انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی مطرح کرد: پایین آمدن بی‌سابقه آستانه تحمل مدیران نسبت به کوچک‌ترین نقد، اعتراض و انعکاس، راه را بر اصلاح امور و تعالی مجموعه‌ها خواهد بست.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، در بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری مهر در تبریز قرار گرفت، آمده است:

سالی که ما رفت، سالی بود همراه دغدغه‌های کوچک و بزرگ، سختی‌های غریب و از دست دادن‌های بسیار. سالی همراه با مجاهدت اقشار مختلف، سال ایستادگی و همراهی برای خلق حماسه‌ای دیگر.

در کنار تمام از خود گذشتگی کادر درمان و تلاشگران بخش‌های مرتبط با سلامت مردم و جامعه، در این سال شاهد تلاش مضاعف اهالی رسانه برای پوشش این مجاهدت‌ها نیز بودیم. اتفاقی که به همراهی جامعه با تحولات این عرصه منجر شده و امکان اثربخشی تلاش‌های صورت گرفته را دوچندان ساخته است.

در چنین فضایی با پیچیدگی‌های بسیار آغشته به ویروس کرونا، نیازمند تعامل و همراهی هر چه بیشتر نهادها و متولیان با اهالی رسانه به عنوان چشمان بینای جامعه و سرمنشا توسعه پایدار میهن هستیم. اتفاقی که متأسفانه شاهد روندی مثبت نیست و به شکل مستمر شاهد رخدادهای تأسف برانگیز در رابطه با آن هستیم.

این امر کاملاً مخالف مصوبات صریح کشوری در رابطه با عمل به “آئین‌نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات” و مانع کسب اطلاع مردم با عنوان ولی‌نعمت و صاحب این امور است و مقاومت مدیران در خصوص جای سوال دارد.

مایه تعجب است که متولیان امور در جایگاه‌های مختلف، از اهالی رسانه دوری جسته و نه تنها برگزاری نشست‌های شفاف رسانه‌ای شأن، سالی یکبار هم ممکن نمی‌شود، خود را مسئول پاسخگویی به اهالی خبر و رسانه نیز ندانسته و با اهتمام به تشدید بی‌خبری، مدعی کار خالصانه هستند.

در عین حال، پایین آمدن بی‌سابقه آستانه تحمل مدیران نسبت به کوچک‌ترین نقد و اعتراض و انعکاسی، راه را بر اصلاح امور و تعالی مجموعه‌ها خواهد بست.

همچنین در کنار عدم همراهی برخی متولیان با رسانه‌ها، استمرار شکایت از رسانه‌ها به جهت انتشار هر سخن و کلام و تصویری که مقبول نظرشان نیافتد، راه را بر شفافیت امور می‌بندد و فضایی ایجاد می‌کند که ثمره‌ی جز پشیمانی ندارد. تکرار متأثر کننده انواع شکایات ریز و درشت از اهالی رسانه استان در مدت سال سخت کرونایی، علاوه بر ایجاد خستگی روحی، موجب استهلاک امر اطلاع رسانی و همچنین تأثیر نامحسوس بر روند اطلاع رسانی صحیح و به هنگام خواهد بود.

اتفاقی که در صورت استمرار، موجب لطمه به دامنه‌های شفافیت شده و دود آن در نهایت در چشم جامعه فرو خواهد رفت.

در نهایت با یادآور ساختن تلاش بی‌دریغ اهالی رسانه که همگام با مدافعان سلامت، در جایگاه “مدافعان آگاهی” جان شیرین را کف دست در طبق اخلاص گذاشته و در خطوط مقدم مبارزه با کرونا، به اطلاع رسانی و آگاه سازی مبادرت ورزیده‌اند، سختی کار و تلاش این همکاران را یاد آور می‌شویم.

شمار شهدای خانواده رسانه در سراسر کشور، و همچنین ابتلای بسیاری از همکاران رسانه‌ای در استان به ویروس کرونا، جان‌مایه ای می‌خواهد از جنس ایثار.

به حرمت این تلاش خالصانه، راه اهالی رسانه را اگر هموار نمی‌کنیم، حداقل صعب‌العبورتر از چیزی که هست، نکنیم.

سال جدید، برای همه ما سالی سرشار از تلاش و مجاهدت مستمر خواهد بود. برای همه مایی که دانایی و آگاهی را رسالت خود می‌دانیم. امید که با یاری حق جل جلاله، دلسوزان و صاحب نظران و شهروندان نیک اندیش، سال ۱۴۰۰ را با کوله باری از برکت و خاطرات خوب به انتها برسانیم.