کمیسیون مرکزی انتخابات جمهوری آذربایجان روز شنبه اعلام کرد، یک هزار و ۶۲۲ نامزد انتخاباتی جهت راهیابی به مجلس ملی این کشور در انتخابات زودهنگام از سوی این کمیسیون ثبت نام شده اند.

انتخابات زودهنگام  ششمین دوره مجلس ملی جمهوری آذربایجان ۹ فوریه سال جاری میلادی (برابر ۲۰ بهمن ماه) در سراسر این کشور به غیر از مناطق تحت تصرف نیروهای ارمنی در قره باغ، برگزار خواهد شد.

بر اساس برنامه انتخاباتی تدوین شده از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات جمهوری آذربایجان تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ثبت نام شده از روز گذشته (جمعه) آغاز شده و  تا ۲۴ ساعت مانده به شروع رای گیری ادامه خواهد یافت.

نصب پوستر و عکس، حضور خود نامزدها یا نمایندگان آنها در حوزه‌های انتخاباتی و تبلیغ به روش سخنرانی، استفاده از رسانه‌های دیداری و شنیداری از جمله روش‌های تبلیغاتی براساس قانون انتخابات جمهوری آذربایجان است.

طبق  قانون انتخاباتی جمهوری آذربایجان انتخابات مجلس ملی بر اساس نظام انتخاباتی اکثریتی برگزار می شود.

در سراسر این کشور در مجموع ۱۲۵ حوزه  انتخاباتی وجود دارد که از هر حوزه  فقط یک نامزد که بیشترین آرای رای دهندگان را  به دست آورده باشد، انتخاب می شود.

ششمین دوره انتخابات مجلس ملی جمهوری آذربایجان قرار بود در پاییز سال ۲۰۲۰ میلادی برگزار شود ولی حزب حاکم “آذربایجان نوین ” که در پنجمین دوره انتخابات پارلمانی اکثریت کرسی در مجلس ۱۲۵ نفره این کشور را به خود اختصاص داده بود، در اواخر سال گذشته میلادی مبتکر انحلال مجلس و برگزاری انتخابات پارلمانی  زودهنگام با هدف کمک به “الهام علی اف ” رییس جمهوری آذربایجان در زمینه سرعت بخشیدن به اصلاحات ساختاری در این کشور شد.

تا به حال ۲۰ حزب و تشکل سیاسی و اجتماعی جمهوری آذربایجان برای شرکت در این  دوره انتحابات مجلس ملی اعلام آمادگی کردند.

این در حالی است که برخی احزاب و تشکل های سیاسی از جمله “جبهه خلق” و “شورای ملی نیروهای دموکراتیک ” که گرایش های غربی دارند با ادعای نبود شرایط لازم برای برگزاری انتخابات آزاد و شفاف از مشارکت در آن خودداری کرده اند.

  • منبع خبر : ایرنا