فناوری‌ها به خودی خود خوب یا بد نیستند بلکه همه چیز به نحوه‌ی استفاده‌ی مردم از آن بستگی دارد. تکنولوژی‌هایی که برای امنیت استفاده می‌شوند می‌توانند برای معامله‌های غیرقانونی استفاده شود و یا دانش مورد نیاز دانشمندان برای مبارزه با آنفلوانزا می‌تواند باعث ساخت اسلحه شود.

به گزارش شرح آنلاین به نقل از ایسنا، مارک گودمن(Marc Goodman) متخصص امنیت و بنیان‌گذار موسسه‌ی جرایم آینده می‌گوید: اولین فناوری احتمالا آتش بوده است این آتش می‌تواند غذای شما را بپزد یا کل روستا را بسوزاند.

در ادامه تعدادی از فناوری‌ها را می‌بینیم که برای بهتر کردن جهان ساخته شدند اما تبدیل به ابزارهای آسیب‌رسان شدند.

آفت‌کشی که تبدیل به سلاح کشتار جمعی شد

سیکلون‌ب(Zyklon B)، سمی که در اردوگاه‌های نازی‌ها استفاده می‌شد در اصل یک آفت‌کش و ضدعفونی کننده بود. ماده‌ی فعال سیکلون‌ب سیانید هیدروژن است که سلاح شیمیایی شکست خورده‌ی جنگ جهانی اول بود. زمانی که سیکلون‌ب در دهه‌ی ۱۹۲۰ ساخته شد بویی هشدار دهنده داشت تا استفاده از آن ایمن‌تر باشد. این ماده تبدیل به روشی محبوب برای کنترل آفات باغ‌های مرکبات و ضدعفونی کردن لباس‌ها شد. مقامات بخش مهاجرت به دلیل ترس از شیوع بیماری تیفوس از این ماده در دهه ۱۹۳۰ برای ضدعفونی کردن لباس مکزیکی‌های مهاجر استفاده می‌کردند این ماده هنوز در جمهوری چک به فروش می‌رسد.

ساخت اسلحه با چاپ سه‌بعدی 

فناوری چاپ سه‌بعدی که آن را انقلاب صنعتی دوم می‌نامند می‌تواند در ساخت هرچیزی که بخواهید به شما کمک کند. از این فناوری می‌توان در ساخت ایمپلنت‌های پزشکی مثل استخوان فک، جمجمه و حتی گوش استفاده کرد. اما این فناوری که در پزشکی استفاده می‌شود می‌تواند تبدیل به یک سلاح شود. سازمانی به نام “Defense Distributed” فیلمی از ساخت اولین اسلحه چاپ سه‌بعدی منتشر کرده است. این سازمان فایل‌های مربوط به طراحی اسلحه را از وب‌سایتش حذف کرد و می‌گوید که می‌خواهد از قوانین مربوط به ساخت و فروش اسلحه پیروی کند اما تصورش دشوار نیست که فردی از این فناوری برای سرقت از بانک استفاده کند.

دینامیت

آلفرد نوبل دینامیت را برای استفاده در معادن و ساختمان‌ها و همچنین ساختن تونل برای قطارها ساخت. نوآوری نوبل در تثبیت ماده‌ی نیتروگلیسیرن بود که کنترل آن خطرناک بود زیرا ناپایدار بود. دینامیت به علت سهولت در استفاده تبدیل به سلاح محبوب تروریست‌ها شد. یکی از معروف‌ترین استفاده‌ها از آن بمب‌گذاری وال‌استریت در سال ۱۹۲۰ بود که منجر به کشته‌ شدن ۳۸ نفر و مجروح شدن ۱۴۳ نفر شد. اگرچه برای منفجر کردن یک کانال آب در کالیفرنیا در سال ۱۹۲۴ نیز استفاده شد.

نرم‌افزار تور(Tor)

سامانه نرم‌افزازی تور در سال ۲۰۰۲ ساخته شد این سامانه با تغییر جهت ترافیک اینترنت، ردیابی کاربران را بسیار سخت می‌کند و نشانه‌های معمول دیجیتالی در آن وجود ندارد. این نرم‌افزار برای افشاگران و مخالفان از جمله فعالان چینی و همچنین ادوارد اسنودن(Edward Snowden) مفید بوده است. از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ بنیاد مرزهای الکترونیکی(Electronic Frontier Foundation) و بنیاد نایت(Knight) از این برنامه حمایت کرده‌اند. اما تور همچنین می‌تواند فعالیت‌های مجرمانه را مخفی کند. بازار آنلاین جاده‌ی ابریشم که اداره تحقیقات فدرال(اف‌بی‌آی) آن را تعطیل کرد فعالیت زیادی در زمینه‌ی مواد مخدر انجام می‌داد. سایت‌های دیگری از طریق تور در دسترس هستند که به فروش اسلحه می‌پردازند.

ماشین حسابداری 

هرمان هولریث(Herman Hollerith) در سال ۱۸۸۴ ماشین حسابداری را اختراع کرد این دستگاه به اداره‌ی سرشماری ایالات متحده کمک کرد تا سرشماری سال ۱۸۹۰ را در یک سال کامل کند. پیش از آن سرشماری هشت برابر زمان می‌برد. اختراع هولریث که شامل کارت‌های پانچ‌شده برای ذخیره‌ی اطلاعات بود انقلابی در ذخیره‌ی داده ایجاد کرد و آغازی برای محاسبات بود. او بعدها شرکت ماشین‌های بین‌المللی کسب‌وکار(آی‌بی‌ام) را افتتاح کرد. این شرکت در دهه‌ی ۱۹۳۰ به همراه یکی از شرکت‌های فرعی آلمانی ماشین حسابداری را برای آلمان نازی فراهم کرد که از آن برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد شهروندان آلمانی استفاده کنند. هولوکاست شاید به هر حال رخ می‌داد اما این داده‌های سرشماری به رژیم در یافتن راحت‌تر یهودیان، رومایی‌ها و سایر عقلیت‌ها کمک کرد.

ماده‌ی شیمیایی فسژن

فسژن(Phosgene) از قرن نوزدهم به عنوان ماده‌ای در رنگ‌ها استفاده می‌شد و هنوز هم بخش مهمی از این صنعت است اما این ماده بخش مهمی از پلی‌اورتان هاست که در جنگ جهانی اول به عنوان سلاح شیمیایی استفاده می‌شد.

برنامه‌ی گوگل ارث

همه از برنامه‌ی گوگل ارث برای پیدا کردن یک آدرس یا دیدن یک منطقه استفاده می‌کنند اما این برنامه برای تروریست‌ها کارآمد است همانطور که در حملات سال ۲۰۰۸ در بمبئی مشاهده شد و باعث شد دولت هند از این برنامه بخواهد تا برخی مناطق را تار کند و حتی یک دعوی در دادگاه علیه گوگل طرح کرد. در انگلستان دزدها با استفاده از این برنامه کلیساهای دارای سقف سربی را پیدا می‌کردند تا بتوانند فلز آن را دزدیده و در بازار سیاه بفروشند.

فناوری دسترسی از راه دور به اطلاعات رایانه 

برنامه‌ای که برای کمک به دسترسی از راه دور مدیران ساخته شده بود زود تبدیل به فناوری محبوب هکرها شد. این فناوری به افراد اجازه می‌داد بدون در دسترس داشتن کامپیوتر شخصی به اطلاعات آن دسترسی پیدا کنند. هکرها نه تنها به اطلاعات دسترسی پیدا کردند بلکه توانستند به دوربین وب و میکروفن دسترسی پیدا کنند. گودمن خاطرنشان کرد ابزارهای زیست‌شناسی دیگر تنها در اختیار آزمایشگاه‌های بزرگ نیستند و می‌توان در پارکینگ خانه یک آزمایش زیستی انجام داد و هزینه‌ی ترکیبات زیست‌شناسی نیز به شدت کاهش یافته است. توانایی انجام آزمایش‌های زیست‌شناسی در خانه می‌تواند باعث خطراتی مثل شیوع سیاه‌زخم در سال ۲۰۰۱ شود که باعث مرگ پنج نفر شد.

ربات‌های قاتل

دهه‌ها قبل نویسندگان داستان‌های علمی تخیلی تصور می‌کردند روزی ربات‌ها به انسان‌ها خدمت خواهند کرد. بخشی از آن محقق نیز شد. ربات جاروبرقی زمین را جارو می‌کشد و ربات‌های صنعتی از کامپیوتر گرفته تا خودرو را تولید می‌کنند، اما این ربات‌ها نظیر پهپادها باعث مرگ انسان‌ها نیز می‌شوند. ارتش ایالات متحده برنامه‌هایی در حال اجرا برای ساخت سلاح‌های خودکار زمینی و دریایی دارد که سازمان ملل متحد خواستار توقف آن شده است.