جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، (شرح آنلاین) - رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از تولید نزدیک ۱۵ هزار تن انواع آبزی در استان خبر داد.

رسول جلیلی ظهر یکشنبه در دیدار نوروزی با کارکنان و مدیران شیلات و آبزیان آذربایجان غربی بر ضرورت افزایش فرهنگ مصرف آبزیان در جامعه تاکید کرد و افزود: باید به منظور اصلاح الگوی مصرف و افزایش سرانه مصرف آبزیان در جهت ارتقای سلامت مردم و همچنین افزایش تولید آبزیان در استان اقدامات موثرتری انجام داد.

وی با بیان اینکه با توجه به بالا بودن قیمت برخی از اقلام پروتئینی، جایگزینی مصرف ماهی بر سر سفره مردم، می‌تواند در افزایش سرانه مصرف این محصول در جامعه تأثیر گذار باشد اظهار داشت: با توجه به وضعیت اقلیمی و جغرافیایی آذربایجان غربی با تولید ۱۴ هزار و ۷۰۰ تن انواع آبزیان پیشرو در تولید انواع آبزیان است.

جلیلی با بیان اینکه پرورش آرتمیا توجیه اقتصادی دارد و می‌تواند به عنوان فرصت سرمایه گذاری در استان مطرح شود، خاطر نشان کرد: باید مزارع الگویی ترویجی کاربردی و دانش بنیان را هم در بخش شیلات و هم در سایر بخش‌های کشاورزی بیش از پیش ایجاد و توسعه دهیم.

وی با اشاره به وضعیت مطلوب تولید آبزیان در استان، ابراز امیدواری کرد تا بتوانیم با بهکارگیری روش‌های علمی و غنی سازی آب‌های سطحی و استفاده بهینه از چشمه‌های موجود درجهت تولید آبزیان بیش از پیش شاهد رشد و شکوفایی صنعت آبزی پروری و ارتقای سطح معیشت بهره برداران در استان باشیم.

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی نیز در این دیدار با اشاره به پتانسیل‌های صنعت آبزی پروری استان گفت: بهینه سازی و افرایش ضریب مکانیزاسیون مزارع پرورش ماهی و توسعه صنعت آبزی پروری و پرورش آرتمیا با استفاده از روش‌ها و تکنولوژی‌های نوین و واگذاری شهرک‌های شیلاتی به علاقمندان و متقاضیان فعالیت در این زمینه در جهت متمرکز کردن تولید ماهیان گرمابی و سردابی در استخرهای بتنی، جزو برنامه‌ها و اولویت‌های مدیریت شیلات استان است.

معصوم فصیح عدم تخصیص اعتبارات مناسب برای اجرای پروژه‌های عمرانی در بخش صنعت آبزی پروری در استان را یکی از مهمترین چالش‌ها و مشکلات پیش رو عنوان کرد.

وی با اشاره به رتبه برتر استان در تولید انواع آبزیان در بین استان‌های غیر ساحلی در کشور، ادامه داد: یکی از مهمترین منابع آبی استان دریاچه پشت سد ارس و رودخانه ارس می‌باشد که ذخایر اقتصادی با ارزشی را داخل این دریاچه می‌توان یافت که انواع ماهیان و گونه شاه میگوی دراز آب شیرین از این گونه هاست.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این دیدار بر ضرورت نظارت بیشتر بر صیدهای غیر مجاز توسط افراد سودجو، به منظور حفظ ذخایر منابع آبی استان تاکید کرد و گفت: خداوند در قرآن کریم، مردم رابه خوردن ماهی تازه از دریا که برای سلامتی بدن مفید بوده سفارش کرده است.

 

منبع: جهاد کشاورزی آذربایجان غربی

الف خ ۷۲ /