امام جمعه تبریز با بیان اینکه مشکلات اقتصادی برای اقشار ضعیف شکننده است، گفت: مسوولان به وظیفه خود در قبال مردم عمل کنند و تورم کمرشکن را مهار کنند.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، امروز در خطبه‌های عبادی و سیاسی جمعه و در جمع نمازگزاران مصلای اعظم امام خمینی(ره) به اقدام جسارت‌بار یک نشریه مزدور فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر اکرم(ص) اشاره و  اظهار کرد: این اقدام نشان از انفعال و استیصال در مقابله با بیداری جهانی و مقاومت اسلامی است که البته اینگونه تحرکات نه تنها اهانت به مسلمان است بلکه حرمت شکنی تمام ادیان و توهین به پیامبران است که وظیفه پاسخگویی به این اقدام زننده بر عهده همه افراد بیدار جهان است.

 اهانت به پیامبر صلح و عدالت، نشانه‌ی انفعال و استیصال استکبار

وی با استناد به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه این گناه بزرگ و نابخشودنی یک نشریه فرانسوی در اهانت به چهره نورانی‌بار دیگر عناد و کینه و شرارت‌ دستگاه سیاسی و فرهنگ دنیای غرب با اسلام و جامعه اسلامی را آشکار می‌کند، گفت: قرآن کریم پیام‌آور صلح و دوستی است و  پیامبر اعظم(ص) نیز گسترش صلح و آرامش و رحمت و هدایت بشر به راه راست است از این‌رو آیا ایشان سزاوار این چنین اهانت هستند؟

وی یادآور شد: مردم قهرمان تبریز امروز در نماز جمعه، این اهانت سازمان یافته و توطئه ضدبشری و اهانت به پیامبر اکرم (ص) و تعرض به قرآن کریم توسط مزدوران جهان غرب را محکوم می‌کنند.

 ولی‌فقیه در استان متذکر شد: اتحاد، وحدت اسلامی، بیداری و  ملت‌های اسلامی و برخورد هوشمندانه با این قبیل امور بر ضدتحرکات جنایت بار آمریکا و رژیم صهیونیستی خواهد بود.

وی تصریح کرد: از دستگاه دیپلماسی کشور،وزارت امور خارجه و حوزه حقوق بشر قوه قضائیه انتظار می‌رود تا فراتر از اقدامات و برای برخورد جدی با عاملان و حامیان این اقدام نسنجیده و بسیار زننده مطالبه کرده و با فریاد رسا اعلام کنند که این‌گونه نقشه‌پردازی مانع تداوم حرکات باشکوه مسلمانان به سمت ایجاد تمدن نوین اسلامی و نجات بشری از چنگال مستکبران نخواهد بود.

هشدار درباره عدم رعایت پروتکل های بهداشتی / با این وضعیت تبریز قرمز می شود

خطیب نماز جمعه تبریز  در ادامه صحبت‌هایش با ابرار تاسف از افزایش تعداد بستریان کرونایی به خصوص در استان گفت:خود تبریز قرمز نیست ولی استان در وضعیت قرمز قرار دارد.

خطیب نماز جمعه تبریز ادامه داد: کادر درمان خسته شده است ولی متاسفانه همیشه شاهد تجمعات زیادی در پارک‌ها و غیره هستیم.

وی با اشاره بر اینکه برخی‌ها به من پیامک داده بودند که چرا در این وضعیت نماز جمعه برپا می‌شود، گفت: نماز جمعه با هماهنگی ستاد مبارزه با کرونا برگزار می‌شود و دستور بر این است که هر جا قرمز نباشد می‌توان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نماز جمعه اقامه شود که الحمدالله نمازگزاران بسیار خوب رعایت می‌کنند.

آل‌هاشم متذکر شد: متاسفانه با این وضعیت پیش برویم، تبریز هم به وضعیت قرمز می‌رود.

وی، در اعلام مناسبت‌های هفته به روز سینما اشاره کرد و گفت: از همه دست‌اندرکاران سینما اعم از کارگردان، بازیگر، فیلمبردار و غیره که برای ارزش‌های اسلامی و رواج آن تلاش می‌کنند، قدردانی می‌کنیم و وزارت فرهنگ و ارشاد باید از این عزیزان حمایت کنند.

امام جمعه خاطرنشان کرد: ۲۷ شهریور سالروز درگذشت شهریار است، این شاعر اشعار ارزنده‌ای برای دوران دفاع مقدس انجام داده است و هیچ‌وقت نمی‌توان عشق این شاعر به مقام معظم انقلاب، انقلاب اسلامی و خاک مادری را فراموش کرد.

خطیب نماز جمعه تبریز با اشاره به عشق شهریار به امام راحل ، انقلاب و رهبر معظم انقلاب و همچنین سرزمین مادری خود تاکید کرد : شعرا با توصیه به توصیه های رهبر معظم انقلاب که همیشه در دیدار با شعرا خصوصا شعرای حوانان دارند ، شهریار را الگوی خود قرار دهند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی عشق و ارادت شهریار به مولای متقیان حضرت علی علیه السلام را هم‌ مورد اشاره قرار داد و گفت: شعر شهریار از این منظر قابل توجه است که خاص و عام وی را دوست دارند و طیف وسیعی از مخاطبان استاد شهریار با اشعارش در محرم بر امام حسین علیه السلام و یارانش گریان و عزادارند.

آل‌هاشم در ادامه، یکصدمین سالگرد مرحوم شیخ محمدخیابانی را مورد اشاره قرار داد و گفت: ایشان در مقابل اولتیماتوم روس تمام قد ایستاد و کارهای بسیار ارزنده‌ای در مقابل استکبار انجام داد و آذربایجان جزو لاینکف ایران می‌دانست.

وی با تشکر از دانشگاه هنر در برگزاری همایش کیفی برای گرامیداشت شهید آیت‌الله مدنی، گفت: آیت‌الله مدنی در دوران خاص و بحران در منطقه به نحو مناسب مدیریت کرد و با حضور در جبهه نقش بسیار ارزشمند ایفا کرده است و به عبارتی خوساخته‌ای بود  که جامعه‌سازی کرد.

امام جمعه تبریز خطاب به شورای شهر، شهردار تبریز گفت: باید جاهای بسیار خوبی برای موزه‌داران و موزه فراهم کرد.

نباید کمک ها به نیازمندان رنگ و بوی تفاخر به خود بگیرد

امام جمعه تبریز در بخش دیگر خطبه عبادی با بیان اینکه عقل به مثابه صفت انسانی و اجتماعی ریشه در فطرت انسان دارد، گفت: در نهاد آدمیت و اساس خلقت انسان گرایش به عدالت و عدالت‌خواهی و تنفر از ظلم و ستم و تبعیض وجود دارد.

وی به عرصه‌های مبارزه با فقر اشاره کرد و گفت: تجمل و مصرف‌گرایی از عواملی است که اجازه نمی‌دهد تا کمک حال فقیر شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان ادامه داد: اینکه زیاد بخوری و مدام با مد سال و ماه و فصل پیش بروی، همان مصرف‌گرایی است که به تبع آن پول‌های زیادی بی‌دلیل هزینه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه اسراف شکاف بین فقیر و غنی را روز به روز افزایش می‌دهد، تصریح کرد: توجه به مواسات و تنها نگذاشتن محرومان جزو وظایف همگانی است زیرا مواسات یعنی اینکه هیچ کدام از خانواده مسلمان، ایرانی، محروم دردی نداشته باشد.

امام جمعه تبریز خطاب به جوانان گفت: از جوانان می‌خواهم تا اجتماعات خانوادگی تشکیل دهید و آنجا یک صندوق ایجاد کرده و به فقرا کمک جمع کنند و در این صندوق هر کسی به اندازه وُسع خود دستی بگیرد.

وی ادامه داد: هر کسی در درجه اول بتواند به فقیر و تنگدست فامیل خود برسد در واقع فقر را در جامعه ریشه‌کن کرده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه مواسات خانوادگی مشکلات معیشتی جامعه را برطرف می کند گفت : همه مردم و  مسئولان وظیفه دارند با افزایش روحیه انفاق و نیکوکاری در جامعه محرومیت زدایی کنند و از اموال خود حقی به فقرا قائل شوند.

خطیب نماز جمعه تبریز تاکید کرد : براساس آیات قرآنی فقرا از اموال آحاد جامعه حقی دارند و نباید کمک های ما به نیازمندان رنگ و بوی تفاخر به خود بگیرد.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه انفاق و احسان باید به سنت اجتماعی تبدیل شود گفت : کمک به محرومان و دست گیری از نیازمندان باید به فرهنگ تبدیل شود‌.

وی اضافه کرد: سنت وقف یک سنت نیکویی است که باید به سنت حیات اجتماعی تبدیل شود.

امام جمعه تبریز با تاکید بر همدلی مردم و مسوولان برای ریشه‌کنی  فقر از جامعه، تذکر داد: کجاست آن وعده‌هایی که برای رفع مشکلات جامعه داده بودید. آقای مسوول جوان چگونه یک پراید ۱۱۰ میلیون تومانی بخرد؟

وی ادامه داد: جوانی که تازه ازدواج کرده است آیا امکان دارد تا ۱۱۰ میلیون به پراید بدهد؟

آل‌هاشم گفت: مسوولان کشور که وعده حل مشکلات داده بودند، یک عنایتی در این خصوص بکنند.

  • منبع خبر : فارس