رویترز، (شرح آنلاین) - وزير امورخارجه کشورمان اعلام کرد همیشه راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها هست؛ ما در این حوزه دکترا داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با رویترز گفت: رئیس جمهور آمریکا خواستار جنگ نیست، اما این، نافی این نیست که ممکن است او را به این کار بکشند. در عین حال ایران ملاحظه به خرج می‌دهید، اما به بدان معنی نیست که اگر ایالات متحده قواعد بازی را تغییر دهد، می‌توان قسر در برود. ضمنا همیشه راه‌هایی برای دور زدن تحریم ها هست. ما در این حوزه دکترا داریم.

محمد جواد ظریف گفت: ایران به خود اطمینان دارد که می تواند از تحریم های آمریکا دور بماند.

وزیر امور خارجه ایران گفت: کشتی های آمریکایی می توانند از تنگه هرمز عبور کنند و تهران به آزادی کشتیرانی پایبند است.

محمد جواد ظریف خاطرنشان کرد: تصور می کنم دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا تمایلی به جنگ ندارد اما ممکن است برخی او را به این سمت سوق دهند.

وی افزود: قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه های تروریستی امری مغایر با عقل است با این حال ایران می کوشد خویشتن دار باشد.

ظریف گفت: تهران خواهان درگیری با واشنگتن نیست اما برای دفاع از خود آماده است.

همچنان نفت می فروشیم

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما نفت خود را می فروختیم و به فروش آن هم ادامه می دهیم. ما دوام می آوریم و مردم ما به آمریکا نشان خواهند داد که نمی توانند از طریق فشار به توافقی با ایران دست یابند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: مهم آن است که جامعه بین المللی برای خودشان تعیین کنند که آیا می پذیرند یکی از اعضای دائم شورای امنیت به جامعه بین المللی بگوید که آنها مجبورند یک قطعنامه شورای امنیت را نقض کنند وگرنه به خاطر رعایت قانون با مجازات روبرو خواهند شد.
ظریف اضافه کرد: این نخستین بار در تاریخ است که برخی آشکارا تهدید می کنند که اگر قانون را رعایت کنید، مجازات خواهید شد. این چیزی است که جامعه بین المللی باید به آن واکنش نشان دهد.
وی خاطرنشان کرد: ما بر اساس واکنش جامعه بین المللی تصمیم خواهیم گرفت، ما که حداقل امید نداریم این دولت (آمریکا) عقلانیت به خرج دهد اما نظاره خواهیم کرد که جامعه بین المللی چگونه به این غیرعقلانیت واکنش نشان می دهد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران درباره برنامه های خود در این سفر هم گفت: امروز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح صحبت کردم.
ظریف افزود: ما صحبت کردیم که جامعه بین المللی بیش از این نیازمند حرکت در مسیر چندجانبه گرایی و مبارزه با افزایش یکجانبه گرایی است که به ویژه از سوی آمریکا اعمال می شود.
وی با بیان اینکه این مسایل را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم مطرح کرده است، ادامه داد: همچنین فرصتی دارم تا با دبیرکل و رئیس مجمع عمومی و همچنین با چندین نفر از اندیشمندان در نیویورک دیدار داشته باشم تا درباره نیاز به چندجانبه گرایی و جلوگیری از شیوه ای که برخی در واشنگتن بر اساس قانون جنگل می خواهند به آن بپردازند، تبادل نظر کنیم.

ظریف: امیدوارم که عقلانیت به کاخ سفید بازگردد

وزیر امور خارجه درباره انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا هم اظهار کرد: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به من ارتباطی ندارد بلکه به خود مردم آمریکا مربوط است تا تصمیم بگیرند اما امیدوارم که عقلانیت به کاخ سفید بازگردد.
ظریف با بیان اینکه این دولت تعداد زیادی از توافق ها و کنوانسیون های بین الملی را دوست ندارد، افزود: قطعنامه ۲۲۳۱ یک قطعنامه شورای امنیت است. قطعنامه ای که الحاق بلندی های اشغالی جولان یا الحاق قدس شریف به حاکمیت صهیونیست ها را رد می کند، هم متعلق به شورای امنیت سازمان ملل هستند.
وی با طرح این سوال که چه اتفاقی خواهد افتاد، ادامه داد: کم کم این دولت می آید و به کل جهان عرب یا بقیه جامعه بین المللی می گوید که این موارد غیرقانونی را بپذیرند و گرنه با مجازات ایالات متحده روبرو خواهند شد.
وزیر امور خارجه اضافه کرد: من فکر می کنم که آنها باید پیش از اینکه این قاعده عملی شود، تصمیم بگیرند. من فکر می کنم جامعه بین المللی نیاز به تصمیم گیری دارد پیش از آنکه این دولت (آمریکا) از واکنش آنها برداشت نادرستی بگیرد.
الف خ ۷۲ /