تسنیم، (شرح آنلاین) - دیپلمات ارشد چینی در گفتگو با وزیر خارجه ایالات متحده خواستار خویشتنداری آمریکا در قبال مسائل تجاری مشترک با پکن شده است.

وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: وانگ یی وزیر خارجه چین روز شنبه در گفتگو با مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده است که اظهارات و اقدامات اخیر مقام های آمریکایی به ضرر منافع چین و شرکت های چینی است و واشنگتن باید از خود خویشتنداری نشان دهد.

وانگ در این گفتگوی تلفنی تصریح کرد: ایالات متحده نباید در منازعات تجاری اخیر بین دو کشور افراط و زیاده روی کند و چین همچنان خواستار حل و فصل اختلافات از طریق مذاکره است ولی هر گونه مذاکره ای باید بر اساس برابری باشد.

وزیر خارجه چین درباره ایران نیز گفت: پکن امیدوار است که همه طرف ها خویشتنداری خود را حفظ کنند و رفتاری محتاطانه و به دور از تشدید تنش های داشته باشند.

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: مایک پامپئو با وزیر خارجه چین درباره مسائل دوجانبه و نگرانی های آمریکا درباره ایران صحبت کرده است.

وی حاضر به توضیح بیشتری در این خصوص نشده است.

جنگ تجاری آمریکا و چین در حالی همچنان ادامه دارد که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده همچنان بر تصمیم خود برای افزایش تعرفه های تجاری علیه چین تاکید می کند. دولت آمریکا اخیرا اعلام کرده است که شرکت هواوی را در فهرست سیاه قرار می دهد.

 

 

منبع : تسنیم

الف – ب ۶۶ /