه انسانی شده است. از ماه دسامبر، عرضه ۱۲۰۰۰۰ نفر از ساکنان این منطقه به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.

  • منبع خبر : فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ