حفظ انگیزه‌های تیمی که چهار بار پشت‌ سر هم قهرمان شده بسیار کار سختی است. آیا یحیی از عهده این کار بر خواهد آمد؟

به گزارش شرح آنلاین، روزنامه دنیای‌ اقتصاد نوشت: «آغاز تمرینات پرسپولیس برای حضور در فصل جدید فوتبال ایران با حاشیه‌های زیادی همراه بوده است. برخی بازیکنان دانه‌درشت این تیم در اعتراض به عدم دریافت مطالبات‌شان در تمرین حاضر نشده‌اند و یحیی گل‌محمدی هم مصاحبه تندی علیه مدیران باشگاه انجام داده است. یحیی با پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده و این بخت را دارد که روز ۲۹ آذر تنها جای خالی کلکسیون افتخارات سرخپوشان را به نام خودش پر کند اما به هر حال او در ادامه مسیر با مشکلات و چالش‌هایی مواجه خواهد بود که کارش را دشوار می‌کند.

عبور از غبار مشکلات مالی

پرسپولیس از نظر مالی یک دوران گذار بسیار حساس را پشت‌ سر می‌گذارد. این باشگاه در حال‌ حاضر به‌شدت درگیر فراهم کردن مطالبات برانکو ایوانکوویچ است و به همین دلیل از سایر موارد، مثل پرداخت مطالبات قدیمی بازیکنانش غافل شده. بازیکنان هم حق دارند و مخصوصا بعد از عملکرد درخشان‌شان در لیگ قهرمانان آسیا، در موضع بالا قرار گرفته‌اند. در چنین بزنگاه‌هایی معمولا سرمربی تیم طرف بازیکنان را می‌گیرد. یحیی گل‌محمدی هم همین کار را کرده است اما شاید سیاست او در این مورد چندان صحیح نباشد. مساله اینجاست که پرسپولیسی‌ها بیش از ۹۰ درصد حق و حقوق‌شان را گرفته‌اند و اگر هم طلبی هست، عمدتا مربوط به آپشن‌ها و پاداش‌ها می‌شود. یحیی باید شاگردانش را توجیه کند که در صورت کمی بردباری و عبور از توفان برانکو، روزهای آفتابی نزدیک خواهد بود. به هر حال پرسپولیسی‌ها بین سه تا پنج میلیون دلار از لیگ قهرمانان درآمدزایی کرده‌اند و این پول دیر یا زود به باشگاه تزریق خواهد شد. با هر متر و معیاری هم فعلا پرداخت طلب برانکو و گریز از مجازات‌های بعدی از هر کار دیگری واجب‌تر است. بنابراین گل‌محمدی در این مورد باید به باشگاه کمک کند نه این که رودرروی مدیریت، کنار بازیکنان قرار بگیرد.

مدیریت فینال آسیا

مسلما بازی نهایی لیگ قهرمانان آسیا مهم‌ترین نود دقیقه تاریخ باشگاه پرسپولیس است. این فینال به دلایل متعدد حتی آسان‌تر از فینال قبلی پرسپولیس در آسیا به شمار می‌آید؛ چراکه سرخپوشان تجربه حضور در آن بازی را دارند و به علاوه این بار فینال به‌ صورت تک‌بازی، در دوحه قطر برگزار خواهد شد. بنابراین نقش مربی در دو ماه پیش رو برای مدیریت کردن پرسپولیس تا فتح فینال بسیار مهم است. سرخپوشان برای آن بازی وحید امیری و احسان پهلوان را به‌صورت قطعی در اختیار ندارند و عیسی آل‌کثیر هم اگر بخشیده نشود، سومین غایب مهم خواهد بود. یحیی دو ماه وقت دارد همه پلن‌‎های مربوط به پر کردن این جاهای خالی را مرور کند. بدون اغراق آن نود دقیقه، از کل فصل مهم‌تر است و می‌ارزد اگر تمام لیگ بیستم فدای قهرمانی آسیا شود.

جلوگیری از اشباع انگیزشی بازیکنان

یحیی گل‌محمدی نیم‌فصل دوم لیگ نوزدهم روی نیمکت پرسپولیس نشست و در پایان فصل با این تیم اولین قهرمانی دوران مربیگری‌اش در لیگ برتر را به‌ دست آورد. یحیی اما قول داد چهار قهرمانی متوالی پرسپولیس را به شش قهرمانی پیاپی تبدیل کند. او پروژه سختی را شروع کرده و باید بازیکنانش را به این منظور تشنه و مشتاق نگه دارد. حفظ انگیزه‌های تیمی که چهار بار پشت‌ سر هم قهرمان شده بسیار کار سختی است. آیا یحیی از عهده این کار بر خواهد آمد؟»

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد