تحلیل روزنامه یدیعوت آحارونوت از ماجرای بازداشت و آزاد شدن تفنگداران آمریکایی این است که این سپاه بود که حرف آخر را در این ماجرا زد و ایران توانست آمریکا را تحقیر کند.   شرح آنلاین: روزنامه «یدیعوت آحارونوت» در گزارشی به تحلیل ماجرای بازداشت و رهاسازی ۱۰ تفنگدار آمریکایی از سوی سپاه پاسداران پرداخت […]

تحلیل روزنامه یدیعوت آحارونوت از ماجرای بازداشت و آزاد شدن تفنگداران آمریکایی این است که این سپاه بود که حرف آخر را در این ماجرا زد و ایران توانست آمریکا را تحقیر کند.

 

شرح آنلاین: روزنامه «یدیعوت آحارونوت» در گزارشی به تحلیل ماجرای بازداشت و رهاسازی ۱۰ تفنگدار آمریکایی از سوی سپاه پاسداران پرداخت و نوشت: اقدام ایران در توقیف قایق‌های آمریکایی در خلیج فارس، از دیدگاه نظامی، یک حادثه ناچیز بود.

اما این حادثه کوچک، نتایج سیاسی دارد که باید مدنظر قرار گیرد؛ به ویژه در اسرائیل. در این گزارش آمده، نخست، پاسخ واشنگتن به این ماجرا این واقعیت را تصدیق کرد که اوباما و دولت او اجازه نمی‌دهند هیچ چیز مانع مسیر اجرای توافق هسته‌ای با ایران شود.

چند روز دیگر، بعد از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تایید پایبندی ایران به همه تعهداتش، توافق هسته‌ای به مرحله حساسی می‌رسد؛ توافقی که رفع تحریم‌های غرب علیه ایران را ممکن می‌سازد، در حالی که این کشور، هنوز به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد.

این گزارش افزود، هیچ چیز بهتر از لغو تحریم‌ها، در راستای منافع ملی ایران نیست. مانند انسان که به اکسیژن نیاز دارد، ایران به لغو تحریم نیاز دارد و کاملا منطقی است که فرض کنیم، تهران کاری انجام نمی‌دهد که باعث توقف اجرای توافق و رابطه‌اش با آمریکا شود.

اما باراک اوباما به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویی این اوست که به لغو تحریم‌ها نیازمند است، نه ایران. یدیعوت آحارونوت نوشت: حدود دو هفته قبل، ایرانی‌ها موشک‌های بالستیکی را آزمایش کردند که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای بود. منع انجام چنین آزمایش‌هایی بخشی از تصمیم شورای امنیت سازمان ملل است که به توافق هسته‌ای وجهه قانونی بخشید. اما ایران توجهی به سازمان ملل و قدرت‌های جهانی نداشت. نه تنها این آزمایش را انجام داد، بلکه یک تونل زیرزمینی را نیز نشان داد که موشک‌های بالستیک دوربرد را در آنها ذخیره کرده بود.

این روزنامه اسرائیلی در ادامه آورده است، این، نقض تصمیم سازمان ملل است.

دولت اوباما نیز فهرستی از تحریم‌ها آماده کرده است اما رئیس‌جمهور خود به شورای امنیت ملی آمریکا، وزارت دفاع و پنتاگون دستور داده است، این پروسه را متوقف کنند که «خدایی نکرده» اتفاقی برای توافق هسته‌ای رخ ندهد. این به خودی خود نشانه خوبی برای ما نیست زیرا به این معناست که آمریکا نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران را نادیده خواهد گرفت. یدیعوت آحارونوت در بخشی از مطلب خود نوشته، این قایق‌های کوچک و تندرو سپاه پاسدارن جمهوری اسلامی ایران بودند که قایق‌های گشتی آمریکایی را متوقف کردند.آنها فرصت را برای تصویربرداری از ملوانان آمریکایی در حالتی تحقیرکننده از دست ندادند و خواستار عذرخواهی آمریکا به عنوان شرط آزادی این ملوانان شدند. د

ر این گزارش آمده، جان کری وزیر خارجه آمریکا به خاطر سپری کردن خدمت نظامی در ویتنام به عنوان افسر قایق‌های گشتی، به خوبی از آنچه رخ داده بود، آگاه بود. با این حال، او پذیرفت که قایق‌های آمریکایی وارد آب‌های سرزمینی ایران شده‌اند. چنین سخنی نوعی عذرخواهی و پذیرفتن اشتباه از سوی آمریکاست.

بر اساس این گزارش، کری ابراز امیدواری کرد همه از این ماجرا راضی بیرون بیایند. اما این سپاه پاسداران بود که حرف آخر را زد. آنها فیلم تفنگداران تحقیرشده آمریکایی و اسیرکنندگان آنها را که رفتاری انسانی با ملوانان داشتند، نشان دادند و به این طریق سپاه با یک تیر دو نشان زد.