فارس ، (شرح آنلاین) - رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: ملخ ها به 300 هزار هکتار از خاک کشور در 6 استان هجوم آورده‌اند که تاکنون 60 هزار هکتار سم‌پاشی شده است.

اسماعیل نجار درباره آخرین وضعیت هجوم ملخ ها به بعضی از استان‌های کشور گفت: سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص وظیفه دارد و سازمان مدیریت بحران در زمانی که میزان حادثه گسترده باشد به یاری دستگاه‌های مربوطه خواهد شتافت.

وی ادامه داد: در اسفند سال ۹۷ درخواست ۱۲ میلیارد تومان برای مبارزه با ملخ ها شد که سازمان مدیریت بحران ۱۰ میلیارد تومان آ را موافقت کرد و به سازمان برنامه و بودجه ا ین درخواست ارسال شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: ملخ ها از شمال آفریقا حرکت کردند و وارد کشور عربستان شدند و این کشور نیز به دلیل هجوم ملخ‌ها در مناطق غیرزراعی ضرورتی برای مبارزه با آنها نداشته و ملخ ها به ۶ استان کشور از جمله هرمزگان، خوزستان، فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان هجوم آوردند.

وی گفت: در حال حاضر با ۶ فروند هواپیما سم‌پاشی‌های لازم انجام شده است و مکان‌هایی که با هواپیما نمی‌توان سم‌پاشی کرد توسط تراکتورها سم‌پاشی شده است و تاکنون ۶۰ هزار هکتار از مزارع که هجوم ملخ ها را داشته سمپاشی شده است.

نجار گفت: باید ۳۰۰ هزار هکتار در این ۶  استان سمپاشی شود و این اقدام در حال انجام است. ملخ‌هایی که هجوم آوردند بسیار بلندپرواز هستند و حدود ۴ هزار کیلومتر پرواز دارند و حتی از اقیانوس‌ها نیز رد می‌شوند.

 

منبع: فارس

الف خ ۷۲ /