رئیس مجلس شورای اسلامی از تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع جهش تولید که خواسته مقام معظم رهبری است، خبر داد.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از خبرنگار مهر، محمد باقر قالیباف در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود، عید سعید قربان را به ملت ایران تبریک گفت و افزود: عید قربان به معنای واقعی کلمه عید امتحان الهی و سربلندی مؤمنان در عبور از دشواری‌ها و امتحانات سخت است.

وی بیان کرد: هرگاه بتوانیم با ایمان کامل به وعده‌ها و سنت‌های خداوند از این دشواری‌ها عبور کنیم، ایمان و قدرت جدیدی به دست خواهیم آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ملت ما پس از اتفاقات منجر به وقوع انقلاب اسلامی، قدرت شگرفی پیدا کرد تا از انقلاب محافظت کند و پس از عبور از فتنه‌های سالهای اول انقلاب، توان پیدا کرد تا در دفاع مقدس دلیرانه در مقابل دشمنان مقاومت کند.

قالیباف متذکر شد: با ایستادگی مردم در مقابل انواع فتنه‌های داخلی، دهه‌های دوم و سوم انقلاب در مدت زمان کوتاه به چنان قدرتی دست یافتیم که پیچیده‌ترین نقشه‌های دشمنان را توانستیم خنثی کنیم و نظم جدیدی را در منطقه غرب آسیا برقرار کنیم.

در معرض امتحان بزرگ کارآمدی و حل مشکلات معیشتی جامعه قرار داریم

وی افزود: در زمان فعلی هم دشمنان ایران برای آسیب اقتصادی به مردم، طراحی پیچیده‌ای را انجام داده‌اند و از همین روی اکنون در معرض امتحان بزرگ کارآمدی و حل مشکلات معیشتی جامعه قرار داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: آموزه عید قربان به همه ما مسئولان کشور این است که اگر به وعده‌های تخلف ناپذیر خداوند اعتماد کنیم و بدون نیرنگ و ظاهرسازی و به معنای واقعی کلمه اراده الهی را محقق کنیم و همچنین فداکاری را سرلوحه اعمال و رفتار خود قرار دهیم و خود را یکسره وقف مردم یعنی وظیفه شرعی خود کنیم، پیروزی ما حتمی است و با عبور از این مرحله، مردم ایران قدرتی مضاعف خواهند یافت و از مشکلات کشور کاسته می‌شود.

مجلس قوی شرط لازم برای تحول در اقتصاد کشور است

قالیباف ادامه داد: نقش مجلس شورای اسلامی و نمایندگان برای عبور از این مرحله دشوار اساسی و حیاتی است و اگر مجلس را متحول کنیم و پیگیر مشکلات معیشتی مردم باشیم، موتور تحول و مدیریت مشکلات در کشور به حرکت در می‌آید و اگر مجلسی ضعیف داشته باشیم موتور پیشرفت کشور متوقف خواهد شد.

وی تأکید کرد: از همین رو، تحول مجلس و شکل گرفتن مجلس قوی و فعال شرط لازم برای تحول اقتصادی کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: خدا را شاکریم که نظارت مردم بر تمامی رفتارها و تصمیمات مجلس بسیار بیشتر از دوره‌های گذشته است و این را نعمت الهی می‌دانیم. نظارت مردمی را گامی اساسی برای پیشرفت کشور قلمداد می‌کنیم چرا که وقتی انتظار از فردی زیاد است و به اقدامات او امید داریم، در مقابل او سخت گیرانه عمل می‌کنیم.

قالیباف گفت: توجه مردم به تمام تصمیمات این دوره از مجلس نشان دهنده همین امید و انتظار عمومی است و همه ما نمایندگان در مقابل این انتظار وظیفه شرعی داریم و مطالبات مردم را سرمایه واقعی این مجلس می‌دانیم، قدردان دقت نظرها، مطالبات، نگرانی‌ها و فریادهای از سر دلسوزی مردم هستیم و از همه مردم تقاضا می‌کنیم تا در ادامه نیز همینطور مطالبه گرانه بر مجلس نظارت کنند و به کوچک‌ترین نکاتی حساس باشند و آن را با صدای بلند و رسا مطالبه کنند تا قطار مجلس با کمک خود مردم درجه‌ای از ریل اصلی و قانونی خود زاویه پیدا نکند.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سخنرانی روز عید سعید قربان، گفت: مقام معظم رهبری نکات مهمی درباره دو جریان تحریم و تحریف مطرح کردند که این دو جریان، دو لبه قیچی هستند تا مسیر پیشرفت ملت ایران را مسدود کنند و کشور را به فروپاشی اقتصادی برسانند.

قالیباف گفت: مسیر تحریم به دنبال قفل کردن اقتصاد کشور و رساندن دولت به وضعیت ورشکستگی کامل بوده است که به فضل خداوند محقق نشده و موفق نخواهد شد.

وی ادامه داد: برای به سرانجام رساندن جریان تحریم، جریان تحریف را آغاز کردند تا مطالبات مردم را بربایند و با وارونه نمایی و بازنمایی رسانه‌ای، خواسته‌های مردم را آن طور که مورد پسند دشمنان ملت ایران است نمایش دهند و با تحریف واقعیات، کتمان قدرت کم نظیر ایران اسلامی و القای حس نا امیدی و کرختی، مردم را از ایجاد تحول نا امید کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آنان به خوبی می‌دانند که تا جوانان کشور به ایجاد تحول امیدوارند هر توطئه‌ای را خنثی خواهند کرد. مشکلات و دشمنی‌ها وجود دارد و جریان‌های نفوذی به شدت به دنبال خرابکاری هستند اما بدانیم که تحول قریب‌الوقوع است. امید به آینده، افراد سست‌عنصر، ناکارآمد، ناامید و یک جانشین را از صحنه مدیریت کشور در عرصه‌های گوناگون کنار خواهد گذاشت.

قالیباف تصریح کرد: نیروهای جوان، بااستعداد، خلاق، امیدوار و انقلابی روی کار خواهند آمد و ناتوان‌ها کنار خواهند رفت و افراد توانمند چرخ تحول قریب‌الوقوع به نفع مردم را به حرکت درخواهند آورد.

وی بیان کرد: جریان سومی وجود دارد که دو جریان تحریم و تحریف را تکمیل می‌کنند که آن جریان ناکارآمدی است. این جریان مسئولیت‌ها را تصرف می‌کنند اما اولویت‌های کشور را پشت گوش می‌اندازند و باعث می‌شوند که تحریم‌ها اثر بگذارند، تحریف‌ها واقعی جلو کنند و کشور را به سمت فروپاشی ذهنی سوق می‌دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ناکارآمدها می‌دانند که سوت حرکت قطار گام دوم انقلاب اسلامی به حرکت درآمده است و دیگر جوانان کارآمد و انقلابی نخواهند گذاشت که آنان حرکت این قطار پرشتاب را کُند کنند و ستون پنجم دشمن خبیث ملت ایران باشند.

دوره پیگیری مشکلات اقتصادی مردم آغاز شده است

قالیباف تأکید کرد: دوره کار، تلاش و پیگیری مشکلات اقتصادی مردم آغاز شده و کاملاً طبیعی است که در این مسیر اشکالات و ضعف‌هایی وجود داشته باشد اما بی‌تردید حرکت کلی که پیش‌روی ما در جهت قوی کردن مردم و در نتیجه ایران قوی خواهد بود، باعث پیروزی ما در جنگ اراده‌ها و شکست خوردن دو جریان تحریف و تحریم خواهد شد.

وی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب همچون گذشته در سخنرانی روز عید قربان به طور صریح و شفاف اولویت‌های کشور در حوزه اقتصادی را تبیین کردند که همه نمایندگان مجلس و بدنه کارشناسی و تخصصی توانمند این مجموعه، خود را موظف و مکلف می‌دانند که این اولویت‌ها را در رأس مسائل مورد توجه و پیگیری خود قرار دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مجلس از تمامی ظرفیت‌های خود برای پیشبرد اولویت‌های اقتصادی کشور استفاده می‌کند، بسته اقتصاد مردمی برای پیگیری همین اولویت‌ها در دستور کار مجلس قرار دارد و پیشبرد گام به گام آنچه با توجه به ظرفیت‌های قانونی مجلس در تقنین و نظارت و چه با استفاده از ظرفیت شورای هماهنگی اقتصاد، تحولات اساسی در وضعیت اقتصادی کشور بخصوص به نفع محرومان و مستضعفان را رقم خواهد زد.

مجلس یازدهم تحول را رقم خواهد زد

قالیباف گفت: ما خود را متعهد می‌دانیم که این ریل‌گذاری را با دقت انجام دهیم و با جدیت بر اجرایی شدن آن نظارت کنیم. انجام تغییر اساسی نیازمند اراده‌های استوار است، مجلس یازدهم چنین اراده‌ای دارد و تحول را رقم خواهد زد.

وی تصریح کرد: در بُعد نظارتی هم به طور شفاف، دقیق و به روز بر تمامی جزئیات نظارت خواهیم کرد و مطالبه‌گر اصلی توجه به اولویت‌های فوری اقتصاد خواهیم بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از طرف دیگر، رهبر معظم انقلاب تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع جهش تولید را از سران سه قوه مطالبه کردند که اعلام می‌کنم به زودی این کارگروه با حضور جمعی از متخصصان باتجربه و کارشناسان جوان تشکیل خواهد شد و روند فعالیت‌های آنان را که به تصمیم‌گیری‌های کلان جهت خواهد داد، به طور شفاف به اطلاع مردم خواهیم رساند.

قالیباف اضافه کرد: لازم است اشاره کنم که پروتکل‌های دقیق بهداشتی در کنکور سراسری دکتری رعایت نشد و متأسفانه به وعده‌های داده شده در برگزاری کنکور دکتری عمل نشد و بی‌توجهی‌های تأسف‌آوری در برگزاری آن کنکور وجود داشت که خود نیازمند بررسی‌های دقیق‌تر و پیگیری است.

تعویق زمان کنکور ضروری است

وی اظهار داشت: این کوتاهی‌ها، نگرانی مردم در خصوص برگزاری کنکور سراسری را بیشتر کرده و بسیاری از نمایندگان شنونده نگرانی‌های والدین درباره سلامت فرزندان خود بودند. به نظر می‌رسد تعویق برگزاری زمان کنکور تا گذشتن از دوران پیک کرونا و خنک‌تر شدن هوا که امکان استفاده از به مدت چند ساعت را میسر کند، ضروری باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: سلامت دانش‌آموزان عزیز ما خط قرمز مجلس است و کمیسیون‌های بهداشت و آموزش وظیفه دارند تا اطمینان از رعایت بهترین تصمیم در این خصوص و مطالبات مردم را از مسئولان ذیربط پیگیری کنند.

  • منبع خبر : مهر