رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد: از مردم خواهش می‌کنیم پروتکل‌های بهداشتی را در شش ماه آینده تا زمان احتمالی رسیدن واکسن کرونا با جدیت بیشتری، رعایت کنند.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از ایسنا، محمد حسین صومی در لایو اینستاگرامی با اشاره به نتایج مثبت کشف واکسن کرونا، اظهار کرد: در ابتدا ورود اولین واکسن های کرونا از طریق فایزر را به برخی از ایالت‌های آمریکا و آغاز واکسیناسیون و ایمن سازی فعال این بیماری را از صمیم قلب تبریک میگویم، همین که یک شرکت بتواند این کار را انجام دهد پس بقیه‌ی شرکت‌ها هم می‌توانند.

وی به اقدامات انجام شده برای کشف واکسن کرونا ایرانی اشاره کرد و افزود: گروه‌هایی در کشور ما نیز این کار را انجام دادند که یک گروه کد اخلاق و مجوز تست واکسن کرونای ایرانی را بر روی انسان گرفته است؛ واکسن‌ها باید فازهای مختلفی را طی کنند.

وی ادامه داد: اگر مسیر کشف واکسن کرونای ایرانی به خوبی پیش برود، امیدواریم در خرداد و تیر ماه سال آینده واکسن تولیدی خودمان را برای پیشگیری از بیماری استفاده کنیم؛ واکسن کرونا در دنیا تولید شده، اما هنوز به مرحله تولید انبوه نرسیده و متقاضی زیادی دارد.

به گزارش ایسنا، صومی افزود: در مورد واکسن‌ کرونا، همه متفق‌القول هستند که ابتدا کادر درمان و سپس افراد پرخطر واکسینه شوند، اگر شرکت‌ها به تعهداتشان عمل کنند، انتظار می‌رود که واکسن کرونا به ایران هم برسد، پیام‌های واکسیناسیون، پیام‌های امیدبخشی هستند؛ باید از افراد سالمند و پرخطر و کادر پزشکی‌مان مراقبت بیشتری بکنیم تا زمینه برای واکسیناسیون طیف وسیعی از جامعه فراهم شود، این‌ها آرزوها دست یافتنی هستند و مردم می‌توانند مسیر را تسهیل کنند.

وی در ادامه بر ضرورت استفاده درست از ظرفیت فضای مجازی، تاکید کرد: خواهش می‌کنم از انتشار مطالب نادرست و یا مطالبی که نسبت به آن‌ها آگاهی نداریم، خودداری کرده و با انتشار مطالب ناصحیح، جو روانی جامعه را برهم نزنیم، جو روانی توام با آرامش یکی از مولفه‌های اصلی همراهی مردم با کادر درمان، مدیران و عبور از این تنگنا است.

وی خاطرنشان کرد: مطمئن باشید که فرزندان شما در بیمارستان‌ها بر بالین بیماران بیدار مانده و تمامی تلاششان را می‌کنند؛ هیچ داروی تایید نشده‌ای برای درمان بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، به همین منظور با اجازه‌ی بیماران، بیمارستان‌ها را با دوربین مدار بسته کنترل می‌کنیم.

صومی در ادامه با تاکید بر ضرورت خودداری از برگزاری هر گونه مهمانی، مراسم و دورهمی به ویژه در مناسبت‌هایی مانند شب یلدا، اظهار کرد: دور هم جمع شدن تنها دو خانواده، زمینه‌ی ابتلای چندین نفر را به کرونا فراهم کرده است، برای اینکه یلدای سال آینده زنده باشیم و این مناسبت را به هم تبریک بگوییم، باید امسال از برگزاری هرگونه جشن و دورهمی خودداری کنیم.

وی با اشاره به فراهم شدن امکان رپید تست از مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی از توزیع ۱۰ هزار کیت تشخیصی در مراکز بهداشتی و درمانی این استان خبر داد و گفت: با انجام رپید تست، نمونه از یک نفر، اما در دو مسیر گرفته شده و از هفته آینده این تست در مراکز ۱۶ ساعته و مراکز سلامت انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه کار درمان با پی سی آر منفی به محل کار باز می‌گردند، افزود: بخش‌های کارآموزی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به منظور تامین نیروی فنی مورد نیاز برای ادامه کار از پانزدهم آذرماه بازگشایی شده و کارورزان نیز با تعهدات لازم، همچنان کارشان را ادامه می‌دهند.

صومی اظهار کرد: با ثبت کد ملی و مشخصات فرد مبتلا به کرونا در سامانه سیب و چندین اپلیکیشن طراحی شده به این منظور فرد مبتلا به هر مجمعی که وارد شود، فرد بغل دستی او از ابتلای آن فرد به کرونا آگاه خواهد بود.

وی در ادامه در پاسخ به این که احتمال ابتلای مجدد فردی به کرونا چقدر است؟، گفت: امکان ابتلای مجدد در صورت علامت دار بودن فرد، تا سه الی شش ماه کم است، اما فردی با پی سی آر مثبت و بدون علامت ممکن است به عنوان میزبان ویروس عمل کرده و پس از چند ماه علامت دار شود، از این رو چه افرادی که مبتلا شده‌اند و چه آن‌هایی که مبتلا نشده‌اند باید تلاش کنند تا ویروس به بدنشان وارد نشود.

وی با اشاره به ازدحام مردم در برخی از مراکز مانند داروخانه‌ها، بانک‌ها وصف کشیدن برای خرید اقلام غذایی گفت: تمامی مدیران و مسئولان باید هوشمندانه عمل کنند و از ازدحام و صف کشیدن جلوگیری کنند، چنین صف‌ها و ازدحام‌هایی متاسفانه در برخی از داروخانه‌های دانشگاه نیز به دلیل برخی کمبودهای دارویی و در بعضی از مغازه‌ها به دلیل کمبود برخی از اقلام مواد غذایی و مراکزی مانند بانک‌ها نیز دیده شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی در وسایل حمل و نقل عمومی تاکید کرد و افزود: در صورت عدم رعایت فاصله‌ی اجتماعی وبهداشت فردی امکان ابتلا به بیماری در افراد افزایش می‌یابد، از این رو باید مطمئن شویم که مسافران از وسیله‌ی نقلیه‌ی امن و مطمئنی استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه به عنوان متولی سلامت مردم با هرگونه بازگشایی تنمان می‌لرزد و بازگشایی‌ها حتما به صورت هوشمندانه باشد، گفت: اگر کارهای غیرضروری را با اصرار انجام ندهیم و این محدودیت‌ها ادامه پیدا کند، ویروس هم ضعیف‌تر خواهد شد. در مورد محدودیت‌هایی که بر روی معیشت مردم چندان تاثیری نداشته، تصمیم‌گیری می‌شود.

وی افزود: سیاست ستاد ملی کرونا بر این بود که تولیدی به عنوان پشتوانه اجرایی طرح فعالیت نمایند با توجه به احساس مسئولیت مدیران واحدهای تولیدی، کمترین میزان درگیری را در این واحدها داشتیم. بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و ستاد استانی مقرر شده است که وضعیت سیال باشد و هر هفته بر اساس وضعیت شهرستان‌ها تصمیم گیری شود و هر جا که احساس کردیم در حال بازگشت به وضعیت قرمز هستیم، محدودیت‌ها را دوباره اعمال کنیم.

وی با اشاره به تاثیر محدودیت‌های آبان ماه و آذر ماه، اظهار کرد: کاهش ورودی‌ها به بیمارستان‌ها و کاهش تعداد بستری ها نشان می‌دهد که محدودیت‌ها در کنترل بیماری تاثیر گذار بودند و تا حدودی بار بیماری در بیمارستان‌ها کم شده، از نظر عقلانی هم دیده شده است که اگر بتوانیم ۱۴ روز جلوی چرخه ویروس را بگیریم، شاهد کاهش موارد بیماری در هفته‌های آینده خواهیم بود، در طی چند روز گذشته تعداد بیماران از ۱۵۰۰ بیمار به ۱۱۶۵ بیمار کاهش یافته و هم اکنون ۲۹۶ نفر در icu بستری و ۱۳۴ نفر زیر دستگاه ونتیلاتور بوده و تعداد فوتی‌های روز گذشته در استان ۱۸ نفر بوده است.

صومی در خاتمه گفت: بیایید دست به دست هم بدهیم و با کمک و اعتماد به همدیگر و رعایت بهداشت فردی واجتماعی از انتشار ویروس کرونا جلوگیری کرده و آن را مهار کنیم.

  • منبع خبر : ایسنا