رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد تصمیم مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری ریاست جمهوری بر اعطای اقامت ویژه به استعدادهای برتر اتباع خارجی تاکیدکرد که ایران باید جهت ممانعت از فرار مغزها از نخبگان داخلی صیانت کند و حمایت از آنها را در اولویت قرار دهد.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، علیرضا منادی سفیدان، با ارزیابی مثبت از انتشار خبری توسط رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری ریاست جمهوری مبنی بر اعطای اقامت ویژه به استعدادهای برتر اتباع خارجی، اظهار داشت: بی‌تردید موفقیت بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته همچون آمریکا در حوزه علم و فناوری ناشی از جذب نخبگان سایر کشورها بوده که سود فراوانی از آن در جهت پیشرفت و توسعه به دست آورده‌اند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته ایران برای رسیدن به موفقیت در حوزه علم و فناوری در گام نخست باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که با ایجاد شرایطی به منظور ممانعت از فرار مغزها از نخبگان داخلی صیانت کند و این مهم را در اولویت قرار دهد.

وی تصریح کرد: مسئولان حوزه آموزش عالی باید بودجه‌هایی که بیهوده هزینه می‌شوند را به سمت حمایت از نخبگان داخلی هدایت کرده و از طریق آن برای حفظ و ایجاد شرایطی جهت پرورش استعدادهای داخلی سرمایه‌گذاری کنند تا نخبگان از کشور خارج نشوند یا تحت نظارت وزارت علوم برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای توسعه یافته از کشور خارج شده و مجدد برای ارائه خدمات به ایران بازگردند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: هم‌اکنون مسئولان آموزش عالی کشور باید به شناسایی دانشجویان نخبه خارجی که در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند، بپردازند و از این ظرفیت مطلوب برای توسعه بهره‌مند شوند.

  • منبع خبر : فارس