( شرح آنلاین ) - پایگاه خبری ' حقین .آذ ' در مروری به مناسبات تلاش ایران و جمهوری آذربایجان در سال های اخیر نوشت : در حال حاضر توسعه همکاری های اقتصادی در اولویت روابط دو کشور قرار دارد.

بخش اقتصادی این پایگاه در گزارشی با اشاره به سفر اخیر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به جمهوری آذربایجان نوشت: در سال های اخیر هر سفر مقام بلندپایه بخش اقتصادی ایران به جمهوری آذربایجان با افتتاح واحدهای تولیدی مشترک و یا امضای توافقنامه های جدید بسیار مهم برای هر دو کشور همراه بوده است.

‘حقین .آذ’ یادآور شد: ایران و جمهوری آذربایجان پیشتر اگر چه توجه بیشتر به مسایل سیاسی داشتند، ولی در حال حاضر در روابط دو کشور همسایه مسایل اقتصادی در اولویت قرار گرفته است .

به نوشته این پایگاه خبری، سفر اخیر رحمانی به جمهوری آذربایجان که در آن تقویت همکاری در حوزه های صنعتی و بازرگانی بررسی شد ، نشانه اراده دو کشور برای توسعه همکاری های اقتصادی است.

این منبع خبری نوشت: برگزاری مراسم کلنگ زنی ساخت کارخانه مشترک اتوبوس سازی جمهوری آذربایجان و ایران در کوی صنعتی ‘حاجی قابول ‘ در نزدیکی باکو رویداد مهم در این سفر وزیر صنعت ، معدن و تجارت ایران بود .

در این گزارش ، امضای تفاهمنامه ساخت واحد مشترک تولید تریلی توسط دو شرکت خصوصی ایران و جمهوری آذربایجان ‘ مارال صنعت ‘ و ‘ آذرماش ‘ در کوی صنعتی ‘ حاجی قابول ‘ از جمله اقدامی مهم برای تقویت روابط اقتصادی دو کشور عنوان شده است .

‘حقین . آذ ‘ راه اندازی کارخانه خودروسازی در شهرک صنعتی ‘ نفتچالا’ در ۱۶۸ کیلومتری جنوب باکو را یکی از طرح های اقتصادی مهم و نتیجه ثمربخش فعالیت مشترک ایران و جمهوری آذربایجان عنوان کرد و به نقل از شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نوشت : در سال گذشته میلادی ۱۰۰۰ دستگاه و در سه ماهه اول سال جاری نیز ۳۰۰ دستگاه خودروی سواری این کارخانه تولید و به فروش رسیده است .

در این گزارش افتتاح مرکز تجاری ایران در جریان سفر رحمانی در باکو مورد اشاره قرار گرفته و اضافه شد : این مرکز به تجار و کارآفرینان ایرانی فعال در جمهوری آذربایجان کمک خواهد کرد و نقشی در توسعه روابط بازرگانی دو کشور خواهد داشت .

به گزارش حقین . آذ ‘، در حال حاضر بیش از یک هزار شرکت ایرانی در جمهوری آذربایجان به ثبت رسیده و روند همکاری دو کشور در حوزه های اقتصادی همه ساله توسعه می یابد که رشد ۷۴ درصد حجم گردش تجاری در سال گذشته و افزایش ۴٫۵ برابر این شاخص در دو ماه سال ۲۰۱۹ میلادی نشانگر این واقعیت است .

بنا به این گزارش ، در سه ماه نخست سال جاری حجم گردش تجاری میان جمهوری آذربایجان و ایران ۲۳۷ درصد افزایش یافته و ۲۳۰٫۶۴ میلیون دلار تشکیل داده است .

‘حقین . آذ ‘ توافق حاصله در جریان سفر رحمانی به باکو در باره ایجاد گروه کاری ویژه برای نظارت بر روند اجرای پروژه های مشترک در حوزه های صنعتی را نیز تصمیمی مهم در شرایط افزایش بیش از پیش حجم گردش تجاری دو کشور عنوان کرد .

این گزارش توسعه با سرعت روابط اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان را نتیجه تعاملات سیاسی سالهای اخیر دو کشور خواند و نوشت : در سال های اخیر باکو و تهران موفق شدند هر گونه سوء تفاهم در مناسبات سیاسی را پشت سر بگذارند و توجه خود را به تقویت روابط اقتصادی معطوف کنند .