وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد: اعتقاد داریم که تحریم‌ها هیچ مشکلی را حل نخواهند کرد و به تحریم‌های روسیه نخواهیم پیوست.

به گزارش خبرگزاری تاس، مولود چاووش اوغلو که در نشست دیپلماتیک آنتالیا سخن می‌گفت، اظهار داشت: ترکیه به تحریم‌هایی که برخی از کشورهای غربی بعد از حمله روسیه به اوکراین علیه مسکو اعمال کرده‌اند، نخواهد پیوست.

وی در پاسخ به سوالی درباره موضع ترکیه در خصوص تبعیت از تحریم‌های کشورهای غربی گفت: ما اعتقاد داریم که تحریم هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد. حریم هوایی را در نظر بگیرید. در برابر کنوانسیون مونترو ما هیچ قدرتی برای بستن آن نداریم. این یک مساله حقوقی است.

همزمان ینس استولنبرگ دبیرکل ناتو در حاشیه این اجلاس تاکید کرد که انتظار دارد تمامی کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی محدودیت‌هایی را علیه مسکو اعمال کنند.

ترکیه پیش از این نیز بارها اعلام کرده بود که هیچ قصدی برای پیوستن به تحریم‌های کشورهای غربی علیه روسیه ندارد زیرا این موضوع نه تنها باعث آسیب به اقتصادش خواهد شد بلکه آنکارا قصد دارد تا درهای گفت‌وگو با روسیه را نیز باز نگاه دارد.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه (۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد، کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

پوتین بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) نیز در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.

  • منبع خبر : ایرنا