وزارت خارجه هند روز سه‌شنبه ۱۳ اسفند سفیر ایران را در اعتراض به توییت محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران فراخواند.

آقای ظریف روز گذشته در توییتی نسبت به کشتار مسلمانان در هند واکنش نشان داده بود.

وزیر امور خارجه ایران در توییت خود نوشته بود: «ایران موج خشونت سازمان یافته علیه مسلمانان هند را محکوم می‌کند. ایران قرن‌ها دوست هند بوده است. از مقامات هند می‌خواهیم که رفاه همه هندی‌ها را تضمین کنند و اجازه ندهند این آدم‌کشی بی‌معنا ادامه یابد. مسیر پیش رو باید بر اساس گفتگو و حاکمیت قانون باشد.»

از زمان تصویب قانون اعطای شهروندی در هند، اعتراضات و خشونت‌ها علیه مسلمانان در این کشور شدت گرفته است.

اصلاح قانون شهروندی هند در تاریخ ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در این کشور به تصویب رسید. بر اساس این قانون پناهجویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود.

در روزهای اخیردرگیری‌ها در هند شدت گرفته و هندوها حملات و اقدامات بسیاری علیه مسلمانان این کشور انجام داده‌اند. حمله به مساجد، فروشگاه‌ها و منازل مسلمانان و آتش زدن آنها از آن جمله است. همچنین گفته می‌شود که گروه‌های تندرو از مردها می‌خواستند شلوار خود را پایین بکشند تا هویت دینی آنها مشخص شود. هندوها با بررسی اینکه فرد مذکور ختنه کرده یا خیر، به هویت اسلامی او پی می‌برند.

ناظران سیاسی معتقدند پلیس عملکرد منفعلانه‌ای در این ماجرا ایفا کرده و نتوانسته این اقدامات خشونت آمیز را کنترل کند. در این خشونت‌ها دست‌کم ۴۲ مسلمان کشته و تعداد بیشتری مجروح شدند.

نراندرا مودی، نخست وزیر هند پیش‌تر در توییتی از مردم این کشور خواسته بود آرامش را حفظ کنند و از نزاع و افزایش درگیر‌ی‌ها خودداری نمایند.

  • منبع خبر : یورو نیوز