وزارت امور خارجه عربستان گزارش آمریکا درباره قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی را به صورت کامل رد کرد.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، وزارت امور خارجه عربستان سعودی به گزارش آمریکا درباره قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه عربستان شامگاه جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که گزارش آمریکا در این زمینه را به صورت کامل رد می کند.

در این بیانیه آمده است: این گزارش حاوی نتیجه‌گیری‌هایی توهین آمیز و نادرست درباره رهبران عربستان است که پذیرفتنی نیست.

این بیانیه می افزاید: وزارت خارجه عربستان سعودی آنچه را که قبلا مقامات مربوط صادر کرده بودند، تایید می‌کند مبنی بر اینکه این جنایت فجیع نقض واضح قوانین عربستان و ارزش‌هایی است که توسط گروهی انجام گرفت که تمام مقررات و اختیارات دستگاه‌هایی را که در آن کار مشغول به کار بودند، نقض کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: با بکارگیری تمام اقدامات قضایی لازم برای تحقیق درباره آن گروه و محاکمه آنها، احکام نهایی دادگاه علیه آنها صادر شد و مورد استقبال خانواده مرحوم خاشقجی هم قرار گرفت.

‎وزارت خارجه عربستان گزارش دولت آمریکا درباره قتل خاشقجی را تاسف بار خواند و افزود: عربستان این جنایت فجیع را محکوم کرد و رهبری عربستان اقدامات لازم را برای اطمینان از عدم تکرار چنین حادثه تاسف باری در آینده اتخاذ خواهد کرد، همچنانکه عربستان هر موضوعی را که به رهبری و حاکمیت و استقلال دستگاه قضایی آن لطمه وارد نماید، رد می‌کند.

طبق گزارش اطلاعاتی آمریکا، قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی با تایید «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی انجام شده است.

گفتنی است که گزارش اطلاعاتی که آمریکا درباره قتل «جمال خاشقجی» منتشر کرد نشان می‌دهد که این قتل با تایید «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی انجام شده است.

بر اساس این گزارش، دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا گزارش غیرمحرمانه‌ای را منتشر کرد که حاکی است قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی با تایید محمد بن سلمان ولیعهد عربستان صورت پذیرفته است.

در این گزارش آمده است: ارزیابی ما این است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، عملیاتی را در استانبول ترکیه برای بازداشت یا قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی تایید کرده است.

این گزارش می‌افزاید: این ارزیابی با توجه به اختیارات ولیعهد درباره تصمیم‌گیری ها در عربستان، دخالت مستقیم یک مشاور اصلی و محافظان محمد بن سلمان در جزئیات این عملیات و حمایت ولیعهد برای استفاده از اقدامات خشونت آمیز جهت سکوت مخالفان خارج از کشور از جمله خاشقجی، حاصل شده است.

طبق این گزارش، ولیعهد عربستان سعودی جمال خاشقجی را تهدیدی برای این کشور می‌دید.

در این گزارش همچنین به اسامی افرادی که به نیابت از محمد بن‌سلمان در قتل خاشقجی دست داشتند، اشاره شده است.

گفتنی است، خاشقجی در اکتبر ۲۰۱۸ پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. ریاض که در ابتدا نسبت به ناپدید شدن خاشقجی اظهار بی اطلاعی می‌کرد، تصدیق کرد که این روزنامه نگار در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

با این حال پادشاهی سعودی پیوسته اتهام‌ها مبنی بر هرگونه ارتباط میان اعضای خاندان پادشاهی سعودی، بویژه بن سلمان، با ترور خاشقجی را رد کرده است. در سپتامبر ۲۰۲۰، یک دادگاه تشریفاتی در عربستان محکومیت زندان را برای هشت فرد مظنون صادر کرد.

شایان ذکر است «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا پیش از این با بیان اینکه گزارش اطلاعاتی درباره قتل «جمال خاشقجی» را خوانده است، گفت که به زودی با پادشاه سعودی، «ملک سلمان» در این باره گفتگو خواهد کرد.