دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: برخی زوج های جدید و جوان به سمت شروط ضمن عقد پیش می روند به طوری که این موضوع را جایگزین مهریه های نجومی کرده اند، این فرهنگ خوبی است که در حال جاافتادن است ولی هنوز جای کار دارد. شرح آنلاین – ایرنا: شهیندخت مولاوردی روز […]

دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: برخی زوج های جدید و جوان به سمت شروط ضمن عقد پیش می روند به طوری که این موضوع را جایگزین مهریه های نجومی کرده اند، این فرهنگ خوبی است که در حال جاافتادن است ولی هنوز جای کار دارد.

شرح آنلاین – ایرنا: شهیندخت مولاوردی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: اکنون به گونه ای پیش رفته است که برخی زوجین بیشتر سراغ حقوق غیرمالی می روند مثل وکالت طلاق، نصف کردن دارایی و وکالت خروج از کشور، که این موارد را جایگزین مهریه های نجومی می کنند.
وی درباره این سوال که آیا راهکارهایی برای کاهش مشکلات در این زمینه وجود دارد، اظهار داشت: تا زمانی که قانون عوض نشود اینها راهکارهای جایگزین است اما در قانون مدنی در ماده ۱۱ و ۱۹ پیش بینی شده طبق شرع این اجازه داده شده که زوجین هنگام ازدواج توافق داشته باشند و سال هاست در حال انجام است.
مولاوردی درباره موضوع مهریه و کاهش آن نیز گفت: مهریه را نمی شود کم کرد، البته بحث تعدیل مهریه براساس بخشنامه ای از سوی قوه قضائیه با توجه به نوسانات قیمت نرخ سکه و تاثیر آن بر افزایش تعداد زندانیان مهریه مطرح است و دستوری داده اند که تعدیل پیدا کند. اکنون و چه قبل از آن درباره اختیار کاهش مهریه هیچ مشکلی نداشته ایم و افزایش آن را شورای نگهبان نظر داد که بعد از عقد امکان افزایش سکه وجود ندارد ولی برای کاهش آن مساله ای نبوده است.