شهادت شیخ نمر باقر النمر توسط رژیم آل سعود واکنش های متعددی از طرف شخصیت های مختلف سیاسی جهان را در پی داشت. شرح آنلاین: رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در جلسه درس خارج فقه، جنایت بزرگ عربستان سعودی در به شهادت رساندن عالم مؤمن و مظلوم، شیخ نمر باقر النمر را به شدت […]

شهادت شیخ نمر باقر النمر توسط رژیم آل سعود واکنش های متعددی از طرف شخصیت های مختلف سیاسی جهان را در پی داشت.

شرح آنلاین: رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در جلسه درس خارج فقه، جنایت بزرگ عربستان سعودی در به شهادت رساندن عالم مؤمن و مظلوم، شیخ نمر باقر النمر را به شدت محکوم کردند و با تأکید بر لزوم احساس مسئولیت دنیا در قبال این جنایت و جنایات مشابه سعودی در یمن و بحرین، خاطرنشان کردند: بدون تردید خون به ناحق ریخته این شهید مظلوم به سرعت اثر خواهد کرد و دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت.

حضرت آیت الله خامنه‌ای گفتند: این عالمِ مظلوم نه مردم را به حرکت مسلحانه تشویق می‌کرد و نه به صورت پنهانی اقدام به توطئه کرده بود، بلکه تنها کار او، انتقاد علنی و امر به معروف و نهی از منکرِ برخاسته از تعصب و غیرت دینی بود.

رهبر انقلاب، شهادت شیخ نمر و ریختن به ناحق خون او را خطای سیاسی دولت سعودی خواندند و افزودند: خداوند متعال از خون بی‌گناه نمی‌گذرد و خون به ناحق ریخته، بسیارسریع دامان سیاستمداران و مجریان این رژیم را خواهد گرفت.

ایشان با انتقاد شدید از سکوت مدعیان آزادی، دموکراسی و حقوق بشر و حمایت آنان از رژیم سعودی که خون بی‌گناه را تنها به خاطر انتقاد و اعتراض به زمین‎ می‌ریزد، تأکید کردند: جهان اسلام و همه دنیا باید نسبت به این قضیه احساس مسئولیت کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای آزار و شکنجه مردم بحرین توسط نظامیان سعودی و تخریب مساجد و خانه‌های آنان و همچنین بیش از ۱۰ ماه بمباران مردم یمن را نمونه‌های دیگری از جنایات رژیم سعودی خواندند و تأکید کردند: کسانی که صادقانه به سرنوشت بشریت و سرنوشت حقوق بشر و عدالت علاقه‌مند هستند، باید این قضایا را دنبال کنند و نباید نسبت به این وضعیت بی‌تفاوت باشند.

رهبر انقلاب همچنین افزودند: یقیناً شهید شیخ نمر مورد تفضل خداوند خواهد بود و بدون شک دست انتقام الهی گریبان ظالمانی را که به جان او تعدّی کردند خواهد گرفت و این همان چیزی است که مایه تسلّی است.

واکنش دبیر کل سازمان ملل

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل هم در واکنش به اعدام رهبر شیعیان عربستان توسط آل‌سعود طی بیانیه ای اعلام کرد که آقای بان‌کی‌مون به شدت از این موضوع وحشت‌زده شده است.

در این بیانیه آمده است: «شیخ النمر و تعدادی دیگر از زندانیان دیگر اعدام شدند؛‌ کسانی که پس از دادگاه‌هایی که سوالات جدی درباره ماهیت اتهام‌ها و منصفانه بودن فرایند محاکمه انها وجود دارد، مجرم شناخته شدند».

در ادامه بیانیه هم تاکید شد: «دبیرکل، ‌چندین بار موضوع شیخ النمر را با رهبری پادشاهی سعودی  در میان گذاشته و با او صحبت کرده بود. دبیر کل درخواست قوی خود علیه حکم اعدام را تکرار می‌کند. او به جنبش در حال گسترش در جامعه بین‌المللی برای لغو مجازات اعدام اشاره می‌کند و از عربستان سعودی می‌خواهد همه مجازات‌های اعدام را در پادشاهی را به مجازات‌های دیگر تبدیل کند».

واکنش آمریکا به اعدام شیخ نمر

جان کری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای تنها به ابراز نگرانی از اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته عربستانی پرداخت و هشدار داد که احتمال دارد این اقدام عربستان منجر به افزایش بحران‌های طایفه ای شود.

به گزارش المنار، وی در موضعی فریبنده از رژیم سعودی خواست که اجازه بیان نظرات به شیوه های صلح آمیز را بدهد و به حقوق بشر احترام گذاشته و از آن محافظت کند.

عربستان سعودی روز شنبه(دیروز) اعلام کرد که ۴۷ نفر را به اتهام ارتکاب به جرایم تروریستی اعدام کرد. با نگاه به افراد اعدام شده مشخص شد که آیت‌الله نمر النمر رهبر شیعیان عربستانی نیز توسط آل سعود اعدام شد.

آل سعود سه مبارز شیعی دیگر به‌نام‌های علی سعید الربح، محمد علی عبدالکریم الصویلم و محمد فیصل محمد الشیوخ را به شهادت رسانده است.

شیخ نمر باقر النمر متولد ۱۹۵۹ یکی از مراجع شیعه عربستان سعودی بود که در سوریه و حوزه علمیه قم تحصیل کرده و از فعالان حقوق بشر عربستان بود که در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۲ بازداشت و در روز چهارشنبه ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ دادگاه جنایی آن کشور به دلیل اقدام علیه امنیت ملی و محاربه، به «اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی» محکوم شد.وی دیروز برابر با  ۲ ژانویه ۲۰۱۶ توسط جلادان عربستان به شهادت رسید.