رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه آرمانخواهی دانشجو از جنس مطالبات احزاب سیاسی نیست، گفت: پیشگامی در پیشرفت و عدالت در کشور، وظیفه اصلی دانشگاه است.

به گزارش شرح آنلاین به  نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت ‎الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضائیه، از نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی به خاطر تصویب قانون راهبردی کاهش تحریم‌ها و وادار کردن دشمن به پایبندی و انجام وظایف و تعهداتش در توافقات و قراردادهای بین‌المللی تقدیر کرد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه بیگانگان باید بدانند هر گونه فشار بر ملت بزرگ ایران اسلامی برای آنها هزینه‎ خواهد داشت، تآکید کرد: هر چه دست ما در برخورداری از اهرم‌ها و مؤلفه‌های قدرت پر باشد، هزینه‌های دشمن برای دشمنی و اعمال فشار بر ملت افزایش می‌یابد.

همه باید در برابر دشمن نگاه انقلابی داشته باشند

رئیسی گفت: در برابر دشمن نگاه همه باید انقلابی باشد و با نگاه‌های فردی و سیاسی نباید با این مسائل برخورد کرد و مردم انتظار دارند که همه دست‎اندرکاران و مسئولان با قدرت و متناسب با واقعیت‌های ملت موضع‎ موضع‌گیری کنند و به همه پیام بدهند.

آنچه با مقاومت ملت تناسب دارد، تولید قدرت در همه عرصه‌هاست

رئیس قوه قضائیه افزود: در شرایطی که آلمان با موضع سخیف خود نشان داد اروپایی‌ها از آمریکا پیروی می‌کنند، آنچه با مقاومت ملت ایران تناسب دارد، تولید قدرت در عرصه‌های اقتصادی و علمی و امنیتی و دفاعی است تا همراهان و همگامان آمریکا متوجه شوند که به جای فشار بر ملت ایران باید به تعهدات خود عمل کنند.
دانشگاه باید در تولید علم و جنبش نرم افزاری نقش فعال داشته باشد

رئیسی در ادامه با گرامیداشت روز دانشجو، بر نقش دانشجویان در تولید علم و جنبش نرم افزاری تأکید کرد و اظهار داشت: دانشگاه باید در تحقق پیشرفت و عدالت در گام دوم انقلاب اسلامی پیشگام بوده و نقشی فعال و مؤثر در این زمینه داشته باشد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه عدالت خواهی و اجرای عدالت در همه لایه‌های کشور مهم است، تصویب قوانین عادلانه در نهاد تقنین و اجرای عادلانه قوانین توسط دستگاه‌های اجرایی و همچنین داوری عادلانه در دستگاه قضا از الزامات حکمرانی شایسته دانست.

جنس آرمان خواهی دانشجویان با مطالبات احزاب سیاسی تفاوت دارد

رئیسی از دانشجویان به عنوان جوانان بانشاط، آرمان‌خواه، صادق و دغدغه‎مند یاد کرد و با بیان اینکه آرمان خواهی دانشجویان از جنس مطالبات احزاب و گروه‌های سیاسی نیست، تصریح کرد: روحیه انقلابی دانشجویان ایجاب می‌کند فضای دانشگاه‌ها هم انقلابی باشد و بنا بر تأکید رهبر معظم انقلاب، دانشجویان هم در تحقق پیشرفت و هم در مطالبه اجرای عدالت پیشگام باشند.

وی با اشاره به آثار و برکات تعامل دستگاه قضا با نخبگان در جهت تبیین اقدامات و برنامه‌های عدلیه و اطلاع از نظرات و دیدگاه‌های آنها، بر لزوم ارتباط مستمر همکاران مجموعه قوه قضائیه و سازمان‌های تابعه با دانشجویان و طلاب و سایر اقشار جامعه تأکید کرد.

نقش یکپارچه ‎سازی خدمات الکترونیک قضائی در تسهیل دسترسی مردم به عدالت

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از اقدامات مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه برای یکپارچه‎سازی خدمات الکترونیک قضائی گفت که این اقدام گام مهمی در جهت هوشمندسازی نظام قضائی و تسهیل دسترسی مردم به عدالت است.

رئیسی ابراز امیدواری کرد با بهره‎مندی از ظرفیت‎ فناوری‌های نوین و هوشمندشدن همه بخش‌های قوه قضائیه، هم فرآیند دسترسی مردم به خدمات قضائی آسان‌تر شود و هم شرایط کار برای همکاران دستگاه قضا به ویژه قضات بهتر شود.

همکاران قضائی ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجازه ندهند کار مردم زمین بماند

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در همه واحدهای قضائی برای حفظ جان همکاران دستگاه قضا و ارباب رجوع در برابر کرونا تأکید کرد اما در عین حال از مدیران دادگستری‌ها و سازمان‌های تابعه خواست که با دادرسی به موقع، اجازه ندهند کوچک‌ترین وقفه و خللی در رسیدگی به کار مردم به وجود آید.

راه اندازی سه شعبه شورای حل اختلاف در زندان تهران بزرگ

در این جلسه، حجت الاسلام هادی صادقی رئیس مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف به اشاره به بازدید از زندان تهران بزرگ، گفت: هفته گذشته از زندان تهران بزرگ بازدید داشتیم که در جریان این بازدید، سه شعبه شورای حل اختلاف این زندان افتتاح شد که این شعبات با حضور روحانیونی از قم آغاز به کار کرده است.
آزادی ۴۱ مددجوی اندرزگاه جوانان تهران

وی همچنین خاطر نشان کرد: در جریان این بازدید، همراه با معاون دادستان و دادیاران زندان در اندرزگاه جوانان نیز حضور یافتیم و با ۳۵۰ نفر از مددجویان دیدار کردیم که به واسطه این حضور و گفتگوی رودررو با آنها، زمینه آزادی ۴۱ نفر از مددجویان فراهم شد.

بهره برداری از اپلیکیشن «عدالت همراه» در هفته آینده

زارع‎پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز با اشاره به افتتاح «درگاه ملی قوه قضائیه» در هفته جاری که محلی برای تجمیع همه خدمات الکترونیکی دستگاه قضا به مردم و تلاش برای تسهیل دسترسی آحاد جامعه به عدالت صورت گرفته، اعلام کرد: در هفته پیش رو نیز اپلیکیشن «عدالت همراه» که امکان ارائه تمامی خدمات الکترونیک قضائی بر روی گوشی تلفن همراه را فراهم می‌کند، رونمایی خواهد شد.

کاهش ۳۱ هزار اعزام و بدرقه زندانیان با اجرای دادرسی الکترونیک

وی با اشاره به سیاست قوه قضائیه برای کاهش اعزام و بدرقه زندانیان به محاکم قضائی در ایام شیوع کرونا، از افزایش قابل توجه دادرسی الکترونیک بین زندان و محاکم قضائی خبر داد و یکی از دستاوردهای این اقدام را کاهش ۳۱ هزار اعزام و بدرقه زندانیان عنوان کرد.

زارع‎پور خاطر نشان کرد: با ابلاغ رئیس کل دادگستری استان تهران از ابتدای هفته تمامی اعزام و بدرقه‌های استان تهران که بخش قابل توجهی از اعزام و بدرقه‌های کل کشور را به خود اختصاص می‌داد، تنها از طریق دادرسی الکترونیک امکانپذیر خواهد بود که رئیس قوه قضائیه با تقدیر از این اقدام به رؤسای دادگستری‌های استان‌ها تأکید کرد در ایام کرونا از این ظرفیت برای کاهش تردد زندانیان و صیانت از آنها در برابر مخاطرات بیماری کرونا استفاده کنند.

  • منبع خبر : قوه قضائیه