شهردار تبریز از تدوین و تصویب ضوابط اتاق مادر-کودک برای اولین بار در این شهر خبر داد.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از شهریار، ایرج شهین باهر در وبینار تبادل دستاوردها و تجارب در زمینه شهر دوستدار کودک بین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان اندونزی با اشاره به اهمیت موضوع کودک گفت: حضور توانمند و پررنگ تمام اقشار جامعه در حوزه های مختلف باعث ارتقا کیفیت زندگی می شود.

او با بیان اینکه امروز بیش از یک چهارم جمعیت تبریز را افراد کمتر ۱۸ سال تشکیل داده است، گفت: در این شرایط لازم است تا ما در مجموعه شهرداری از مشارکت کودکان و نوجوانان در حوزه های مختلف استفاده کنیم. ما در تهیه طرح های شهری و پیاده سازی آن طرح ها در شهرداری تبریز ساز و کار مشخصی به وجود آوردیم.

شهردار تبریز معرفی این شهر به عنوان پایلوت شهر دوست دار کودک در ایران را فرصتی مهم برای پیاده سازی طرح های متناسب با ارتقا کیفیت زندگی کودکان دانست و گفت: تبریز از دیرباز مهد سمن های فعال در حوزه حمایت از کودکان بوده که بارها مورد تقدیر مسئولین کشوری قرار گرفته اند.

ایرج شهین باهر در بخش دیگری از سخنانش همکاری بین بخشی به وجود آمده میان دستگاه های مختلف برای پیشبرد اهداف شهر دوستدار کودک را کم نظیر خواند و اظهار داشت: نهادها و دستگاه های مختلف از قبل معاونت امور زنان و خانواده استانداری، بهزیستی، آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و … در قالب فعالیت های مختلف سعی در تحقق حقوق کودکان و بهره مندی از مشارکت آنان در حوزه های مختلف هستند.

او گفت: پیاده سازی شهرداران مدارس در شهر تبریز یکی از اقدامات مهم ما برای تحقق اهداف شهر دوستدار کودک است. شهردارانی که منتخب دانش آموزان هستند در جلسات مختلف به صورت حضوری به بیان دیدگاه های خود می پردازند.

ایرج شهین باهر افزود: این شهرداران حکم خود را از شهردار تبریز می گیرند و با حضور در دوره های مختلف تخصص های بسیاری را می آموزند.

شهردار تبریز با بیان اینکه ما از نظرات کودکان در طراحی شهری در مقیاس محلات استفاده می کنیم گفت: برای اولین بار در کشور کتاب های آموزش شهروندی را تدوین و منتشر کردیم که به تفصیل در خصوص حقوق کودکان در آن بحث شده است.

او افزود: با همراهی کنوانسیون حقوق کودک، اولین مدرسه حقوق کودک در تبریز افتتاح شد که مسئولین با نحوه اجرای قوانین آشنا شدند. همچنین برای اولین بار نخستین کلینیک تخصصی حقوق کودک در تبریز آغاز به کار کرد که با ۴۷ میز در فرهنگسراهای شهرداری فعالیت می کنند.

ایرج شهین باهر در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه شهرداری تبریز نگاه ویژه ای برای تداوم اجرای برنامه های شهر دوستدار کودک دارد گفت: در برنامه پنج ساله چهارم شهرداری یک بند ویژه برای اجرای قوانین مربوط به شهر دوستدار کودک دیده شده است و تمام مدیران شهرداری موظف به اجرای آن هستند.

او در پایان گفت: برای اولین در شهر تبریز ضوابط اختصاصی اتاق مادرکودک را در تبریز تدوین کردیم که در نوع خود کم نظیر است و به عنوان قانون می تواند در تمام شهرها اجرا شود.

  • منبع خبر : شهریار