رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان از راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی D۸ برای نخستین بار در دنیا خبر داد و گفت: این دانشگاه با پذیرش دانشجو از تمامی کشورهای دنیا در همدان و با مدیریت دانشگاه بوعلی راه‌اندازی می‌شود. منصور غلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری شرح آنلاین، اظهار داشت: براساس توافق‌نامه انجام شده در نشست مشترک […]

رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان از راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی D۸ برای نخستین بار در دنیا خبر داد و گفت: این دانشگاه با پذیرش دانشجو از تمامی کشورهای دنیا در همدان و با مدیریت دانشگاه بوعلی راه‌اندازی می‌شود.

منصور غلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری شرح آنلاین، اظهار داشت: براساس توافق‌نامه انجام شده در نشست مشترک سران کشورهای اسلامی در حال توسعه که معروف به گروه D8 است قرار بر این شد یک دانشگاه در یکی از کشورهای عضو این گروه به صورت دانشگاه بین‌المللی ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه کشور جمهوری اسلامی ایران در سال ۸۶ ایجاد این دانشگاه در ایران را پذیرفته و در توافق بین کشورها این مطلب ذکر شده است، افزود: به دلایلی شروع کار تأسیس این دانشگاه به تأخیر افتاده بود.

غلامی بیان کرد: در سال ۹۴ دانشگاه بوعلی سینا در راستای توسعه فعالیت‌های علمی و بین‌المللی خود و کمک به انجام تعهد دولت جمهوری اسلامی آمادگی خویش را برای راه‌اندازی این دانشگاه اعلام کرد.

وی با بیان اینکه وزارت علوم پس از بررسی‌های لازم در سال ۹۵ موافقت وصولی خود را با تأسیس این دانشگاه در همدان و بابا مدیریت دانشگاه بوعلی اعلام کرد، گفت: دانشگاه بوعلی با همکاری وزارت علوم، وزارت امور خارجه و دبیرخانه کشورهای اسلامی گروه D8 برای این دانشگاه اساس‌نامه‌ای را تنظیم و سایر مراحل قانونی را طی کرد.

رئیس دانشگاه بوعلی همدان با تأکید بر اینکه این دانشگاه رسماً به نام دانشگاه بین‌المللی D8 موافقت وزارت علوم را برای شروع فعالیت کسب کرده است، عنوان کرد: رشته‌ها و مقاطع تحصیلی در مرحله اول فقط کارشناسی ارشد و دکترا خواهد بود و برای اخذ مجوز پذیرش دانشجو به شورای گسترش آموزش وزارت علوم اعلام شده است.

غلامی با اشاره به اینکه دانشگاه بوعلی سینا در راستای تأسیس دانشگاه بین‌المللی منتظر مجوز پذیرش دانشجو است، تصریح کرد: بلافاصله پس از دریافت مجوز نسبت به پذیرش و ثبت‌نام دانشجویان دانشگاه بین‌المللی D8 اقدام می‌کند.

وی با بیان اینکه امکانات آموزشی، پژوهشی و رفاهی با استفاده از امکانات دانشگاه بوعلی برای شروع به کار دانشگاه D8 پیش‌بینی و آماده شده است، تأکید کرد: با شروع به کار این دانشگاه ضمن محقق شدن تعهد جمهوری اسلامی ایران به کشورهای گروه D8 زمینه شکل‌گیری دانشگاه مهم بین‌المللی در ایران و شهر همدان فراهم می‌شود.

رئیس دانشگاه بوعلی همدان با تأکید بر اینکه پس از راه‌اندازی این دانشگاه در دانشگاه بوعلی همدان به‌تدریج نسبت به گسترش فضاهای جدید برای این دانشگاه اقدام می‌شود، افزود: مسئولان دانشگاه بوعلی انتظار دارند که کلیه نهادها و مراکز ذی‌ربط در کشور در این راستا حمایت‌های بی‌دریغ خودشان را ادامه دهند.

غلامی تأکید کرد: هدف از راه‌اندازی این دانشگاه پذیرش دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در کشورهای اسلامی به خصوص کشورهای در حال توسعه و ارائه تخصص‌های مورد نیاز است.

وی افزود: طبیعی است که این دانشجویان در دوران تحصیل در ایران با بدنه کشور آشنا و با شناختی که از مردم کشور ما پیدا می‌کنند به دوستان دائمی ایران و مردم ایران تبدیل می‌شوند.

رئیس دانشگاه بوعلی همدان با اشاره به اینکه این دانشگاه از تمامی کشورهای دنیا دانشجو می‌پذیرد، افزود: اما اولویت پذیرش دانشجو با کشورهای اسلامی عضو گروه D8 است.

غلامی با تأکید بر شروع هر چه سریع‌تر فعالیت دانشگاه بین‌المللی گروه D8 بیان کرد: در حال حاضر دبیرخانه کشورهای گروه D8 توسط جمهوری اسلامی ایران اداره می‌شود که این دبیرخانه در مهرماه امسال به یکی دیگر از کشورهای گروه واگذار می‌شود.

وی تأکید کرد: صلاح و مصلحت بر این است که نتیجه زحمات که تا به حال برای تأسیس این دانشگاه کشیده شده است در مدت زمان باقی مانده از مسئولیت جمهوری اسلامی ایران در دبیرخانه گروه D8 تأسیس دانشگاه بین‌المللی D8  به نتیجه قطعی برسد.

رئیس دانشگاه بوعلی همدان با بیان اینکه دانشگاه بین‌المللی D8  هنوز طرح عمرانی ندارد، گفت: نقشه‌ها آماده شده و باید به تأیید مسئولان سازمان برنامه‌وبودجه برسد.

غلامی با اشاره به اینکه هزینه‌های راه‌اندازی این دانشگاه در حال حاضر در قالب حمایت دانشگاه بوعلی انجام می‌شود، تأکید کرد: مسئولان سازمان برنامه‌وبودجه در قالب کمک به تعاملات علمی و بین‌المللی دانشگاه ما را یاری می‌کنند.

انتهای پیام/