دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با تاکید بر اینکه تمامی زائران اربعین حسینی باید ویزا و مدارک قانونی داشته باشند گفت: مدت اقامت زائران اربعین حسینی در خاک عراق ۳۰ روز در نظر گرفته شده است. به گزارش پایگاه خبری شرح آنلاین؛ مجید آقابابایی عصر امروز در مراسم آغاز صدور روادید اربعین حسینی در سفارتخانه […]

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با تاکید بر اینکه تمامی زائران اربعین حسینی باید ویزا و مدارک قانونی داشته باشند گفت: مدت اقامت زائران اربعین حسینی در خاک عراق ۳۰ روز در نظر گرفته شده است.

به گزارش پایگاه خبری شرح آنلاین؛ مجید آقابابایی عصر امروز در مراسم آغاز صدور روادید اربعین حسینی در سفارتخانه عراق اظهار کرد: ۵۹ روز تا زمان اربعین حسینی باقیمانده البته عملیات اربعین از ۲۰ روز قبل از این مدت آغاز خواهد شد و هموطنان می‌توانند با ویزا و مدارک قانونی از مرز خارج شوند.

وی تصریح کرد: برای تسهیل و تصریح امور زائران اربعین حسینی، تقسیم‌بندی استانی شکل گرفته و مشخص شده است که در روزهای آتی اعلام خواهد و زائران باید از مرزهای مشخص شده تردد کنند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی درباره اتباع کشورهای ثالث و نحوه دریافت ویزای آنها توضیح داد: اتباع کشورهای دیگر که در خاک ایران با گذرنامه حضور دارند باید الزاما از کنسولگریهای عراق در خاک خود ویزا را دریافت کنند؛ سفارت عراق یا کنسولگریهای آن در ایران برای اینگونه اتباع ویزای اربعین حسینی صادر نمی‌ند.

آقابابایی ادامه داد: دو بخش از اتباع کشورهای دیگر که اقامت قانونی دارند اجازه خروج از مرزهای مجاز را خواهند داشت؛ اتباع عراق که با استفاده از کارت معتبر خود (کارت سفید) هستند می‌توانند به دفاتر اتباع در استانداریها مراجعه کنند و برای حضور در مراسم اربعین حسینی نامنویسی انجام دهند که مدارک قانونی برای آنها صادر خواهد شد و هیچ هزینه‌ای از این افراد دریافت نمی‌شود.

وی تصریح کرد: در مورد اتباع افغانستان که در خاک ایران به صورت مجاز هستند نیز به نحو سال قبل رفتار خواهد شد و این اتباع که دارای کارت شناسایی هویت‌دار و دارای اقامت هستند می‌‌توانند از شنبه به دفاتر کفالت سراسر کشور مراجعه کنندو نامنویسی خود برای اربعین حسینی را انجام دهند؛ پس از نامنویسی دفترچه‌ای از طرف ناجا در اختیار آنها قرار میس‌گیرد که ویزای اربعین حسینی بر روی آن صادر خواهد شد.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی افزود: تمامی برنامه‌ها برای زائران ایرانی و اتباعی که قصد تردد از ایران را دارند اندیشیده شده و هزینه روادید برای اتباع افغانستانی همانند روادید ایرانی‌است.

وی تاکید کرد:‌از زمان اخذ ویزای اربعین توسط اتباع کشورمان به مدت سه ماه اجازه خروج از کشور به خاک عراق داده می‌شود و مدت ماندگاری و اقامت  در خاک عراق نیز با استفاده از روادید اربعین حسینی ۳۰ روز خواهد بود.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی اظهار کرد: با توجه به این زمانبندی تمامی زائران اربعین حسینی باید مدیریت لازم برای سفر را انجام دهند که امیدواریم این مهم انجام گیرد و ازدحام سنگینی نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه قیمت روادید ۴۰ دلار در نظر گرفته شده است گفت:‌مبلغ روادید بنابرتوافق انجام شده به صورت ریالی دریافت می‌شود و نیازی به تامین ارز از بازار نیست چرا که بانک مرکزی مسئولیت تبدیل ارز را در این ایام برعهده خواهد داشت.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی تصریح کرد: سفارتخانه و کنسولگریهای عراق در چهار شهر تهران، اهواز، کرمانشاه و مشهد از امروز اقدام به صدور ویزا می‌کنند که از اوایل مهرماه نیز ۱۲ دفتر در شهرهای مختلف کشور این کار را انجام می‌دهند.

وی تاکید کرد:‌ امیدواریم زائران کشورمان به دریافت مدارک قانونی و مدیریت زمان سفر دقت کنند و تمامی دستورالعمل‌ها را مورد توجه قرار دهند.

انتهای پیام/