فارس، (شرح آنلاین) - مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: ۱۰ کارخانه فرآوری زرشک با ظرفیت ۱۱ هزار و ۳۴۸ تن در استان فعال است.

احمد بیکس امروز در بیرجند اظهار داشت: ۳۸۰ سالن بهداشتی زرشک برای نگهداری و خشک کردن این محصول در استان مجوز دریافت کرده است که ظرفیت اسمی این مکان‌ها ۳۹ هزار تن و ظرفیت عملی آن‌ها نیز هفت هزار و ۸۵۶ تن است.

وی با بیان اینکه همچنین ۱۰ کارخانه فرآوری زرشک با ظرفیت ۱۱ هزار و ۳۴۸ تن در استان فعال است. افزود: در سالن‌های بهداشتی زرشک، خشک کردن محصول از حالت خرمنی به نیمه‌صنعتی تبدیل و برای خشک کردن آن با کیفیت مطلوب و مناسب اقدام می‌شود.

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: سال گذشته ۱۹ هزار و ۵۰ تن زرشک از ۱۵ هزار و ۵۶۳ هکتار باغ‌های این محصول برداشت شد که امسال نیز برداشت زرشک در استان از نیمه مهر آغاز می‌شود و تا اواخر آذر با توجه به شرایط آب و هوایی ادامه دارد.

بیکس تعداد بهره‌برداران محصول زرشک در خراسان‌جنوبی را ۲۵ هزار نفر اعلام و اظهار کرد: زرشک به‌عنوان یکی از محصولات استراتژیک استان از منابع درآمدی کشاورزان محسوب می‌شود.

وی بیان داشت: بیش از ۹۸ درصد زرشک ایران در این استان تولید و زرشک تولیدی علاوه بر مصرف داخل به دیگر کشورها از جمله حاشیه خلیج فارس نیز صادر می‌شود.

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی اضافه کرد: بیشترین سطح زیر کشت زرشک در خراسان‌جنوبی با چهار هزار و ۲۳۳ هکتار مربوط به قاینات است.

 

 

منبع : فارس

الف – ب ۶۶/