سخنگوی دولت گفت: ما آماده‌ایم همه زندانیان را بین ایران و آمریکا تبادل کنیم و اگر تاکنون این اتفاق تا الان نیفتاده به خاطر عدم آمادگی دولت آمریکا بوده است.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از خبرنگار مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: در ابتدا شهادت امام موسی کاظم(ع) را تسلیت عرض می کنم. سختی هاو مشکلاتی که آن امام بزرگوار در طول زندگی خود کشیدند، برای همه می تواند نمونه بارزی از درس صبر، استقامت و مبارزه باشد. امام موسی کاظم (ع) نشان دادند که در سخت‌ترین شرایط می توان مقاوم بود و تحث تاثیر قرار نگرفت بلکه بر دشمنان هم تاثیر گذاشت و مقاومت آنها را شکست. انشاء الله همه ما بتوانیم سیره زندگی ائمه در زندگی شخصی و اجتماعی خود جاری کنیم.

ربیعی در ادامه با اشاره به مساله برجام گفت: در روزهای گذشته، روابط خارجی ایران، یکی از مهمترین مقاطع تاریخ سیاسی ما را پشت سر گذاشت و موضوع برجام در کانون تماس‌های مفید و سازنده ی بین المللی رییس جمهور و برخی همتایانش درباره برجام بود.

وی افزود: بدون شک برجام بزرگترین اتفاق سیاسی در دهه های اخیر و یک دستاورد ملی بوده که هرچند به دلیل آنکه دیوانه ای سنگی به چاه انداخت؛ از برجام خارج شد و انتفاع مردم ما از لغو تحریم ها را به تعویق انداخت اما اطمینان داریم که بزودی این اختلال به پایان خواهد رسید و دولت آمریکا به راه درستی که آن را ترک کرده بازخواهد گشت.

سخنگوی دولت تاکید کرد: برجام، نقطه‌ عطفی در تاریخ صلح جویی و تدبیر ایران است؛ جایی که با سرافزاری، عزت و حفظ تمامیت ارضی ایران و ضمن نگه داشتن دستاوردهای صنعت صلح آمیز هسته ای برای پایان دادن به تحریم های چندجانبه و مستظهر به قطعنامه های شورای امنیت اقدام کرد.

ربیعی تاکید کرد: بدون این نتایج و دستاوردها نه ما در موضع برتر اخلاقی و حقوقی بعد از خروج آمریکا از برجام قرار می گرفتیم و نه امروز می توانستیم با تکیه بر قطعنامه شورای امنیت ملل متحد از حقوق مردم ایران در لغو تحریم های غیرقانونی دفاع کنیم.

وی ادامه داد: در تداوم این تلاش ها و در نتیجه رایزنی‌های وزارت امور خارجه، خوشبختانه قطعنامه جدیدی که قرار بود علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی به تصویب برسد، کنار گذاشته شد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: امروز کشورهای زیادی با حسن نیت در حال تلاش برای احیای برجام هستند. اطمینان داریم که در آینده ای نزدیک این هدف محقق خواهد شد چون تنها راهی است که تامین کننده صلح در جهان و تضمین کننده منافع همه کشورهاست. برجام، یک مصوبه قانونی بین‌المللی است و آمریکا  چاره‌ای جز تن دادن به قانون ندارد.

ربیعی اظهار کرد: از همین جا مجددا به کاخ سفید توصیه می‌کنیم همان طور که رئیس جمهور قبلی آمریکا به یک‌باره از برجام خارج شد، بی قید و شرط به برجام بازگردند و بیشتر از این، راه را برای دیپلماسی سخت و پیچیده نکنند.

وی تاکید کرد: باید یادآوری کنم که در ۴ سال گذشته ما راه دپپلماسی را باز نگه داشتیم نه آنها و امروز کسی که باید اولین قدم را در راه دیپلماسی بردارد آنها هستند نه ما.

سخنگوی دولت در ادامه به مصوبات شورای هماهنگی سران قوا اشاره کرد و گفت: دیروز عصر جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تشکیل شد. در این جلسه پس از بحث پیرامون مسائل اقتصادی کشور و مشکلات و هماهنگی‌های مورد نیاز بین قوا،  مقابله و برنامه ریزی با وضعیت اقتصادی که به سبب تحریم‌های ظالمانه به وجود آمده، مورد بحث قرار گرفت.

ربیعی گفت: رئیس‌جمهور در این جلسه بر تلاش هماهنگ سه قوه و همه نهادها در جهت کم کردن فشار اقتصادی بر زندگی مردم تاکید داشتند. همچنین رییس جمهور بر ایجاد زمینه سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در داخل و تمهید شرایطی اطمینان آور برای سرمایه گذاری در ایران و تسهیل و حمایت از سرمایه گذاری آنها تاکید کردند.

وی تصریح کرد: در ادامه موضوعات دیگری مورد بحث قرار گرفت که در یک مورد در خصوص تنظیم بازار ارز اختیارات بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز و حمایت از صادرات کنندگان غیرنفتی مطرح و جمع بندی شد.

سخنگوی دولت گفت: همچنین بخشودگی جرائم بدهی واحدهای تولیدی در سال ۹۹ به سازمان تامین اجتماعی، مشروط به حفظ اشتغال مورد تاکید قرار گرفت.

ربیعی گفت: شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به سازمان برنامه اجازه داد تا ۱۳ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی مصرف نشده قانون بودجه ۱۳۹۹ را در اختیار طلبکاران دولت و پیمانکاران قرار دهد. این تصمیم موجب سرعت بخشیدن بیشتر به طرح های عمرانی خواهد شد.

ربیعی در ادامه در رابطه با مصوبات مهم دولت بیان کرد: یکی از خواسته های جامعه فرهنگی و آموزش و پرورش کشور لایحه نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان تصویب و برای سیر مراحل قانونی به مجلس ارائه شد.

وی ادامه داد: در جلسه یکشنبه گذشته لایحه نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان به تصویب دولت رسید.  همچنین دولت در یک مصوبه دیگر تصمیمی مرتبط با توسعه منطقه ای و ایجاد اشتغال پایدار را اتخاذ کرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: آیین نامه احداث واحدهای میان دستی و پایین دستی پتروشیمی با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای انتقال پروپلین داخلی به مناطق مختلف کشور با رویکرد آمایش سرزمینی به تصویب رسید.

ربیعی ادامه داد: این طرح موجب رونق در بسیاری از مناطق کشور و ایجاد اشتغال پایدار خواهد شد. همچنین کاهش واردات مشتقات پروپلین را نیز به دنبال داشته است. شرکت ملی صنایع پتروشیمی از محل منابع داخلی برای احداث زیرساختها و تاسیسات سرمایه گذاری خواهد کرد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در مصوبه دیگری ۴۵ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای انتقال خط آبرسانی از نهند به تبریز و حفر ۳۰ حلقه چاه در نهند و افزایش ظرفیت آبرسانی زرینه رود به تبریز اختصاص یافت و در تصمیم دیگری دولت آیین نامه ایجاد و ساماندگی و نظارت بر سالن های فیلم را تصویب کرد.

ربیعی اضافه کرد: بنابراین تصمیم وزارت راه و شهرسازی با معرفی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی زمین مناسب در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد. در بخش دیگری از این مصوبه قیمت بلیط سینماها به پیشنهاد انجمن سینماداران و تهیه کنندگان و توسط سازمان امور سینمایی تعیین می شود.

وی با بیان اینکه  براساس مصوبات روز چهارشنبه دولت موانع توسعه مشارکت کارگران و کارفرمایان در تشکل ها و انجمن ها را مرتفع نمود، گفت: آیین چگونگی تشکیل و حدود و وظایف و اختیارات نحوه عملکرد انجمن های صنفی و کانون های مربوطه تصویب شد.
این آیین نامه براساس خواست کارگاران و کارفرمایان برای تسهیل در فعالیت شان در دستور کار دولت قرار گرفته بود.

سخنگوی دولت ضمن گرامیداشت بزرگداشت شهدا، عنوان کرد: در آستانه روز بزرگداشت شهدا قرار داریم. ما نیازمند منش، روش، جاری و ساری شدن روح ایثار، فداکاری و از خود گذشتی برای کشور هستیم. این شهدا در پرتو خداجویی تن و هستی را برای دفاع از تمامیت ارضی و زندگی مردم، آرامش و رفاه جامعه جان به جان آفرین تقدیم کردند.

ربیعی افزود: دولت با اعتقاد به این تعبیر پرمعنا و غنی امام راحل که خانواده شهدا چشم و چراغ به ملت هستند. از ابتدای دولت یازدهم در اولین اقدام احکام بر زمین مانده در مورد ایثارگران را در دستور کار خود قرار داد.

وی تصریح کرد: قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به عنوان یک مطالبه توسط رئیس جمهور ابلاغ و در حال حاضر بیشتر از ۸۰ درصد مواد و احکام قانون مذکور به مرحله اجرا رسیده است. از سویی دیگر اجرای احکام ایثارگران در برنامه ششم توسعه نیز آغاز شده و بخشی از آیین نامه های اجرایی آن نیز برای تصویب به هیات وزیران ارسال شده است.

ربیعی گفت: بنیاد شهید همچنین با تلاش مستمر و مساعدت دولت توانسته نزدیک به ۱۴ هزار  تومان از معوقات ایثارگران و بخشی از مطالبات بیمه تکمیلی این عزیزان را در دو مقطع تامین و پرداخت کند. همچنین از خرداد سال ۱۳۹۹ و با رویکرد حل مشکل مسکن و اشتغال ایثارگران تامین زمین برای مسکن ۶۴ هزار و ۵۲۳ ایثارگر و تامین اشتغال برای ۵۱ هزار و ۲۰۵ ایثارگر انجام شده است.

وی اضافه کرد: لازم به ذکر است از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸ تعداد ۳۷ هزار و ۸۰۶ زمین مسکن به ایثارگران واگذار شده است و این در حالیست که از خرداد لغایت آذر ۱۳۹۹ با رشد ۶۶ درصدی روبرو بوده است. امسال نیز به مناسبت ۲۲ اسفند از ۲۴ طرح و پروژه واگذاری زمین و مسکن در ۲۱ استان بهره برداری خواهد شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: افتتاح ۱۹ طرح تولیدی، کشاورزی، صنعتی و دامپروری و اجرای ۸ طرح توانبخشی و درمانی و افزایش تخت های بیمارستانی در بیمارستانهای خاتم الانبیاء تهران، فجر تبریز، بوشهر و مشهد از دیگر برنامه های دولت در این روز خواهد بود.

ربیعی ضمن تبریک مبعث پیامبر اکرم (ص) عنوان کرد: بعثت نور، عید توحید و عید تفکر و تعقل، روز شکست طاق ظلم و پایان بردگی ها و طنین آزادی را به همه مسلمانان و موحدان و آزادگان جهان تبریک می گوییم. بعثت فرصتی است گران‌بها که در فلسفه اصلی آن یعنی «تکمیل واتمام مکارم اخلاقی» تامل بیشتری بکنیم.

وی خاطرنشان کرد: پیامبر مکرم می فرماید برای تکمیل و تمام کردن مکارم اخلاق مبعوث شده ام. ما به پیروی از آن پیامبر نیازمندیم تا براساس آموزه های الهی پیامبر، رحمت، عدالت، تواضع و مکرمت را رهنمون خود سازیم. مدارا و اخلاق بیش از هر دوره ای نیاز جامعه امروز ماست. ملت ما در این ایام با توجه به تلاقی عید مبعث و عید نوروز، یک رستاخیر جان و روح و رستاخیر طبیعت مضاعف را زندگی می کنند.

سخنگوی دولت ادامه داد: از پس آن ساله ای سخت زمستانی که جنگ اقتصادی پر شدت آمریکا بر ما تحمیل کرد، ما به یمن مقاومت ملی وارد سالهای نوروزی خواهیم شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی اظهارات برخی از مقامات آمریکا درباره برجام و نبود اراده برای لغو تحریم‌ها، گفت: اگر این مواضع طرف آمریکایی برای مصرف داخلی آمریکاست درباره آن نظری نداریم اما اگر مواضع سیاست خارجی دولت جدید آمریکاست، از نظر ما اشتباه و ناشی از مشورت‌های گمراه کننده است.

ربیعی افزود: آمریکا در موضعی نیست که برای انجام تعهدات بین المللی خود شرط تعیین کند. برخلاف آمریکا که از بازگشت به برجام طفره می‌رود، ایران آماده است که هرچه سریعتر و همگام با دیگر اعضای برجام و آمریکا به همه تعهداتش عمل کند. مطابق سیاست ابلاغ شده و قطعی مقام معظم رهبری، تنها راه احیای برجام لغو تحریم‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به انجام کامل تعهداتشان است.

وی ادامه داد: اگر آمریکا به راهی غیر از این می‌اندیشد، تنها زمان ارزشمندی را تلف می‌کند که می تواند منافع دو کشور را به جلو ببرد البته در نهایت فکر می کنم که در آینده نزدیک دولت آمریکا توانایی تشخیص سیاست درست را بدست خواهد آورد.

آماده تبادل زندانیان با آمریکا هستیم

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون توافق احتمالی با آمریکا در مورد برجام و تبادل زندانیان گفت: مواضع ما درباره احیای برجام تغییری نکرده و همچنان معتقدیم که آمریکا از برجام خارج شده و ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

ربیعی تاکید کرد: اقدامات جبرانی ایران در کاهش تعهدات مطابق نص برجام و در پاسخ به ناتوانی سایر طرف‌ها از انجام تعهداتشان است. این اقدامات به سرعت برگشت پذیر هستند. هر زمان آمریکا تصمیم بگیرد که با لغو تحریم‌ها به وظایف قانونی خود مطابق قطعنامه و توافق برجام عمل کند، خواهد دید که ما هم به سرعت به همه تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

وی افزود: ما از هر ابتکار دیپلماتیکی که بتواند این روند را تسریع کند استقبال می کنیم. اولا جامعه بین المللی و سپس ایرانیان منتظرند تا شعار دولت آمریکا یعنی «بازگشت آمریکا به جهان» را با بازگشت آمریکا به برجام ارزیابی کند. برجام هسته اصلی چیزی است که دور یک میز خواهیم نشست. سخن گفتن بیش از برجام، از سوی کسی که به تعهداتش عمل نکرده، حرفی نادرست است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه درباره تبادل زندانیان نکته تازه‌ای وجود ندارد، گفت: قبلا هم موضع ایران را وزیر امور خارجه بیان کرده‌اند، همه زندانیان را آماده‌ایم تبادل کنیم. اگر هم تاکنون این اتفاق تا الان نیفتاده به خاطر عدم آمادگی دولت آمریکا بوده است.

ربیعی اظهار کرد: دو طرف می‌توانند در این زمینه تصمیم بگیرند. ما ایرانیان متعددی در سراسر جهان داریم که به دستور آمریکا زندانی شدند. ما می‌توانیم به یکباره در مورد همه زندانیان گفتگو کرده و مشکل را حل کنیم.

سخنگوی دولت در خصوص آخرین وضعیت آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق  و سازوکار آن گفت: اخیرا رئیس کل بانک مرکزی جلسات متعددی را با مقامات عراقی و بانک مرکزی عراق برگزار کرده است و سازو کارهای مناسب استفاده از منابع موجود که دولت آمریکا مانع برداشت این منابع بود را با طرف های عراقی تفاهم کرده است. مقرر شده است این منابع با توجه به مصارف و نیازهای کشور مورد استفاده قرار گیرد.

ربیعی اظهار کرد: دولت جدید آمریکا فشارهای بی‌رحمانه دولت ترامپ علیه دستیابی ایران به منابع دارایی‌های خود در سایر کشورها را کاسته است و برخی مقامات این کشورها اطلاع داده‌اند که مانعی برای دادن منابع ارزی ایران ندارند.

وی افزود: ما این اقدامات از سوی آمریکا را ناکافی می‌دانیم. دولت ایران بدون تردید تلاش خواهد کرد تا آخرین سنت از حقوق ملت ایران را آزاد کند. ما باید بتوانیم همانند همه کشورها آزادانه تجارت کند و به منابع مالی خود دست یابیم. کاستن از فشارهای ترامپی یک گام محسوب می‌شود اما این اصلا در حد انتظارات جامعه ایران نیست.

سخنگوی دولت گفت: ما نیازمند این هستیم که سالانه ۱۰ میلیارد دلار کالای اساسی و دارو را وارد کنیم و اولویت ما هم کالای اساسی و دارو است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که اخیرا جهانگیری گفته فردی ادعا می‌کرده که می‌تواند روزانه ۲ میلیون بشکه نفت بفروشد اما در نهایت نتوانسته است، توضیحی در این خصوص بفرمائیدف گفت: از آغاز تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران ادعاهای زیادی علیه دولت شنیدیم. دولت و وزارت نفت را متهم می‌کردند که مخصوصا تحریم های نفتی را دور نمی زند یا عده‌ای می‌گفتند دولت توان دور زدن تحریم را ندارد.

ربیعی تاکید کرد: در چند سال اخیر فضای روانی کشور مملو است از این اتهامات بی‌اساس و نگرانی‌آور از سوی کسانی که هیچ‌گاه از حرفهای‌شان، هیچکس حساب‌کشی نمی‌کند.

وی افزود: این ادعاها که اغلب از جانب مخالفان سیاسی دولت مطرح می‌شد کار را به جایی رساند که عده‌ای ادعا کنند اگر نفت به آنها داده شود توان دور زدن تحریم و فروش نفت را دارند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: عده‌ای هم نزد مقام های عالیرتبه کشور این ادعاهای عجیب را مطرح کردند. استراتژی دولت و آقای زنگنه اتخاذ کرد این بود که اعلام کرد هرکس مدعی است می‌تواند نفت بفروشد بیاید و قرارداد ببندد و هر میزان نفت که می‌خواهد ببرد. پس از این اعلام آمادگی وزارت نفت، مدعیان یکی پس از دیگری جا زدند.

ربیعی گفت: در این میان معلوم شد که این افراد یا بدون محاسبه و با دانش کم ادعا می‌کردند یا تحریک شده توسط رابط‌هایی که به قصد فریب و شناسایی کانال‌های فروش نفت ایران به میدان آمده بودند. یکبار آقای زنگنه می‌گفت بر اساس همین ادعاها من به میلیون‌ها بشکه نفت مجوز دادم، اما فروش یک بشکه نفت هم اتفاق نیفتاد.

وی ادامه داد: تمام این‌ها در حالی بود که وزارت نفت با حوصله و درایت مشغول ایجاد و شناسایی کانال‌های جدید فروش نفت بود که این تلاش‌ها به ثمر نشست و دولت موفق شد علاوه بر فروش نفت اجازه ندهد حتی یک دلار از پول نفت ناپدید شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این همان اتفاقی است که در زمان برخی مدعیان دور زدن تحریم‌ها روی داد. ما به یاد داریم که در آن زمان تحریم‌ها را دور می‌زدند و چقدر منابع مالی مردم به هدر رفت. هنوز هم دادگاههای ما درگیر پرونده های پیچیده هستند. ما با قاطعیت تمام اعلام می کنیم که هیچ یک از مدعیان دور زدن تحریم نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند و تمام عملیات فروش نفت در شرایط تحریمی توسط دولت و وزارت نفت صورت گرفت و افراد رانت‌خوار نفتی که امروز درگیر فرآیندهای قضایی هستند هم باز تولید نشدند.