تسنیم، (شرح آنلاین) -گروهی از دیپلمات‌ها و چهره‌های دانشگاهی ترکیه و آمریکا در مورد روابط آنکارا - واشنگتن سخنرانی کردند.

در شرایطی که اختلاف نظر بین ترکیه و آمریکا بر سر مسائلی همچون سامانه موشکی اس ۴۰۰و حمایت تسلیحاتی و سیاسی آمریکا از کردهای وابسته به پ.ک.ک در شمال سوریه ادامه دارد٬ بخش رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی نهاد ریاست جمهوری ترکیه٬ در کنگره آمریکا نشستی برگزار کرد.

در این نشست٬ گروهی از دیپلمات‌ها و چهره‌های دانشگاهی ترکیه و آمریکا در واشنگتن در مورد روابط آنکارا – واشنگتن سخنرانی کردند.

یاووز سلیم کران معاون وزیر امور خارجه ترکیه در این نشست گفت: ما برای خرید سامانه موشکی پاتریوت به مدت ۱۰ سال با آمریکا مذاکره کردیم، اما متاسفانه به نتیجه نرسیدیم. بنابراین خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه٬ گزینه نخست ما نبود. ضمناً باید بر این موضوع هم تاکید کنم که خرید سامانه موشکی از روسیه به معنی تغییر استراتژی و تغییر خط سیاسی ترکیه نیست.

پروفسور چاغری ارهان عضو کمیته سیاست امنیت و سیاست خارجی مشاورین رئیس جمهور ترکیه گفت: تاریخ روابط ترکیه و آمریکا به قرن ۱۸ باز می‌گردد. آمریکا در سال ۱۸۳۰ میلادی در ترکیه سفارت خود را افتتاح کرده و ترکیه نیز در سال ۱۸۳۷ میلادی در واشنگتن صاحب سفارت شد. از آن زمان تاکنون بین ترکیه و آمریکا روابط گسترده و مفیدی شکل گرفته است. امروزه آمریکا در تمام تصمیمات و اقدامات خود در خاورمیانه٬ به ترکیه محتاج است.