استاندار آذربایجان شرقی با تقدیر از همراهی مردم، اصناف و کسبه استان به دلیل همراهی‌شان در رعایت محدودیت‌های کرونایی ۲ هفته گذشته گفت: در سایه همین همراهی عملکرد استان در مدیریت بیماری کویید 19 از متوسط کشوری بهتر است.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از ایرنا، محمدرضا پورمحمدی روز پنجشنبه در ستاد استانی مقابله با کرونا با بزرگداشت یاد و خاطره شهید فخری زاده اظهار کرد: خوشبختانه به برکت حمایت و همراهی مردم فهیم آذربایجان شرقی توانستیم از وضعیت قرمز به وضعیت نارنجی برسیم.

وی افزود: براساس اعلام وزیر بهداشت در بهار سال آینده واکسن تولید داخل را خواهیم داشت که این مهم به برکت وجود دانشمندان و متخصصان داخلی است.

پورمحمدی گفت: پیش بینی سازمان بهداشت جهانی برای کشور ما روزانه ۸۰۰ فوتی در پاییز بود که با اقدامات خوبی که انجام گرفت روند پیشرفت بیماری کنترل شد و توانسیم میزان مرگ و میر روزانه را از ۴۰۰ نفر به حدود ۳۰۰ نفر کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه ۲ هفته خیلی خوبی در کشور و استان سپری کردیم، اظهار کرد: با اعمال محدودیت ها و همراهی مردم میزان بستری های بیمارستانی در آذربایجان شرقی روند کاهشی پیدا کرده است.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: خوشبختانه از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در کشور و استان عقب ماندگی نداشتیم و اقدامات و برنامه ریزی های تا حدود زیادی پیشگیرانه بوده است و در هیچ مرحله ای از بهداشت، درمان و تامین اقلام مورد نیاز غافلگیر نشدیم.

وی ادامه داد: اعمال محدودیت ها نشان داد که وقتی همه بخواهند، خواهیم توانست مدیریت خوبی بر روند کاهش شیوع بیماری داشته باشیم و آن را کنترل کنیم.

پورمحمدی گفت: یک سوم راه را در ۲ هفته گذشته طی کرده ایم که اگر این اهتمام ادامه پیدا کند، خواهیم توانست از وضعیت نارنجی به زرد و سپس به سفید برسیم.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت هوشمند مبارزه با کرونا در کشور خوب پیش رفته است، اظهار کرد: باید بر مبنای عقلانیت جمعی تصمیم گرفت و نباید تابع احساسات شویم.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: مدیریت کرونا در استان از متوسط کشوری بهتر است و این نشان از همراهی و همکاری مردم، اصناف و کسبه با مسوولان دارد.

وی تاکید کرد: در بحث مقابله با کرونا موظف هستیم بر اساس دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا عمل کنیم و از شنبه هفته آینده در شهرهای نارنجی استان گروه های ۱ و ۲ و در شهرهای زرد استان نیز گروه های ۱، ۲ و ۳ اجازه فعالیت خواهند داشت و حضور کارکنان عادی در ادارت نیز از یک سوم به یک دوم افزایش خواهد یافت.

پورمحمدی افزود: اگر می خواهیم بقیه فعالیت ها هم پای کار آیند باید بیشتر رعایت کنیم و از عادی انگاری پرهیز شود.

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و بسیج نیز گفت: این طرح با توجه به اینکه مساله را از مبداء شی.ع کرونا که محلات و خانه ها می باشد، پیگیری و مدیریت می کند، اگر خوب اجرا شود، تضمین کننده اجرای بقیه طرح ها در راستای مدیریت و کاهش روند پیشرفت شیوع کرونا خواهد بود.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: خوشبختانه پیک شیوع کرونا در فصل پاییز به خوبی مدیریت شد، ولی براساس پیش بینی متخصصان پیک زمستانی در راه است که باید همچنان آماده باشیم.

وی در خصوص نقاهتگاه های کرونایی استان نیز اظهار کرد: بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ تخت در نقاهتگاه های آذربایجان شرقی وجود دارد و در حالت آماده باش نگهداری می شوند تا در صورت ضرورت از این تخت ها استفاده شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این جلسه گفت: با اعمال محدودیت ها در ۲۱ شهرستان استان هم اکنون  ۵ شهرستان استان در وضعیت زرد  و مابقی در وضعیت نارنجی قرار گرفته اند.

دکتر محمد حسین صومی افزود: روند بستری بیماران در بیمارستان های استان سیر نزولی به خود گرفته و هم اکنون حدود یکهزار و ۱۷۰ نفر در بیمارستان های استان بستری هستند.

وی با اشاره به اینکه ۳۰۰ بیمار در آی سی یو و ۱۳۰ نفر نیز زیر دستگاه ونتیلاتور قرار دارند، خاطرنشان کرد: کاهش ورود به بیمارستان به معنی کاهش بورز بیماری است.

صومی با اشاره به اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی با همکاری بسیج در استان اظهار کرد: با اجرای این طرح به دنبال افزایش انجام تست های روزانه و مدیریت صحیح و محله محور هستیم.