سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفت:​ گفتگوهای ایران با طالبان با هماهنگی و اطلاع دولت افغانستان صورت گرفته است .

به گزارش شرح آنلاین به نقل از صدا و سیما،  کیوان خسروی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در گفتگوهایی که پیشتر صورت گرفت به نزدیک شدن دیدگاه‌های طرف‌های مختلف در افغانستان کمک شد.

وی گفت: گفتگوها با طالبان در تهران ادامه خواهد یافت و به زودی در این باره اطلاع رسانی خواهیم کرد.

سخنگوی دبیر خانه شورای عالی امنیت ملی افزود:​ کشورهایی که خود ایجاد کننده این گروه‌ها بودند الان صحنه گردان شده اند و مدعی ارتباط با آن‌ها و مدیریت این گروه‌ها هستند.

خسروی با اشاره به سفر یک روزه دبیر شورای عالی امنیت ملی به افغانستان گفت: در این سفر در دیدار با مسئولان و شخصیت‌های سیاسی افغانستان درباره امنیت و روند صلح در افغانستان بحث و تبادل نظر شد.

وی افزود: مسئولان افغانستان، چون تاکنون نشانه‌ای از خروج نظامیان آمریکایی را از کشورشان ندیده اند واکنش خاصی نشان نداده اند.

سخنگوی دبیر خانه شورای عالی امنیت ملی گفت: ما خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را فرصتی برای تقویت ارتش و امنیت ملی این کشور می‌دانیم.

ابوالفضل زهره وند سفیر اسبق ایران در افغانستان هم در این برنامه گفت: بعید است موضوع خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان صادقانه باشد.

وی افزود: نیرویی که با هدف اخراج طالبان از افغانستان وارد این کشور شده بود هم اکنون در صدد مذاکره با آن‌ها بر می‌آید.

سفیر اسبق ایران در افغانستان گفت: بیرون کشیدن بخشی از نظامیان آمریکایی از افغاستان در چارچوب حضور نظامیان آمریکایی در منطقه است.

زهره وند افزود: حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان اهداف زیادی دارد که از جمله آن‌ها مهار ایران، روسیه و چین و حفظ سلطه یک جانبه گرایانه آمریکایی‌ها در منطقه است.

فدا حسین مالکی سفیر اسبق ایران در افغانستان هم در این برنامه گفت: ریشه تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از افغانستان در عراق و سوریه است.

کیومرث یزدان پناه کارشناس مسائل غرب آسیا هم در این برنامه گفت: آمریکا دو هزار نفر از نیروهای داعش را به افغانستان انتقال داده است.

وی افزود: طالبان در ۶۰ درصد افغانستان نفوذ دارد و تلفیق داعش و طالبان در این کشور معضل بزرگی برای آمریکایی‌ها خواهد بود.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: آمریکایی‌ها دریافتند که کارشان در انتقال نیروهای داعش به افغانستان اشتباه بوده است.

وی افزود: آمریکایی‌ها هیچ گاه افغانستان را ترک نخواهند کرد و به جا به جایی نیروهایشان در منطقه اکتفا می‌کنند.

یزدان پناه گفت: آمریکا با زیر سوال بردن دولت افغانستان می‌خواهد ثبات در این کشور و منطقه را به تاخیر بیندازد.

کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: آنچه مد نظر جمهوری اسلامی ایران است گفتگو با طالبان میانه رو است.